Wybory prezydenckie 2015. Sensacja! Andrzej Duda wygrywa I turę. 24 maja zmierzy się z Bronisławem Komorowskim

Wybory prezydenckie 2015. Andrzej Duda wygrał I turę wyborów z poparciem 34,5 proc. - wynika z late poll IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News. To oznacza, że kandydat PiS zmierzy się w II turze wyborów z Bronisławem Komorowskim. Urzędujący prezydent otrzymał 33,1 proc. poparcia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wyniki sondażowe otrzymaliśmy dzięki uprzejmości TVN24 >>>

Sensacyjny wynik I tury wyborów prezydenckich. Choć wszystkie sondaże wyborcze przewidywały dotąd wygraną Bronisława Komorowskiego, zwycięzcą tury okazał się Andrzej Duda. To oznacza, że kandydat PiS zmierzy się 24 maja w II turze wyborów z urzędującym prezydentem. Frekwencja wg late poll wyniosła 48,8 proc.

Z najnowszego sondażu late poll IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News wynika, że rezultat Komorowskiego jest nieco lepszy, a Dudy nieco gorszy, niż pokazywało wcześniejsze badanie exit poll. W badaniu late poll (prognoza wyników wyborów powstająca po zamknięciu lokali wyborczych) wynik wyborów przedstawia się następująco:

Andrzej Duda - 34,5 proc.
Bronisław Komorowski - 33,1 proc.
Paweł Kukiz - 20,5 proc.
Janusz Korwin-Mikke - 3,5 proc.
Magdalena Ogórek - 2,4 proc.
Adam Jarubas - 1,6 proc.
Janusz Palikot - 1,6 proc.
Grzegorz Braun - 1,1 proc.
Marian Kowalski - 0,8 proc.
Jacek Wilk - 0,6 proc.
Paweł Tanajno - 0,3 proc.

Według podawanych wcześniej badań Ipsosu zaledwie 62 proc. popierających Bronisława Komorowskiego w 2010 r. 5 lat później oddało na niego głos. Prawie 18 proc. wyborców prezydenta przejął Paweł Kukiz, a 11 proc. Andrzej Duda.Wcześniejsze badanie exit poll pokazywało następujące poparcie dla kandydatów:
Andrzej Duda - 34,8 proc.
Bronisław Komorowski - 32,2 proc.
Paweł Kukiz - 20,3 proc.
Janusz Korwin-Mikke - 4,4 proc.
Magdalena Ogórek - 2,4 proc.
Adam Jarubas - 1,6 proc.
Janusz Palikot - 1,5 proc.
Grzegorz Braun - 1,1 proc.
Marian Kowalski - 0,8 proc.
Jacek Wilk - 0,6 proc.
Paweł Tanajno - 0,3 proc.

Z badania wynika, że aż 81 proc. wyborców Jarosława Kaczyńskiego z 2010 r. poparło w tym roku Andrzeja Dudę. Kolejne 10 proc. przejął Paweł Kukiz. Bronisław Komorowski przekonał do siebie zaledwie 1,6 proc. wyborców lidera PiS.

Wybory prezydenckie 2015. Frekwencja gorsza niż w 2010 r.

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że do godz. 17 frekwencja wyniosła 34,41 proc. z 30 mln osób uprawnionych do głosowania. To gorzej niż pięć lat temu - w 2010 r. o tej samej porze do urn poszło ponad 40 proc. wyborców:W I turze wyborów wystartowali: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), muzyk Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) i Grzegorz Braun.

Wybory prezydenckie 2015 [RELACJA MINUTA PO MINUCIE] >>>

PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów mogą być znane w poniedziałek wieczorem. Tuż po rozpoczęciu głosowania komisja wystosowała pismo do okręgowych komisji wyborczych z przypomnieniem, aby bezpośrednio po sporządzeniu i podpisaniu protokołu bez zwłoki przekazywały go do PKW. Ma to umożliwić jak najszybsze obliczenie głosów i podanie wyników wyborów. Wcześniej szef PKW Wojciech Hermeliński przekazał, że głosowanie przebiegało spokojnie: w całym kraju odnotowano jedynie drobne incydenty.

O tajnikach politycznych salonów przeczytasz w tych książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (494)
Wybory prezydenckie 2015. Sensacja! Andrzej Duda wygrywa I turę. 24 maja zmierzy się z Bronisławem Komorowskim
Zaloguj się
 • wodnik55

  Oceniono 911 razy 583

  Arogancja PO owocuje wynikiem
  -Kamiński i Sienkiewicz
  -na kolanach przed kk
  -afery i aferki
  -prostytucja z psl
  -chodzenie na smyczy i oficjalny lobbing za usa
  -kradzież pieniędzy z OFE
  -emerytury " po śmierci"
  - te wszystkie wynalazki typu Sikorski,Schetyna i inne
  -straszenie pisem kiedy jesteście jeszcze gorsi
  -oficjalny lobbing tych tzw dziennikarzy

  Reasumując robiliście w h......ja obywateli i obywatele zrobili was

  Jesienią będziecie mieli 20% jak będziecie mieli szczęście

 • zbig1113

  Oceniono 441 razy 355

  Jaka sensacja?
  Sztab Komorowskiego i on sam modelowo spie...li kampanię. Dokadając do tego wyborców, którzy w większości nie mają pojęcia o uprawnieniach prezydenta, to mmusiało się tak skończyć

 • felucjan

  Oceniono 366 razy 216

  Panie Komorowski. Dzisiaj Panu podziękowałem za podpisanie ustawy o likwidacji OFE, która moje pieniądze, bo zarobione przeze mnie, oddała w ręce Tuska.

  Zagłosowałem na Kukiza.

 • Oceniono 267 razy 195

  Kradzież moich pieniędzy z OFE i emerytura po śmierci bez likwidacji KRUSu i przywilejów górników oraz mundurowych. Przyklepałes to Bronek... Masz jeszcze jakieś pytania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX