Mapawpadek.pl kontra mapaafer.pl. PO i PiS wyciągają brudy, absurdy i afery przeciwników

Mocne zakończenie kampanii przed wyborami samorządowymi. Główni przeciwnicy wyrzucają sobie nawzajem błędy. PO tworzy mapę wpadek PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego odpowiada mapą afer PO. Jedni stawiają na absurdalne historie o osiołkach i studzienkach, drudzy na sensacje i atakują rząd.
Rozpoczęła się ostra ofensywa w internecie. mapawpadek.pl, która od kilku dni rozgrzewa przeciwników PiS. Dziś partia odpowiada i atakuje PO na mapaafer.pl.

mapawpadek.pl

Jak czytamy na stronie mapawpadek.pl : "Przez poprzednie 4 lata samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości zajmowali się... wieloma rzeczami. Krytykowano wygląd studzienek, trwały kłótnie o nazwy mostów, lokalnymi problemami najwyższej wagi było życie seksualne pary osiołków w ZOO. Brakowało jednak merytoryki i zwykłej pracy na rzecz mieszkańców".

Platforma uderza w absurdy i przedstawia mapę Polski, z zaznaczonymi miejscami wpadek PiS. W tym wszystkim powołuje się na konkretne artykuły w mediach. Oprócz swoich typów, PO otwiera internautom furtkę do działania. Na mapie mogą oni dodać samodzielnie wpadki.

Doda i osiołki

Wpadki polityków PiS podzielone są na kategorie, np. absurdy, nepotyzm i kumoterstwo, ponad prawem czy wiemy lepiej. Ta pierwsza jest najbardziej popularna, należy do niej m.in. historia z woj. lubelskie o tym jak radni PiS debatowali o pupie Dody "Na sesji Rady Miasta w Kraśniku radni PiS długo dyskutowali o szczegółach stroju i tekstach piosenek Dody, która wystąpiła na koncercie w czasie Dni Kraśnika" czytamy na stronie, która powołuje się na "Fakt".

Powołując się portal Natemat.pl PO wyrzuca politykom PiS wpadkę z osiołkami w Poznaniu. "Radna Lidia Dudziak (PiS) rozmawiała z władzami Starego ZOO w Poznaniu o niewłaściwym zachowaniu... osłów, które kopulowały na swoim wybiegu. Zwierzęta oddawały się cielesnym uciechom tuż przy placu zabaw. - Dzieci to oglądają, przecież tak nie może być. Rozmawiałam już z p.o. dyrektora Ogrodu Zoologicznego, musiałam go przekonywać do tego, by wprowadzić pewne zmiany i ostatecznie obiecał, że takie sytuacje się nie powtórzą - oznajmiła Dudziak. Dyrektor zoo początkowo potulnie posłuchał i odseparował samca osła od reszty stada, ale po wrzawie na całą Polskę wycofał się z tej kuriozalnej decyzji".Studzienki i darmowe komputery

Kolejną historią jest przykład z "Dziennika Wschodniego", jak radnemu PiS nie spodobały się pokrywy studzienek kanalizacyjnych. "Stanisławowi Nikołajczukowi, radnemu PiS z Białej Podlaskiej, nie podoba się, że na pokrywach studzienek kanalizacyjnych wytłoczono herb miasta z wizerunkiem Michała Archanioła. Herb na włazach kanalizacyjnych został umieszczony na początku lat 90. ubiegłego wieku, by zabezpieczyć pokrywy przed kradzieżą i sprzedażą w skupach złomu".

Oprócz zabawnych wpadek PiS, PO atakuje partię Kaczyńskiego także pod względem merytoryczny. Za GW opisuje m.in. historię z Kraśnika. "Rządzony przez PiS kraśnicki ratusz twierdzi, że nie może ujawnić "Gazecie" listy osób obdarowanych komputerami z darmowym z internetem. Na liście jest synowa partyjnej działaczki oraz dyrektorka centrum kultury, niegdyś asystentka posła PiS".

#wpadkiPIS

Internet bardzo szybko zareagował na kampanię negatywną PO. Partia na Twitterze zasponsorowała wypromowanie trendu #wpadkiPIS. Na początku twittujący bardzo źle ocenili tę praktykę.

Póżniej jednak szybko podchwycili pomysł, który ewoluował w prześmiewczą stronę. Niektórzy internauci ruszyli do ataku i zaczęli zamieszczać tweety pod #wpadkiPO.

mapaafer.pl

PiS na łamach gazet zamieściło reklamę z hasłem: "Siedem lat oszukiwania Polaków!". Oprócz zdjęć Ewy Kopacz i Donalda Tuska, kolorystyka ogłoszenia wyborczego jest w barwach PO. PiS w swoich hasłach zarzuca PO podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, podnosi kwestię afer: taśmowej, hazardowej i Amber Gold. Porusza również problem prywatyzacji publicznych szpitali oraz kolejek w służbie zdrowia.

Strona zaczęła działać kilka minut po zapowiadanym na południe starcie. Na mapie Polski zaznaczoznych jest kilkaset punktów. Najeżdżając na konkretne miasto padają przykłady z mediów. Większość jednak nie dotyczy spraw samorządowych, np. w Warszawie, gdzie PiS wykazał około 70 afer czytamy, że chodzi o "nieprzemyślaną politykę prywatyzacyjną dotyczącą uzdrowisk", kwestie afery hazardowej czy też wniosku o upadłość Stoczni Gdańskiej. - "Ukraiński większościowy jej właściciel żąda od Skarbu Państwa pomocy publicznej. Rząd na to się nie zgadza" - podaje PiS za "Naszym Dziennikiem".

PiS uderza w pijańskie wpadki

"Platformerski Prezydent Żyrardowa zatrzymany za jazdę po pijanemu podczas kontroli drogowej 0,7 promila alkoholu miał w organizmie prezydent Żyrardowa Andrzej W., którego policja zatrzymała rano podczas rutynowej kontroli drogowej w Międzyborowie (woj. mazowieckie). Po zakończeniu interwencji kierowca został zwolniony, będzie odpowiadał przed sądem za jazdę pod wpływem alkoholu" podaje PiS za wp.pl.

"Pijany burmistrz z Pragi Południe Burmistrz Tomasz Kucharski z Platformy Obywatelskiej godz. 1 w nocy wędrował ulicami swojej dzielnicy i miał wyraźne trudności z utrzymaniem równowagi. To nie pierwsza alkoholowa wpadka wysokiego warszawskiego urzędnika. Ponad rok temu policja złapała burmistrza Białołęki Adma Grzegrzółkę (też z PO), jak po imprezie zakrapianej alkoholem nocą jeździł na rowerze po pl. Zamkowym." Czytamy na mapaafer.pl , która powołuje się na "Super Expres".

Kampania negatywna

- Nie merytoryczne, zniechęcają wyborców, nie podobają mi się - wymienia jednym tchem dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Odpowiedzialne partie tak się na zachowują. To bardzo negatywna kampania. Nie pokazuje osiągnięć, a jedynie wzajemna ataki - ocenia.

W ocenie politologia PO sama zaczęła i to prosiło się o odpowiedź. - Mapa PiS ma jednak mało wspólnego z samorządowymi wyborami - dodaje politolog.

lepszezyciepolakow.pl

- Przed nami bardzo trudne wybory. Dużo kart do głosowania, kampanie powinny być merytoryczne, żeby pomóc wyborcom w decyzji - tłumaczy dr Anna Materska-Sosnowska. - Dużo lepszym pomysłem jest pokazanie wyborcom konkretnych działań samorządów - dodaje. Na taki pomysł wpadła Platforma Obywatelska, zanim uderzyła mapą wpadek w PiS.

Na stronie lepszezyciepolakow.pl. zamieszczono zdjęcia inwestycji, które zostały zrealizowane dzięki środkom pozyskanym z UE. Wśród przykładów jest Stadion Narodowy w Warszawie i Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ale także mniejsze inwestycje, takie jak plac zabaw w Krajence czy boisko lekkoatletyczne w Puszczykowie. - To jest znacznie ciekawsze -oceniła politolog. Jednak i do tej strony miała zastrzeżenia. - Nie ma tu wskazanego zakresu działania samorządów - stwierdziła dr Anna Materska-Sosnowska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!