Duda: JOW-y? Trzeba przedyskutować

- Trzeba zacząć dyskusję z ekspertami o wprowadzeniu JOW-ów - mówił w TVN24 Andrzej Duda, kandydat na prezydenta. Duda nie zajął jednoznacznego stanowiska ani w kwestii zmiany ordynacji wyborczej, ani w sprawie zniesienia finansowania partii z budżetu państwa.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze, stały się jednym z głównych tematów kampanii po tym, jak ich zwolennik Paweł Kukiz osiągnął świetny wynik w pierwszej turze wyborów. - Dziś trzeba zacząć dyskusję. Część zwolenników Kukiza uważa, że JOW-y poprawią jakość polskiej polityki - mówił Duda.

Kandydat zwracał też uwagę, że "pojawiają się w prasie analizy pokazujące, że taka ordynacja wyborcza 'zabetonuje' system polityczny". - Nie jestem też przeciwnikiem referendum w tej sprawie - powiedział Duda. Pomysł przeprowadzenia referendum m.in. w tej sprawie zapowiedział wczoraj Bronisław Komorowski. Duda, kilkukrotnie pytany o swoje stanowisko na dziś, nie stwierdził jednoznacznie, czy jest przeciw czy za JOW-ami.

"To Platforma zmieliła podpisy w sprawie JOW-ów"

Duda zwracał uwagę, że JOW-y były postulatem PO już wcześniej, ale podpisy obywateli w tej sprawie zostały "zmielone". - Pan prezydent był posłem PO, kiedy Platforma mieliła podpisy pod JOW-ami - podkreślał kandydat PiS.

Kandydat PiS krytykował pomysł zniesienia finansowania partii z budżetu państwa, zaproponowany przez Komorowskiego, jego jedno z pytań do referendum. - Musi być w systemie politycznym zabezpieczenie przed oligarchizacją - stwierdził Duda.

"Komorowski miał prezydenturę od pięciu lat i wszyscy wiemy, jak było"

Duda apelował o wsparcie w drugiej turze do wyborców Kukiza. - Uważam, że Kukiz postępuje uczciwie, oddając głos swoim wyborcom i nie popierając innego kandydata. Ale jeśli państwo chcą zmiany, to apeluję do was o wsparcie - mówił kandydat na prezydenta.

- Z tych kandydatów, którzy zostali na scenie, tylko ja jestem w stanie przyczynić się do zmian w Polsce - mówił Duda. Kandydat PiS m.in. za podwyższenie podatków oraz wieku emerytalnego. - Bronisław Komorowski miał prezydenturę od pięciu lat i wszyscy wiemy, jak ona przebiegała - oskarżał kandydat.

Andrzej Duda mówił też, że na razie nie czuje się zwycięzcą wyborów. - Teraz nie ma zwycięstwa, ono będzie w ostatecznym rozstrzygnięciu - podkreślał kandydat PiS. Pytany o to, czy martwi się kampanią Komorowskiego, którą - jak mówił Bogdan Rymanowski - ma przejąć Grzegorz Schetyna, polityk stwierdził, że przejmuje się swoją kampanią.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (23)
Duda: JOW-y? Trzeba przedyskutować
Zaloguj się
 • sigit

  Oceniono 28 razy 16

  "Możemy podyskutować" = "dyskutujmy, jeżeli jesteście tak durni, że nie rozumiecie, że ja i tak niczego nie zmienię - przynajmniej zyskam czas i głosy naiwnych"
  Mam w ... nosie te wybory - żaden kandydat nie jest warty głosowania. Druga tura będzie miała jeszcze mniejszą frekwencję.

 • pan.szklanka

  Oceniono 12 razy 8

  W tym tempie do końca tygodnia trawa będzie legalna.

 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 6

  JOW-y jak JOW-y...

  Ale co z dyskusja na temat BUDZETU panstwa zwiazanego z milionami "obiecanek cacanek" zlozonych przez dudy smolenskie?

 • chi-neng

  Oceniono 9 razy 5

  JOW-y staly sie nagle haslem rzuconym jako "deska ratunku" ...
  Bo mlode pokolenie pokazalo wreszcie "zeby" ... Tylko nie wiem czy JOW-y sa tymi najzdrowszymi zebami ?

  Wg mnie, o wiele zdrowsze bylyby te 2 inne, na pierwszym miejscu, a JOW-y, na ostatnim:

  - finansowania partii politycznych z budżetu państwa

  - zmian w systemie podatkowym

  - JOW-y

 • endrju1521

  Oceniono 5 razy 3

  Jednomandatowe okręgi wyborcze to powrót do okresu Polski przedrozbiorowej ! ! ! !

  Jeszcze tylko każdemu z posłów dać pistolet do ręki.

  Z takiego sejmu, rechotać będzie cały świat.

 • fakiba

  Oceniono 13 razy 3

  Duda zabierze jednoznaczne stanowisko na NIE we wszystkich punktach , ale dopiero po wyborach

 • bruthal

  Oceniono 2 razy 2

  No proszę Duda o JOWach i od razu fakiba x 3 chi-neng x 3.
  Jak Komorowski bredzi to samo to usłużne pieski siedzą cicho.
  Żal.pl

 • fakiba

  Oceniono 16 razy 2

  Pisiory dwa razy odrzucili możliwość zaprzestania finansowania partii z budżetu , oni nigdy się na to nie zgodzą , bo niby skąd wezmą 2,5 milina rocznie tylko na utrzymanie prezia i spełnianie jego kaprysów i zachcianek , takich na przykład jak ochrona i finansowanie zaprzyjażnionych pisemek

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 1

  Czujecie bluesa?
  Teraz przez 2 tygodnie Duda będzie z bulem się spierał, kto z nich lepej zrealizuje "program" Kukiza!

  PS
  Żeby nie było, "system" już te wybory wygrał!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX