Komorowski: "Nie pogratulowałem Dudzie. Walka trwa"

- Nie zadzwoniłem do Andrzeja Dudy z gratulacjami po pierwszej turze. Nie ma takiego zwyczaju, a walka trwa - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski w RMF FM. Komorowski mówił, że zdaje sobie sprawę z błędów kampanii. - Muszę wyciągnąć z tego daleko idące wnioski, zarówno w kwestii aktywności jak i kierunku działania. 

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Do pełnienia funkcji prezydenta kluczowe jest doświadczenie. Zdobywa się je idąc krok po kroku i pełniąc ważne funkcje w państwie. Dudzie tego brakuje - mówił o swoim kontrkandydacie prezydent Komorowski w RMF FM.

- Mam krytyczną opinię o braku doświadczenia i wiedzy na temat państwa - powiedział prezydent. Wcześniej przyznał, że nie pogratulował kandydatowi PiS zwycięstwa w pierwszej turze, ponieważ "nie ma takiego zwyczaju".

- Moim głównym celem w drugiej turze jest odzyskanie głosów czy też zaktywizowanie tych osób, które zostały w domu - stwierdził Komorowski. Przyznał, że fakt, iż frekwencja była niższa niż w poprzednich wyborach "to poważny problem".

Komorowski mówił, że zdaje sobie sprawę z błędów kampanii. - Muszę wyciągnąć z tego daleko idące wnioski zarówno w kwestii aktywność jak i kierunku działania - stwierdził ubiegający się o reelekcję prezydent.

"Tak duża grupa ludzi rozgoryczonych jest zaskoczeniem"

Komorowski stwierdził, że jest zdziwiony tak dużą liczbą "rozgoryczonych" obywateli, którzy głosowali m.in. na Kukiza. - Myślę, że dla wszystkich - polityków, socjologów - zaskoczeniem jest ujawnienie się tak dużej grupy ludzi, którzy definiują się jako antysystemowi - powiedział.

Jak stwierdził prezydent, "widzi, że jest dużo ludzi niezadowolonych m.in. z tego, że nie mają dostatecznego wpływu na różne decyzje w sprawach państwa". Zdaniem Komorowskiego, ujawniło się to w dużym poparciu dla postulującego wprowadzenie JOW-ów Kukiza. - Stąd pomysł referendum - dodał prezydent.

Komorowski: Trzeba tę kampanie zmienić, trzeba wyjść do ludzi

- To normalna rzecz, trzeba mieć odwagę zderzyć się z problemami ludzi - mówił Komorowski o ostatnich spotkaniach z obywatelami na ulicach Warszawy. - Kiedy pytano mnie o to, jak żyć za 2 tys. zł, nie mówiłem tylko o tym, żeby znaleźć inną pracę i wziąć kredyt. Mówiłem o programie pomocy dla młodych - opowiadał Komorowski.

We wtorek prezydent Komorowski odpowiedział młodemu człowiekowi, który pytał, jak jego siostra ma kupić mieszkanie, zarabiając 2 tys. zł, by zmieniła pracę i wzięła kredyt. - Rozumiem, że ci, którzy zarabiają 2 tys. zł nie chcą czekać na lepszą sytuację. Ale nie można ich też oszukiwać mówiąc, że mogą się doczekać w ciągu miesiąca tej zmiany.

- Czym innym jest też zderzenie się z zachowaniami agresji motywowanej politycznie, a czym innym, kiedy się spotyka z nieszczęściem ludzkim - mówił Komorowski, odnosząc się m.in. do wydarzeń z kampanii przed pierwszą turą wyborów.

"JOW-y dają znakomite efekty na poziomie samorządów"

- Ważne jest, aby obywatele mogli wyrazić swoją opinię i mam nadzieję, że politycy wezmę ją pod uwagę - mówił Komorowski o referendum, którego projekt złożył do Senatu. Prezydent chce, aby obywateli zapytano czy, chcą wprowadzenia JOW-ów, zniesienia finansowania partii z budżetu oraz zmian w systemie podatkowym.

- JOW-y dają znakomite efekty na poziomie samorządów - mówił Komorowski. Prezydent powtarzał, że to PiS było przeciwne zarówno JOW-om, jak i zniesieniu finansowania partii z budżetu państwa. Odciął się od odpowiedzialności za to, że PO nie przeprowadziła referendów, o które wnioskowali obywatele - m.in. w sprawie ordynacji wyborczej. - W tych kwestiach decydowano na poziomie parlamentu - stwierdził.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (301)
Komorowski: "Nie pogratulowałem Dudzie. Walka trwa"
Zaloguj się
 • bruthal

  Oceniono 380 razy 270

  Panie prezydencie co się stanie jak pan przegra w drugiej turze?
  PBK - Wygram w trzeciej!!!

 • kermit.dolomit

  Oceniono 359 razy 259

  Bronisławie na jakim ty świecie żyjesz jeżeli tak duża grupa ludzi rozgoryczonych jest dla Ciebie zaskoczeniem Ta wasza łelita rządząca jest już tak oderwana od rzeczywistości?!

 • bruthal

  Oceniono 375 razy 243

  Czy zwolennicy bredzisława mają jakieś inne argumenty poza straszeniem PIS?
  Przez 8 lat ciągle to samo.

 • donek2010

  Oceniono 304 razy 190

  Bronek olałeś debatę u Kukiza, olałeś nas wyborców, którzy oddali głos na Pawła!
  24 maja my olejmy ciebie i zagłosujemy przeciwko tobie!

  nawet suflerka ci nie pomoże!
  (najwyżej ciebie przytuli na pocieszenie)

 • donek2010

  Oceniono 231 razy 177

  Bronek jesteś żałosny, wszędzie musisz mieć suflera,
  który szepcze ci do ucha co masz powiedzieć!

  akcja z niepełnosprawną i suflerką z kancelarii podpowiadająca
  "zapytaj czego jej brakuje", potem wydająca polecenie "Bronek, przytul ją"
  a potem "zaproś ją do pałacu" to jest żenada,
  czy ty nie jesteś wstanie nic sam powiedzieć? nie jesteś wstanie niczego sam wymyślić?
  zrobisz co ci każą? podpiszesz co ci dadzą do podpisanie?

  to może pani z kancelarii zostanie prezydentem zamiast ciebie?

 • dziadekjam

  Oceniono 203 razy 147

  Komorowski mówił też o swoich ostatnich spotkaniach z obywatelami. - Trzeba mieć odwagę zderzyć się z problemami - przyznał.
  =======================================================================
  To "zderzenie z problemami", to nie efekt "odwagi" pana prezydenta, a efekt kopa w doopę, którym wyborcy na to "zderzenie" wyrzucili...

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 207 razy 143

  Bronek przez 5 lat nie wiedział, jakiego kraju jest prezydentem. Dopiero po pięciu latach to odkrył, gdy zderzył się z murem, którego - według zakłamanych mediów i doradców - nie było.

 • milfur

  Oceniono 164 razy 118

  nienawiść do Dudy nie pozwoli Boratowi nawet na kurtuazyjne gratulacje.
  ciekawe czy przypnie się do kaloryfera gdy będą kazali mu wyprowadzić się z pałacu

 • bruthal

  Oceniono 156 razy 116

  Ja się zastanawiam jak media przez 2 dni wytrzymają bez reklam banków.
  Każda reklama banku będzie równoznaczna ze złamaniem ciszy wyborczej.
  "Weź kredyt"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX