Kandydaci na prezydenta 2015. Komorowski, Duda, Kukiz, Ogórek... Kto jest kim? [SYLWETKI]

Wybory prezydenckie 2015 zostały nazwane przez publicystów "najnudniejszymi" i zarazem "śmiesznymi". Może nie są merytoryczne, ale przeglądając sylwetki kandydatów, można się bardzo zdziwić. Myśliwy, modelka, piosenkarz, ochroniarz. Kto jest kim w tych wyborach?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Bronisław Komorowski. Historyk, poseł, myśliwy


Historyk, działacz opozycji demokratycznej w PRL, prezydent ubiegający się o reelekcję. Zanim został głową państwa w 2010 r., sześć razy sprawował mandat poselski, pełnił funkcje ministra obrony narodowej i marszałka Sejmu. W latach 70. i 80. Komorowski działał w opozycji demokratycznej. Był kilkakrotnie aresztowany, a w stanie wojennym internowany.

Kontrowersje budziło zamiłowanie Komorowskiego do polowań. Pierwsza dama Anna Komorowska przyznała ostatnio, że "mąż ograniczył polowanie do łowów z aparatem fotograficznym".

Pełna sylwetka Bronisława Komorowskiego >>>

2. Andrzej Duda. Prawnik i współpracownik Lecha Kaczyńskiego

Andrzej Duda - poseł do Parlamentu Europejskiego i wykładowca w Katedrze Prawa Administracyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim - współpracę z PiS zaczął w 2005 r. jako doradca klubu parlamentarnego. Rok później został wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W kolejnych latach był członkiem Trybunału Stanu (2007-2011) oraz podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Duda przedkłada swobodę państw członkowskich w regulowaniu różnych kwestii nad pogłębianie integracji i uspójnianie przepisów w Unii. Zasadę solidarności europejskiej uznaje w kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz kosztów opieki nad uchodźcami.

Pełna sylwetka Andrzeja Dudy >>>

3. Magdalena Ogórek. Z kapelusza Leszka Millera

Historyk Kościoła, modelka, działaczka partyjna. Od lat pracująca w biurach liderów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Politycznie jest związana z SLD, ale nie należy do partii. Była członkinią sztabu wyborczego Grzegorza Napieralskiego w okresie kampanii prezydenckiej w 2010 r.

Ma 36 lat i pochodzi ze Śląska. W 2002 r. skończyła historię na Uniwersytecie w Opolu. Na tej samej uczelni po siedmiu latach obroniła doktorat. Latem 2003 r. odbyła praktykę w Kancelarii Prezydenta, później w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i była zatrudniona w MSWiA. Ostatnio pracowała jako konsultant w Narodowym Banku Polskim, gdzie zrealizowała kwerendę źródeł do dwóch filmów. W 2014 r. prowadziła programy "Świat" i "Atlas świata" w TVN Biznes i Świat.

Pełna sylwetka Magdaleny Ogórek

4. Janusz Korwin-Mikke. Po raz piąty

Janusz Korwin-Mikke startuje w wyborach prezydenckich już po raz piąty. Jest konserwatywnym liberałem. W 1991 r. został posłem na Sejm I kadencji jako prezes ugrupowania Unia Polityki Realnej. Po 1993 r. startował we wszystkich wyborach parlamentarnych, prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego, a także w 2006 i 2010 r. na urząd prezydenta Warszawy.

W 2011 r. utworzył partię Kongres Nowej Prawicy, która przyniosła mu pierwszy od 23 lat sukces wyborczy. W zeszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego otrzymał mandat europosła. Europejscy deputowani zdążyli już poznać jego kontrowersyjne oblicze.

Pełna sylwetka Janusza Korwin-Mikkego >>>

5. Paweł Kukiz. Muzyk, aktor, radny

Paweł Kukiz, urodzony w 1963 r. w Paczkowie, studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 80. zaczął karierę muzyczną. Był frontmanem zespołów: CDN, Hak, Aya RL. W latach 1984-2013 lider i wokalista zespołu Piersi. Na swoim koncie ma kilka ról w filmach i serialach.

Zwolennik jednomandatowych okręgów wyborczych i takiej zmiany ordynacji, by obywatele mieli realny wpływ na swoje państwo. Sam nie był pewny, czy uda mu się zebrać 100 tys. podpisów poparcia, koniecznych do rejestracji w PKW, jednak zebrał ich prawie dwa razy tyle.

Pełna sylwetka Pawła Kukiza >>>

6. Janusz Palikot. Filozof i przedsiębiorca

Po sześciu latach odszedł z PO, by założyć własną partię - Ruch Palikota, który na sztandarach niósł liberalizm światopoglądowy i gospodarczy. W wyborach parlamentarnych odniósł sukces, by potem sukcesywnie tracić posłów i poparcie.

Z wykształcenia jest filozofem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1987-1989 był pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii PAN. To także przedsiębiorca: był prezesem Zarządu spółki Ambra oraz Polmosu Lublin. Prowadził spółki wydawnicze. Zasiadał w organizacjach zrzeszających pracodawców: BCC, Polskiej Radzie Biznesu, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Pełna sylwetka Janusza Palikota >>>

7. Adam Jarubas. Kocha Świętokrzyskie

Marszałek województwa, historyk i niedoszły poseł. Jarubas został nieoczekiwanie ogłoszony kandydatem na prezydenta z ramienia PSL. Chciałby być prezydentem samorządowców, gospodarzy małych ojczyzn, bez względu na podziały polityczne.

Adam Jarubas, absolwent historii na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, urodził się w 1974 r. w Busku-Zdroju. Od 1992 r. należy do PSL. W latach 2000-2006 był sekretarzem zarządu wojewódzkiego, a od 2006 r. prezesem zarządu wojewódzkiego PSL w Kielcach.

Pełna sylwetka Adama Jarubasa >>>

8. Marian Kowalski. Trener sportowy, ochroniarz i narodowiec

Przywódca marszów został kandydatem na prezydenta Ruchu Narodowego po tym, jak upadły negocjacje w sprawie wspólnego kandydata RN i KNP. Wcześniej pracował w sklepie rodziców. Od 16. roku życia uprawia kulturystykę i trójbój siłowy. Przez ostatnie dziesięć lat pracował jako instruktor sportowy, trener personalny i ochroniarz w klubach nocnych.

W 1992 r. dołączył do antykomunistycznego Ruchu Trzeciej Rzeczpospolitej i objął szefostwo regionu lubelskiego. W 1993 r. wstąpił do Unii Polityki Realnej, w której działał przez kilkanaście lat. W połowie lat 90. założył Komitet Obrony Kupców i Rzemieślników, który wywalczył obniżkę opłat miejskich dla małych firm. W latach 2004-2007 był ławnikiem Sądu Rejonowego w Lublinie. Od stycznia 2013 r. współtworzył Radę Decyzyjną Ruchu Narodowego.

Pełna sylwetka Mariana Kowalskiego >>>

9. Grzegorz Braun. Reżyser, narodowiec, monarchista

Kontrowersyjny reżyser takich filmów dokumentalnych jak "Plusy dodatnie, plusy ujemne" czy "Towarzysz generał". Urodził się w 1967 r. w Toruniu. Jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów reżyserskich na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

W latach 80. działał jako opozycjonista. Zajmował się kolportażem i organizowaniem akcji Pomarańczowej Alternatywy i Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Uczestniczył w strajkach Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim.

Pełna sylwetka Grzegorza Brauna >>>

10. Paweł Tanajno. Przedsiębiorca, demokrata bezpośredni

Paweł Tanajno to przedsiębiorca walczący z "urzędniczymi idiotyzmami", zwolennik "świeckiego państwa", podróżnik i... niepolityk. Urodził się 17 grudnia 1975 r. w Warszawie. Studiował prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednak ostatecznie skończył zarządzanie organizacjami.

Zajmuje się doradztwem w kwestiach marketingu internetowego. Od trzech lat członek Demokracji Bezpośredniej. W swoim programie wyborczym postuluje m.in. możliwość przewalutowania kredytów we frankach na ich wartość w złotówkach z chwili zaciągnięcia kredytu, zniesienie bankowego tytułu egzekucyjnego. Chce też promować nowe technologie i biznesy startupowe.

Pełna sylwetka Pawła Tanajny >>>

11. Jacek Wilk. Wieczny student czy człowiek renesansu?

Z zawodu adwokat, jednak posiadł znacznie bardziej wszechstronne wykształcenie podczas studiów na dziewięciu kierunkach. Jacek Wilk urodził się 17 sierpnia 1974 r. w miejscowości Kocina na Ponidziu. Członek partii politycznej Kongres Nowej Prawicy, a od 26 października 2013 r. jej wiceprezes. Ekonomista, prawnik, informatyk, z zawodu adwokat i audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Pełna sylwetka Jacka Wilka >>>

Test. Na którego kandydata powinieneś zagłosować?

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (81)
Kandydaci na prezydenta 2015. Komorowski, Duda, Kukiz, Ogórek... Kto jest kim? [SYLWETKI]
Zaloguj się
 • plorg

  Oceniono 219 razy 193

  No fajne te wasze "Kto jest kim". Bronisław Komorowski to historyk, poseł, myśliwy, a Korwin-Mikke to "po raz piąty". Przepraszam, ale jak to się ma do "posła i myśliwego" w stosunku do Komora? Nie powinno być adekwatnie Korwin-Mikke to matematyk, filozof, poseł, brydżysta? Czy "poraz piąty" to zawód, wykształcenie czy hobby?

 • dalacin4

  Oceniono 152 razy 136

  zenujacy jest poziom tych wszystkich po-pisowych mediow,
  bronek - historyk, posel, mysliwy
  reszta: 'z kapelusza', 'piaty raz', 'wieczny student'...
  brawo

 • iha-iha-iha

  Oceniono 72 razy 60

  Niezwiązana z SLD, jednak od lat pracująca w biurach liderów Sojuszu. Politycznie jest związana z SLD
  ==================================
  no to jest związana czy nie ??????

  debilstwo pismaków tego brukowca nie zna granic

 • znikajacypunkt

  Oceniono 55 razy 49

  Komorowski i Duda w ogóle nie powinni kandydować, bo nigdy normalnie nie pracowali, całe życie w budżetówce, z publicznych pieniędzy, więc nie mają pojęcia o normalnym życiu.

 • znikajacypunkt

  Oceniono 43 razy 41

  Może by tak wreszcie wybrać prezydenta, który nie potrzebuje tłumacza na spotkaniach z innymi głowami państwa.

 • oldthor

  Oceniono 59 razy 31

  Komoruski, jako jedyny "dysydent" dostał pozwolenie na broń w latach 70.
  Następnie w ramach "dysydenckiego" przydziału przebywał na szkoleniu przyszłych namiestnikow w pensjonacie wojskowym "Wilga" w Jaworze, razem z innymi "dysydentami" np. Geremek, Bartoszewski, etc., etc. Z braku grubej zwierzyny łownej Bronek polował z łódki na ptactwo wodne.
  Ulubionym sposobem polowania Bronka, to ciężki karabin maszynowy ze śmigłowca produkcji radzieckiej.
  Poza tym lubi włazić brudnymi buciorami na krzesła

 • oldthor

  Oceniono 31 razy 29

  Te informacje są nawet fajnie naciągnięte. Szkoda, że nie można zadawać pytań, bo mnie bardzo interesuje, jak on tę maturę zdał z języka polskiego, później jak przeszedł egzamin wstępny na historię.
  Poza tym, dlaczego nie chciał sie poddać badaniom genetycznym w związku z oskarżeniem przez jakąś tam bandę hrabiów i innej szlachty, o nieprawne przywłaszczenie sobie tytulu hrabiowskiego?

 • Mariusz Połocki

  Oceniono 34 razy 26

  wyborcza się nagle zacieła jak ludzie powrzucali swoje teksty - nie lemingi płatne - zobaczyli ile jest na agenta WSI prawdy na postach !!!nagle STOP 90% nie przechodzi.To o czymś świadczy....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX