Wybory prezydenckie 2015. Zagraniczne media: "Nijaka kampania Komorowskiego", "Zwiastun zmiany warty"

Wybory prezydenckie 2015. "Platforma Obywatelska może stracić władzę nad szóstą gospodarką Europy" - komentuje "Financial Times". "To zwiastun zmiany warty w największej wschodzącej gospodarce Unii Europejskiej" - czytamy w "The Wall Street Journal".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pierwszą turę wyborów wygrał Andrzej Duda z poparciem 34,5 proc. - wynika z badania late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Kandydat PiS zmierzy się w II turze wyborów z Bronisławem Komorowskim. Urzędujący prezydent otrzymał 33,1 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajął Paweł Kukiz z wynikiem 20,5 proc. Jak komentują te wyniki światowe media?

Wybory prezydenckie 2015. Na kogo przeszły głosy stracone przez Komorowskiego?

"FT": Platforma Obywatelska może stracić władzę

O "nijakiej" kampanii Bronisława Komorowskiego wspomina "Financial Times". Autor artykułu, Henry Foy, zauważa, że to pierwiosnek październikowych wyborów parlamentarnych, w których "Platforma Obywatelska może stracić władzę nad szóstą gospodarką Europy, pomimo dwóch kadencji rządu, podczas których polski wzrost gospodarczy znacznie wyprzedził pozostałe kraje Unii Europejskiej i uczynił z Polski wschodzącą siłę polityczną".

"Deutsche Welle": Zaskakujące wyniki

"Zaskakujące wyniki exit poll" - czytamy w "Deutsche Welle". Według autora publikacji Komorowski, który odebrał wstępne wyniki jako "poważne ostrzeżenie dla tych, którzy chcą rozsądnej Polski", skupił swoją kampanię wyborczą na bezpieczeństwie narodowym, "licząc na strach ludzi wobec Rosji i kryzysu na Ukrainie".

Wybory 2015. Zmiana w jednym z województw. Komorowski "wziął" jednak Górny Śląsk

"WSJ": Zmiana straży?

"Zwycięstwo [Dudy] może być zwiastunem zmiany warty w największej wschodzącej gospodarce Unii Europejskiej" - czytamy na portalu "The Wall Street Journal". Autor diagnozuje, że przegrana Komorowskiego, mimo początkowego 60-procentowego poparcia, wiąże się ze słabą kampanią i wielością kontrkandydatów. "Obóz rządzący, włączając Komorowskiego, prowadzi umiarkowaną politykę zagraniczną Polski, zachowując bliskie relacje z zachodnimi sojusznikami, jednocześnie próbując podtrzymać kanał komunikacji z Rosją. Z kolei konserwatywny PiS chce bardziej twardej pozycji wobec Moskwy, jak i Berlina" - czytamy.

NTV: Żółta kartka dla Komorowskiego

"Polacy pokazali Komorowskiemu żółtą kartkę" - czytamy na portalu rosyjskiej prorządowej telewizji NTV. "Eksperci uważają, że na rezultacie Komorowskiego zaważyła jego antyrosyjska polityka w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie. Nie tak dawno prezydent nazwał moskiewską paradę z okazji Dnia Zwycięstwa demonstracją potencjalnej agresji. Oprócz tego, w czasie przedwyborczej gorączki, wezwał straż graniczną do podjęcia środków w przypadku pojawienia się w Polsce zielonych ludzików".

Czytaj więcej o komentarzu NTV >>O tajnikach politycznych salonów przeczytasz w tych książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: