Wybory 2015. Skąd sukces Kukiza? Tu nie chodzi o JOW-y. "Gdyby spytać o nie jego wyborców..."

Gdyby zapytać elektorat Pawła Kukiza o znajomość jego programu albo JOW-y, okazałoby się, że to nie poglądy muzyka miały wpływ na decyzję wyborców - mówi z rozmowie z Gazeta.pl dr Błażej Poboży. Zdaniem politologa o sukcesie Kukiza zadecydowało co innego: jego autentyczność oraz zniechęcenie "antysystemowych" wyborców do PO i PiS.
Na motyw przewodni kampanii w drugiej turze wyborów prezydenckich wysuwają się JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. Bronisław Komorowski już obiecał rozpisanie referendum w tej sprawie, a jego kontrkandydat Andrzej Duda też próbuje zawalczyć o wyborców, którym podoba się ten pomysł.

JOW-y: jesteś za czy przeciw? [ZAGŁOSUJ W SONDAŻU] >>>

W przymilaniu się do zwolenników JOW-ów chodzi oczywiście o walkę o elektorat Pawła Kukiza, który w I turze zdobył ponad 20 proc. poparcia. Ale czy to właśnie idea jednomandatowych okręgów wyborczych zadecydowała o jego sukcesie? - Gdyby wśród wyborców Kukiza sprawdzić znajomość głównych założeń jego programu, a nawet zapytać o najważniejszy postulat kandydata - JOW-y - okazałoby się, że decyzja jego elektoratu była podyktowana czym innym - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr Błażej Poboży, politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i redaktor naczelny portalu "Polityka Warszawska".

- Kukiz jawił się, i to nie tylko młodym wyborcom, jako kandydat wiarygodny i mogący przełamać dominację PO i PiS. Na pewno pomogło mu w tym znane nazwisko, ale głównie jego autentyczność - podkreśla.

"Postulat referendum pokazuje skalę desperacji Komorowskiego"

Poboży zauważa, że na Kukiza nie głosowali wyłącznie młodzi ludzie. - Jego elektorat to wyborcy antysystemowi w tym znaczeniu, że odrzucający obecną koncepcję sceny politycznej. Młodzi mają prawo do zniechęcenia aktualnym obrazem sceny politycznej, który łączą z własnymi doświadczeniami. To studenci albo osoby tuż po studiach, które mają ograniczone perspektywy zawodowe; duży odsetek z nich decyduje się na emigrację. Oni szukają kogoś, kto przedstawi im prostą, szybką receptę na zmianę - ocenia.

Wprowadzenie JOW-ów [ARGUMENTY ZA I PRZECIW] >>>

Zdaniem politologa starsi wyborcy Kukiza to dobrze wykształceni, ale zatrudnieni poniżej ich oczekiwań i kompetencji "sfrustrowani plebejusze akademiccy", dawni wyborcy Janusza Palikota i SLD oraz dawny elektorat Bronisława Komorowskiego, który postanowił dać żółtą kartkę PO. - W ostatnich tygodniach Komorowski jako jedyny tracił, a Kukiz zyskiwał w sondażach. Ten związek i przepływ wyborców jest dla mnie oczywisty - mówi.

Poboży dodaje, że podczas II tury "antysystemowi" wyborcy Kukiza zostaną najprawdopodobniej w domu. O ostatecznym wyniku zadecydują więc ci, którzy w ostatnich tygodniach zmienili swoje sympatie polityczne i zrezygnowali z głosowania na Komorowskiego na rzecz Kukiza. - To o nich będzie się toczyła największa walka w tej części kampanii, a PO będzie próbowało przyciągnąć ich z powrotem do siebie. Na razie trudno ocenić, czy to się uda - zwłaszcza że już w pierwszym dniu po wyborach mamy do czynienia z dość dziwnym zachowaniem ze strony urzędującego prezydenta: postulatem referendum. To pokazuje chyba tylko skalę desperacji - zaznacza ekspert.

"Kukiz już poparł Dudę. Powiedział, że nie zagłosuje na Komorowskiego"

Wcześniej o możliwym scenariuszu, według którego może rozegrać się II tura wyborów, rozmawiali publicyści Radia TOK FM. - Wyborcy Kukiza to nieswoisty elektorat, ich przeważająca część nie pójdzie do urn 24 maja. Wyboru dokona inna grupa: ta, która nie głosowała w I turze - przekonywał Jacek Żakowski.

- Kukiz już poparł Dudę, bo powiedział, że nie zagłosuje na Komorowskiego. Więc niech nie będzie taki bezpartyjny - zauważyła Janina Paradowska. - Jeżeli Kukiz jest tak konserwatywny, jak się przedstawia, to jego wyborcy powinni zagłosować właśnie na Dudę. Będziemy mieli taką superkonserwatywną Polskę w zmieniającej się Europie, co jest naszym paradoksem. Ale być może jest tak, że od czasu do czasu naród musi popełnić szaleństwo - mówiła.

Kto głosował na Kukiza? W grupie 18-29 lat miał ponad 40 proc.

Na Kukiza głosowali najchętniej najmłodsi Polacy - z badania Ipsos dla TVP, TVN 24 i Polsat News wynika, że wśród wyborców w wieku 18-29 lat muzyk odnotował wynik 42,2 proc. poparcia. To dwa razy więcej niż Andrzej Duda (21 proc.) i ponad trzy razy więcej niż Bronisław Komorowski (14,9 proc.).

Podobnie prezentują się wyniki w grupie (rozpatrywanych łącznie) uczniów i studentów - 41,7 wyborców z tej kategorii oddało głos na Kukiza. Duda zebrał wśród nich 19,8 proc. głosów, a Janusz Korwin-Mikke - 13,5 proc.Z sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN 24, TVP i Polsat News wynika, że pierwszą turę wyborów prezydenckich z poparciem 34,5 proc. wygrał Andrzej Duda. Kandydat PiS zmierzy się w II turze z Bronisławem Komorowskim - urzędujący prezydent otrzymał 33,1 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajął Paweł Kukiz z wynikiem 20,5 proc.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (392)
Wybory 2015. Skąd sukces Kukiza? Tu nie chodzi o JOW-y. "Gdyby spytać o nie jego wyborców..."
Zaloguj się
 • adeje8

  Oceniono 753 razy 529

  Ten bunt społeczny narastał od jakiegoś czasu. Paweł Kukiz tylko stał się jego głosem.

  Dość propagandy i jednostronności w tvn

  Dość fałszywych postaw. To co dzisiaj uczynił Komorowski w sprawie referendum tylko mnie upewniło, kim jest i jakie ma wartości!

  Dość mydlenia oczu. Sprawa taśm w Sowie miała zostać zakończina we wrześniu ubiegłego roku. Nikt nie poniósł konsekwencji! To szczyt arogancji tej władzy

  Dość partyjniactwa mafijnego, którego twarzą jest 24 latka bez doświadczenia na stanowisku vice prezesa w elektro cieplowni!

  Nie jestem naiwny i wiem, że nie da się wyeliminować takich rzeczy, ale można je ogeaniczyć, żeby politycy musieli liczyć się z odpowiedzialnością w razie wpadki. Na zachodzie taki polityk sam składa rezygnację. W Polsce nic się nie stało np. PSL lub Sowa

 • clash67

  Oceniono 446 razy 314

  Co za karkołomne wywody!?
  Kukiza poparli ci, którzy nie są, lub nie mają w perspektywie zatrudnienia z klucza partyjnego, bo rzygać się chce na ten wszechobecny nepotyzm!

 • Oceniono 336 razy 244

  Poczytajcie, że nie chodzi tu o jowy; tu chodzi o bunt, protest - o sens zycia. To bunt egzystencjalny. Napieralski też chce; hartman i Środa też chcą. To nic nie da. Bez starych, wytartych twarzy. Teraz to po ptakach. Trzeba było nie niszczyć Palikota. A co na to sondazownie? To pokazuje,ze Polska jest krajem oszustów. Mnie wyniki porażaja. krysztofiak-wojciech.blogspot.com/2015/05/komorowski-juz-przegra-w-ii-turze.html Komorowski przegrał, gdyż jest postrzegany przez wyborców jako reprezentant Platformy Obywatelskiej. Młodzi obywatele naszego kraju nie zagłosowali na niego, gdyż w ten sposób chcieli wyrazić protest przeciwko rządom tej partii. Zagłosowali na Kukiza nie dlatego, że jest on orędownikiem jowów, lecz dlatego, że jest jedynym politykiem, który establishmentowi mówi: Walcie się !!! Spór o Polskę nie dotyczy ustroju wyborczego, lecz sensu życia. Wrzucając w przestrzeń narracji politycznej kwestię jowów, Komorowski i jego „platformiany sztab wyborczy” wykazują się nadzwyczaj głębokim nierozumieniem trosk młodych obywateli naszego państwa. Czy Komorowski mówił o nijakości polskiej edukacji? NIE ! Czy mówił o niskim poziomie uprawiania nauki w Polsce? NIE! Czy wspomniał coś o lumpen-inteligencji i wyższych szkołach ściemniania? NIE! Czy napomknął choćby jedno słowo o tym, że KREDYTY w Polsce są najdroższe w Europie? NIE! Czy poruszył kwestię transferowania miliardów euro i dolarów z naszego, rodzimego rynku kapitałowego? NIE! Czy choćby wyraził ubolewanie z tego powodu, że pracując, zarabiamy skandalicznie mało? NIE! Czy Komorowski wyraził oburzenie w sprawie kilkusettysięcznych odpraw dla minister Wasiak? NIE! Czy urzędujący Prezydent choćby zdziwił się temu, że ludzie muszą każdego miesiąca płacić wysokie rachunki za energię, gaz i ogrzewanie mieszkań? NIE! Czy podczas debaty prezydenckiej zwrócono uwagę na fakt, iż w Polsce nadal drogi są podziurawione? NIE! Czy Komorowski zwrócił się kiedykolwiek, choćby jednym słowem do niepełnosprawnych obywateli naszego państwa? NIE! Platforma Obywatelska jest partią o charakterze mafijnym, przypominającą włoskie ugrupowania polityczne Andreotti’ego i Craxi’ego z lat 70-tych i 80-tych XX wieku. Tego typu ugrupowania polityczne nie oddają władzy łatwo. Powód jest jeden: lęk przed aresztowaniami po utracie władzy. Politycy PO rozumieją doskonale swoje położenie. Pamiętajmy !!! Tonący brzytwy się chwyta. Czy pozwolą Dudzie wygrać druga turę wyborów?

 • Jan Kowalski

  Oceniono 300 razy 128

  Platformowa "Zielona Wyspa Dobrobytu" Tuska, Komorowskiego i Kopacz zaczyna się walić, walić, walić :)
  Miny klakierów w Tefałenach bezcenne.
  Oj, oj wydaje mi się że na jesień będziecie cieniutko piszczeć.
  Początek końca PeŁo przy korycie.

 • adeje8

  Oceniono 190 razy 118

  Otóż to AUTENTYCZNY I UCZCIWY

  Tego widocznie Komorowski nie rozumie, bo pierwszym jego wystąpieniem było ogłoszenie postulatów Kukiza, przeciwko którym Komorowski przed ogłoszeniem wyników sam był :-)

  Przeciwko takim fałszywym politykom ludzie poszli izagłosować na Kukiza, a nie za JOW

 • antybiurokrata

  Oceniono 228 razy 114

  Pytania na referendum, oprócz JOW-ów:

  1. Czy jesteś za likwidacją dzisiejszego stalinowskiego wymiaru sprawiedliwości który okrągłostołowe śmierdziele trzymali bez zmian aby dać sobie (nowej nomenklaturze) de facto immunitet od odpowiedzialności za wszystkie popełnione przestępstwa?

  2. Czy chcesz aby sędziowie i prokuratorzy byli wybierani przez społeczeństwo na ograniczoną kadencję, zamiast być mianowanymi dożywotnio przez polityków i biurokratów?

  3. Czy chcesz aby sędziowie i prokuratorzy podlegali pod specjalny sąd dyscyplinarny w którym wyroki wydaje ława przysięgłych? Dzisiaj sędziego albo prokuratora można tylko usunąć jak się wszyscy kolesie zgodzą.

  4. Czy chcesz aby śledztwa w sprawach przestępstw popełnionych przez polityków i urzędników były prowadzone przez specjalną ławę przysięgłych (Grand Jury) tak jak to się szeroko praktykuje w krajach zachodnich? Dziś urzędnicy i politycy popełniający przestępstwa sami bezpośrednio nadzorują te niby śledztwa przeciwko sobie i kolesiom partyjnym.

 • wolak007

  Oceniono 143 razy 81

  Panie Kukiz proszę jeszcze o przeprowadzenie referendum w sprawie przeniesienia jednego ś.p. Prezydenta z Wawelu na inny cmentarz!

 • remo29

  Oceniono 100 razy 72

  Najpierw media zajmowały się sobą, lipnymi sondażami i do porzygu mieleniem dwóch kandydatów na krzyż, a teraz zdziwienie. Trzeba było słuchać zwykłych ludzi, a nie tego polityczno-medialnego towarzystwa wzajemnego klepania się po pleckach.
  --
  parada karzełków

 • dumlat

  Oceniono 105 razy 69

  Mam 58 lat i zagłosowałem na Pawła Kukiza. Mam dosyć tych systemowych mord od 25 lat tych samych. Chamskich , czerstwych i buraczanych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX