Wybory prezydenckie 2015. Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o II turze

Druga tura wyborów. Kandydat PiS Andrzej Duda oraz prezydent Bronisław Komorowski zmierzą się w II turze wyborów - tak wynika z sondażowych wyników głosowania. To, że żaden kandydat nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów, potrzebnych do zwycięstwa w pierwszej turze, prognozowała większość sondaży już od lutego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Bronisław Komorowoski zdobył 32,3 proc. głosów, a Andrzej Duda - 34,8 proc. - pokazują pierwsze sondaże z dzisiejszego głosowania. Choć nie są to oficjalne wyniki wyborów, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że dojdzie do drugiej tury wyborów.

1. II tura odbędzie się za dwa tygodnie

Druga tura wyborów odbędzie się za dwa tygodnie, 24 maja. Będziemy wtedy wybierać spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali najlepsze rezultaty.

2. Exit polls: w drugiej turze Duda i Komorowski.

Jak wynika z sondaży exit polls, kandydatami, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów, będą kandydat PiS i europoseł Andrzej Duda oraz urzędujący prezydent Bronisław Komorowski. Duda wedle sondaży zdobył 34,8 proc. głosów, Komorowski - 32,2 proc.

3. Sondaże od lutego prognozowały dwie tury wyborów

Jedne z pierwszych badań preferencji wyborców przed wyborami prezydenckimi dawały Komorowskiemu pewne zwycięstwo w pierwszej turze. W sondażu TNS dla "Wiadomości" z połowy stycznia głosowanie na Komorowskiego deklarowało 56 proc. badanych, a na Andrzeja Dudę - 19. proc.

Pierwsze sondaże, z których wynikało, że odbędą się dwie tury wyborów, zaczęły pojawiać się miesiąc później. W badaniu Millward Brown dla "Faktów" TVN Komorowski zdobywał 47 proc., Duda 24 proc. Od tego czasu większość sondaży prognozowała dwie tury wyborów.

4. Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Osoby, które złożyły wniosek o dopisanie do listy wyborców poza miejscem zameldowania, nie muszą robić tego ponownie przed drugą turą wyborów. Ci wyborcy, którzy tego nie zrobili, nadal mają szansę, aby zagłosować w drugiej turze poza miejscem zameldowania. Jak informuje Urząd Miasta Warszawy, wniosek taki składa się najpóźniej w 5. dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do 19 maja 2015 r.Jak głosować poza miejscem zameldowania>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (157)
Wybory prezydenckie 2015. Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o II turze
Zaloguj się
 • harypota76

  Oceniono 276 razy 242

  Zolta kartka dla Komorowskiego za arogancje PO.
  Jak tak dalej pojdzie w parlamentarnych bedzie czerwona.

  To mowilem ja, do tej pory zelazny wyborca PO.

 • zajaramy

  Oceniono 178 razy 114

  Nie wiem czemu, ale po przeczytaniu wyniku wyborów nasuwa mi się tylko "ja pier..le"...

 • 68jacekw

  Oceniono 114 razy 84

  Jak powiedział Michnik ,Duda wygra jeśli pijany Komorowski przejedzie na pasach zakonnicę w ciąży...Wygląda na to,ze zakonnica juz wyszła,a natrzepany Bronek ruszył w trasę...

 • mykeny

  Oceniono 163 razy 69

  hehehe teraz tylko zobaczyć minę Lisa, Olejnik, Pochanke ...Paradowskiej, tyle się towarzystwo sowim obiektywizmem napracowali a tu taka niespodzianka.
  masz Bulu swoją butę łaziłeś po zaprzyjaźnionych dziennikarzach i masz .

 • calmy

  Oceniono 119 razy 57

  Fajnie. Mielismy paraliż połowiczy państwa, zafundowaliśmy sobie całkowity.
  Ludzie nie poszli na wybory i wygrali proboszcze.

 • deerekcja

  Oceniono 159 razy 55

  No cóż... dla mnie wybory juz się skończyły. Drugą turę sobie daruję. Wygrał system, który niszczy Polskę. W rywalizacji zostali już tylko ludzie tego systemu. Komorowski miał swoje media. Duda miał swoje media. Kukiz we wszystkich mediach był opluwany i zwalczany.
  Pozdrawiam wszystkich zwolenników JOW i sprawiedliwej Polski.
  .
  P.S. Po raz kolejny okazało się, że sondaże w Polsce są wielkim oszustwem. Przy okazji pozdrawiam panią dyrektor CBOS odznaczoną przez Komorowskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX