Wybory 2015. Tusk: Komorowski jest dobry, mądry i prostolinijny. Jak walczy o swoje, jest nieporadny. Jak walczy o sprawy najważniejsze - jest bezbłędny

Wybory prezydenckie 2015. Donald Tusk wsparł Bronisława Komorowskiego w kampanii. - Wszyscy widzimy, że prezydent (...) może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem. Bo jako dobry, mądry i prostolinijny człowiek zawsze miał problem wtedy, kiedy miał walczyć o swoje. Dużo ważniejsze jest to, co robił przez 5 lat jako prezydent niż przez 2 tygodnie jako kandydat - stwierdził były premier.
- Może nie powinienem tego robić, ale uznałem, że powinienem skomentować to, co się dzieje w naszym kraju w kampanii wyborczej, bo czuję się cały czas współodpowiedzialny za to, co w Polsce się dzieje - tak zaczął spotkanie z mediami w Gdańsku Donald Tusk. Były premier, obecnie szef Rady Europejskiej, wsparł mocno Bronisława Komorowskiego, jednocześnie odnosząc się do krytykowanych momentów jego kampanii.

- Mówiąc prosto z mostu i treściwie: znam Bronisława Komorowskiego bardzo długo. I jest dla mnie rzeczą ważną, żeby to, co o nim wiem i myślę, przekazać teraz, gdy walczy o ponowny wybór. Wszyscy widzimy, że Bronisław Komorowski był, jest i, mam nadzieję, będzie bardzo dobrym prezydentem, ale może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem - stwierdził Tusk. I natychmiast dodał, że chce wytłumaczyć, dlaczego tak jest.

Tusk: "Komorowski, jak ma walczyć o siebie, wydaje się zagubiony..."

- Trochę znam się na kampaniach wyborczych i muszę powiedzieć, że prezydent Bronisław Komorowski jako dobry, mądry i prostolinijny człowiek zawsze miał problem wtedy, kiedy miał walczyć o swoje. Pamiętam, że kiedy walczył o sprawy najważniejsze, był bezbłędny i nigdy się nie wahał, był jednym z najodważniejszych z nas - chwalił Komorowskiego były premier.

- Ale kiedy od czasu do czasu trzeba sprzedać samego siebie, zawalczyć o swoje, a takim czasem jest kampania wyborcza, to wtedy wydaje się niektórym nieporadny i zagubiony, bo chyba tak rzeczywiście jest - dodał. Po tych słowach jednak mocno wsparł prezydenta.

"...ale ważniejsze jest, co robił przez pięć lat"

- Komorowski nie jest człowiekiem zagadką. Nie możemy i nie musimy oceniać go tylko przez pryzmat kampanii. Kandydatem, umalowanym, czasem przebierającym się, jest się kilka tygodni. A prezydentem pięć lat. Chcę powiedzieć, tak od serca, że dużo ważniejsze jest to, co Komorowski robił przez pięć lat jako prezydent. Jako dobry i mądry człowiek, tak jak był i jest dobrym ojcem i dobrym przyjacielem, tak przez pięć lat zyskał wasze zaufanie, a teraz w czasie kampanii być może trochę je traci. Bo jest bardzo dobry w tym, co robi, kiedy robi coś dla Polski, a nie jest taki skuteczny, kiedy musi trochę zagrać, stać się aktorem - mówił Tusk.

Swoją wypowiedź zakończył prośbą "do wszystkich": - Porównajcie te pięć lat z tym, co się w Polsce może zdarzyć. Porównajcie, o ile ważniejsze jest te pięć lat od dwóch tygodni kampanii.

"Komorowski ma szansę. Jeśli pokaże w 100 proc., jaki jest"

Potem nastąpiła runda pytań od dziennikarzy. Pytali m.in. o spot, w którym wystąpiły dzieci prezydenta. - Wiem, jak konsekwentnie separowały się od polityki, bo się nią nie zajmują. Nie mam wątpliwości, że to odruch serca, a nie żadna kalkulacja. Muszą być bardzo przejęte i bardzo kochają tatę, bo bardzo nie lubią polityki i zawsze to podkreślały - skomentował Tusk.

Były premier przyznał, że po ośmiu latach rządów w Polsce PO musi być gotowa na to, że ludzie mówią "powinniście być lepsi". - Trzeba szukać pozytywnej odpowiedzi, czyli: co było i co jest źródłem tego, że ciągle tak wielu ludzi ufa i prezydentowi, i Platformie. I w tym być jeszcze lepszym - podkreślił.

- A że będą oponenci i czasami będzie się wybory przegrywało? Ja też kiedyś byłem faworytem i przegrałem wybory prezydenckie. Takie jest życie i taka jest demokracja. Ale mam nadzieję, że w tym przypadku rezultat będzie inny - skwitował. Dopytywany o receptę na wygraną, odparł, że jest "zawsze taka sama, a w przypadku PBK zadziała ze szczególną mocą". Zdaniem byłego premiera prezydent musi być sobą i "powiedzieć swoim pracownikom, że nie będzie nikogo udawał, nie będzie na siłę przekonywał, że jest trochę kimś innym niż w rzeczywistości".

- Jeśli przez te kilka dni uda się prezydentowi Komorowskiemu pokazać w 100 proc. to, jaki jest, a nie jakim chcieliby go zobaczyć jacyś sztabowcy czy doradcy, to moim zdaniem ma wielką szansę wygrać, choć wyzwanie jest rzeczywiście bardzo trudne - podkreślił Tusk.

"Zawsze byłem gorącym zwolennikiem JOW-ów, ale PiS blokował"

Dziennikarze pytali też Tuska o jednomandatowe okręgi wyborcze, które przez wysokie poparcie, jakie osiągnął ich adwokat Paweł Kukiz, niespodziewanie stały się leitmotivem kampanii. - Zawsze byłem gorącym zwolennikiem JOW-ów. Były jednym z powodów, dla których powstała PO. Dziś słyszę, że to koniunkturalizm, albo że nam tak naprawdę na tym nie zależało. Proszę sprawdzić, w politycznym kalendarzu, bo to są fakty, że PO, gdy było to możliwe, gdy wystarczało głosów w Sejmie, wprowadzała zmiany na rzecz JOW-ów - odpowiedział zdecydowanie Tusk. Podkreślił, że to dzięki "determinacji PO" mamy dziś JOW-y w wyborach do Senatu i w wyborach samorządowych.

- Żeby wprowadzić JOW-y w wyborach do Sejmu, trzeba zmienić konstytucję. I było to zawsze blokowane przez naszego konkurenta, czyli Prawo i Sprawiedliwość - skwitował były premier.

Najnowsze sondaże, debaty, wieczór wyborczy na żywo. Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kampanii wyborczej. Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (1099)
Wybory 2015. Tusk: Komorowski jest dobry, mądry i prostolinijny. Jak walczy o swoje, jest nieporadny. Jak walczy o sprawy najważniejsze - jest bezbłędny
Zaloguj się
 • wstreczyciel

  Oceniono 2082 razy 1180

  Czyli pomysły sztabowców się skończyły. Ostateczny decperacki argument brzmi: głosujcie na Bronka z litości.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 1661 razy 931

  Przez te 5 lat naprawdę zrobił wszystko co mógł. By PO-wcom żyło się lepiej.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 1298 razy 826

  Tusk: czuję się cały czas współodpowiedzialny za to, co w Polsce się dzieje.

  Dlatego na wszelki wypadek pozostanę na emigracji:)))

 • popijajac_piwo

  Oceniono 1219 razy 747

  Drogi Donaldzie, Bronkowi zamierzam właśnie wypłacić za Twoje "osiągnięcia"...

 • 31.februarius

  Oceniono 946 razy 652

  "Wybory 2015. Tusk: Komorowski jest dobry, mądry i prostolinijny. Jak walczy o swoje, jest nieporadny. Jak walczy o sprawy najważniejsze - jest bezbłędny"

  Sorry, ale nawet żenada musi mieć przecież jakieś granice .....

 • oelefante

  Oceniono 828 razy 614

  Bezbłędnie podpisał podwyżkę VAT, grabież OFE, podwyżkę wieku emerytalnego...

 • adeje8

  Oceniono 791 razy 489

  PO chciała zrobić z Dudy marionetkę

  A jak na razie to Komorowski swoimi czynami udowadnia, że jest niesamodzielny:

  Poniedziałek realizacja postulatu Kukiza, którą sam kilka tygodni wcześniej skrytykował. Filmik na YouTube FRUSTRAT POLITYCZNY

  We wtorek obsciskiwał się z Kwaśniewskim i wg dziennikarzy Kwaśniewski uratował całą konferencje, bo Bronek nie miał nic do powiedzenia od siebie

  We środę powtarzał co mu jakaś urzedniczka za plecami podpowiadała. Bo przyzwyczajenia ma, że z kartki, ale w tłumie nie wypada!

  Gdyby Bronisław był z PIS to media jak tvn zmieliły by go i wypluły!

  Przegrał te wybory, w 2010 r. miał niebywałe szczęście że został Prezydentem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX