Komorowski: Referendum w sprawie m.in. JOW-ów 6 września

- Wysłałem do Senatu projekt referendum ws. JOW-ów, finansowania partii oraz zasad rozstrzygania spraw na korzyść podatnika - powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent poinformował, że planowany termin głosowania to 6 września. Na przeprowadzenie referendum potrzebna jest zgoda Senatu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Chodzi też o to, by umożliwić Polakom głosowanie w referendum nie w okresie wakacyjnym, więc sądzę, że realną datą będzie pewnie początek września - mówił już wczoraj Komorowski. Prezydent podkreślał, że jest zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych i nie trzeba go do nich przekonywać.

Prezydent Komorowski podpisał i skierował do marszałka Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ws. JOW-ów, finansowania partii i systemu podatkowego.

Aby odbyło się referendum, potrzebna jest zgoda Senatu

- Mam nadzieję, ze stanowisko zajęte przez większość obywateli Polski będzie miało istotny wpływ na decyzję partii politycznych - podkreślił Komorowski. - Okręgi jednomandatowe mają ten walor, że obywatele będą w większym stopniu wpływali na to, jakie decyzje podejmują politycy - dodał.

W referendum Polacy mają odpowiedzieć na trzy pytania: czy chcą wprowadzenia jednomandatowych okręgów

wyborczych w wyborach do Sejmu, czy chcą likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz

zmian w systemie podatkowym.

Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Po wpłynięciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji ws. jego przeprowadzenia. W przypadku zgody referendum musi odbyć się w ciągu 90 dni.

JOW-y obowiązują już w wyborach do Senatu

JOW-y to system większościowy: w każdym jednomandatowym okręgu wyborczym jest jeden zwycięzca - on zdobywa mandat, a głosy oddane na pozostałych kandydatów (którzy zdobyli mniej głosów) nie mają znaczenia przy podziale mandatów. W systemie proporcjonalnym wszystkie głosy oddane na kandydatów są przeliczane na mandaty, jeśli dany komitet wyborczy przekroczył próg wyborczy.

Prezydent przypomniał wcześniej, że jednomandatowe okręgi funkcjonują już w wyborach samorządowych. Chodzi o wybory do rad gmin, z wyjątkiem miast na prawach powiatu. - Sprawdzają się i dają dobre efekty, jeśli chodzi o jakość zarządzania i ludzi, którzy kandydują i wygrywają wybory - ocenił Komorowski. W okręgach jednomandatowych wybierani są także senatorowie.

- Różne środowiska polityczne różnie się do tego odnosiły i różnie się odnoszą - zwrócił uwagę Komorowski. W jego przekonaniu wynik ponad 20 proc. głosów oddanych w I turze wyborów prezydenckich na Pawła Kukiza, który "wysoko podnosił sztandar" JOW-ów, ma szansę wpłynąć na stanowisko zajmowane przez inne partie polityczne.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (179)
Komorowski: Referendum w sprawie m.in. JOW-ów 6 września
Zaloguj się
 • andres1167

  Oceniono 359 razy 265

  We wrzesniu Bronek to juz pojdziesz jako zwykly szarak na referendum i to sam

 • adeje8

  Oceniono 191 razy 155

  Nie ma co Bronisław Komorowski wiarygodność i skuteczność stawia na pierwszym miejscu.

  Wiarygodność, bo zawsze wspierał JOWY, a skuteczność bo załatwił sprawę w ciągu kilku dni.

  Całe szczęście, że Kukiz ani słowa o wieku emerytalnym, czy senacie, bo Wiek emerytalny 67 sam Komorowski podpisał, a w senacie większość to swoi z PO, muszą gdzieś pracować

  I odetchną uff

 • okrutnykibol

  Oceniono 165 razy 133

  Co robiłeś Bronisławie przez 5 ostatnich lat? Co zrobiłeś z wnioskami o referendum w sprawie 6 latków i wieku emerytalnego? A jak Gronkiewicz chcieli odwołać, to mówiłeś, że trzeba zbojkotować referendum. I Ty śmieszny człowieku chcesz pytać narodu o zdanie? Taka dobra rada, pilnuj lepiej tego żyrandola w pałacu, głupio by było, gdyby na parę tygodni przed wyprowadzką Ci go ukradli.

 • milorex10

  Oceniono 190 razy 114

  Ja chcę, by 6 września pan Komorowski był już na emeryturze. Szkoda Polski, by Pan był w tym czasie Prezydentem. Naprawdę szkoda Polski.

 • twstyropian

  Oceniono 143 razy 107

  we wrześniu to cała kancelaria będzie stała do pośredniaka za robotą za 1500 zeta a nie 15 tys.

 • elbertson

  Oceniono 121 razy 97

  chyba własnie Pan Komorowski przegrał wybory , ogłosić decyzje o popieraniu JOW w JEDEN DZIEŃ po wyborach , te spacery po Warszawie i rozmowy z obywatelami , rady typu wez kredyt i zmień prace świadczą iż własnie całkowicie zerwał mu sie kontakt z otaczającą rzeczywistością .
  Tak jak na Jasnej Górze mówił ze z góry widać lepiej tak możemy mu powiedzieć iż z prezydenckiego fotela widać całkiem inaczej , polityk zajmujący sie polityką od 25 lat ma całkowicie wypaczony obraz rzeczywistości .
  ups własnie oglosił referendum na 6 wrzesnia , jak ten Kukiz pomógł / no i tych 20% głosów/

 • pewex0

  Oceniono 111 razy 91

  ten to dopiero nic nie kapuje.

 • bruna5

  Oceniono 106 razy 84

  Bronek, jak to mówią młodzi, totalnie obsrał zbroje. Broneczku co jeszcze, może referendum w sprawie waluty Euro? 6-ka w totka dla każdego obywatela i codzienne pęto kiełbasy. Kiełbasy wyborczej :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX