Dr Materska-Sosnowska: Kukiz może zdecydować o rezultacie II tury, wynik Ogórek to "koniec SLD"

- Działania Pawła Kukiza i jego elektoratu mogą zdecydować o drugiej turze wyborów - mówi w rozmowie z Gazeta.pl politolog dr Anna Materska-Sosnowska z UW. Ekspertka, komentując wynik badań exit poll, stwierdziła, że największymi zaskoczeniami są ?znakomity? wynik Kukiza oraz oczywiście sukces Andrzeja Dudy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl politolog dr Anna Materska-Sosnowska z Instytutu Nauk Politycznych UW, "znakomity" wynik Kukiza jest zaskoczeniem, a działania tego polityka mogą mieć bardzo duże znaczenie dla ostatecznych wyników wyborów.

- Działania Pawła Kukiza oraz jego wyborców mogą przesądzić o tym, jak będzie wyglądała druga tura - powiedziała nam ekspertka. Choć Kukiz na razie nie zapowiadał przekazania swoich głosów w drugiej turze któremuś z kandydatów, to - jak zwraca uwagę dr Materska-Sosnowska - polityk otwarcie deklarował, że "nie zagłosuje na Komorowskiego".

"Część wyborców Kukiza nie pójdzie głosować w II turze"

Jak uważa politolog, przekazywanie swojego poparcia któremuś z kandydatów, którzy wezmą udział w drugiej turze wyborów, nie leży w interesie Kukiza. - Jeśli Kukiz chce budować coś na przyszłość, to nie powinien przed drugą turą popierać ani Dudy, ani Komorowskiego - powiedziała dr Materska-Sosnowska.

Zwróciła też uwagę, że poparcie przez Kukiza któregoś z kandydatów z najlepszym wynikiem będzie zaprzeczeniem "antysystemowości" kandydata, która jest głównym elementem jego wizerunku. Sojusz z którąś z największych partii mógłby zostać negatywnie odebrany przez wyborców Kukiza.

Trzy główne zaskoczenia - Duda, Kukiz i Ogórek

Zdaniem dr Materskiej-Sosnowskiej, zaskakuje też wynik kandydatki SLD. - Niewiele ponad 2 proc. Magdaleny Ogórek to absolutna klęska - powiedziała politolog.

- To oznacza koniec SLD. Wyborcy tej partii zostali w domach albo poparli Komorowskiego - oceniała dr Materska-Sosnowska.

Politolog zwracała też uwagę na - jak powiedziała - bardzo niską frekwencję. Frekwencja na poziomie 49,4 proc. to, zdaniem dr Materskiej-Sosnowskiej, czerwona kartka dla polityków. Dr Materska-Sosnowska podkreśla, że ostateczne wyniki wyborów mogą nieco różnić się od sondaży na korzyść Komorowskiego.

- Wyniki sondażowe mówią o stanie na godzinę 19.30, a w dużych miastach, gdzie jest wielu wyborców Komorowskiego, ludzie idą do urn później w ciągu dnia - zwraca uwagę politolog. Jednak, jak podkreśla, ta różnica nie będzie raczej na tyle duża, by Komorowski wyprzedził Dudę.

Andrzej Duda wygrał I turę wyborów z poparciem 34,8 proc. - wynika z exit poll Ipsos dla TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News. To oznacza, że kandydat PiS zmierzy się w II turze wyborów z Bronisławem Komorowskim. Urzędujący prezydent otrzymał 32,2 proc. poparcia. Paweł Kukiz osiągnął ponad 20,3 proc. w sondażowych wynikach wyborów prezydenckich.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (138)
Dr Materska-Sosnowska: Kukiz może zdecydować o rezultacie II tury, wynik Ogórek to "koniec SLD"
Zaloguj się
 • jaroslavhasek

  Oceniono 379 razy 351

  To jak kończy prawdziwy mężczyzna, panie Miller? No tak, skąd Pan ma to wiedzieć.

 • e-komentarz

  Oceniono 216 razy 182

  Gratuluję Kukizowi dobrego wyniku, ale jako prezydenta reprezentującego WSZYSTKICH Polaków wyobrazić go sobie nie mogę. Mogę za to wyobrazić sobie że do wyborów parlamentarnych stworzy jakieś ugrupowanie które będzie mogło mieć duży wpływ na polską politykę. Palikot jest precedensem takiej błyskawicznej politycznej kariery. Czy spieprzy swoją szansę jak Palikot - zobaczymy...

 • saves

  Oceniono 199 razy 171

  Stary komuch usunął każdego, kto chciał odebrać mu władzę. Teraz sam zgasi światło. Dobrze ci tak łajzo, za zniszczenie SLD. Może wreszcie na dobre pokażesz, jak "mężczyzna kończy".

 • 7ogamihcra

  Oceniono 209 razy 101

  O wynikach drugiej tury wyborów zdecyduje też to, czy Polacy na prawdę chcą jakiś populistycznych, ale całkowicie nierealnych zmian, czy po prostu wolą nie zamieniać siekierki na kijek. Jak chcą kijek, to będą go mieli. Bo trzeba wiedzieć, że prezydent nie jest w stanie niczego co obiecuje przeprowadzić sam bez przekonania do tego większości parlamentarnej.
  Może jedynie skutecznie wetować wszelkie uchwały "nieswojego" sejmu i to z pewnością by robił niejaki Duda, jak by przez głupotę Polaków wygrał drugą turę. . Już takie coś widzieliśmy w wykonaniu pisowskiej marionetki niejakiego Leszka K.

 • xyz112

  Oceniono 106 razy 98

  Mój głos jest TYLKO I WYŁĄCZNIE mój!!!!!
  Nikomu nie dałem tego głosu na własność!!!!!!
  Teorie o "przekazywaniu głosów" to przykład AROGANCJI władzy!
  Sam zdecyduję czw w ogóle na kogoś w II turze zagłosuję!

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 77 razy 67

  ALE O SO CHOZi? Przeca Ogórek nie pokazała cycków to na nią nie zagłosowali. Bardzo dobrze, Miller ginie od własnej broni, szacun dla Ogórek że obaliła SLD Millera:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX