Proboszcz prosi o g這sowanie. Na kandydat闚 PiS. "Szokuj帷e nawo造wania z ambony"

- Naprawd potrzebne s nam zmiany, 瞠by nie zajmowano si obwodnicami i tunelami, Teatrem Szekspirowskim czy klatk dla lw闚 za 7 mln w oliwskim zoo - og這si proboszcz z Gda雟ka i wskaza nazwiska kandydat闚 z listy PiS, na kt鏎ych parafianie powinni zag這sowa.
Gdy wchodz do sali parafialnej, m這dy, u鄉iechni皻y cz這wiek w garniturze cz瘰tuje go軼i domowym sernikiem, kt鏎y serwuje na papierowych talerzykach.

- Chyba ju wi璚ej os鏏 nie przyjedzie - rozgl康a si po sali. - No to zaczynamy. Dzie dobry, nazywam si Wojciech Dzedzej i kandyduj do Rady Miasta Gda雟ka z ramienia Prawicy RP Marka Jurka z listy PiS.

W sali Jana Paw豉 II w ko軼iele 鈍. Urszuli Led鏂howskiej s逝cha go kilkana軼ie os鏏. Zza 軼iany s造cha 酥iew wiernych, co jaki czas przez sal przechodzi wikariusz.

S逝chaczy jest za ma這, 瞠by przemawia zza sto逝 i przez mikrofon. Dzedzej staje wi璚 bli瞠j wej軼ia, na wysoko軼i obrazu Jezusa Chrystusa, i opowiada, 瞠 dzia豉 ju w radzie dzielnicy, ale chcia豚y zrobi co wi璚ej jako miejski radny.

- Najwa積iejsze zadanie to wsparcie dla rodzin - deklaruje i po chwili zaprasza do zadawania pyta.

- Czy b璠zie k豉dka do ko軼io豉, 瞠by ludzie od strony p皻li tramwajowej nie musieli chodzi na msze w b這cie? - pyta starszy pan.

- Mieli鄉y w radzie dzielnicy taki projekt, ale wszystko rozbi這 si o brak pieni璠zy - t逝maczy Dzedzej.

Kandydat ma 24 lata, dobre ch璚i, pogodne usposobienie, sprawia wra瞠nie nieco zawstydzonego. Nie ukrywa braku do鈍iadczenia.

- Jak to jest, 瞠 wsz璠zie wisz tylko plakaty Platformy? A naszych dlaczego nigdzie nie wida? Jak chcecie wygra bez reklamowania si? - pyta jeden z go軼i.

- Nie mamy funduszy na tak kampani, jak prowadzi Platforma, wi璚 czekamy z plakatami na okres bli瞠j dnia wybor闚 - t逝maczy Dzedzej. W ko鎍u przyzna, 瞠 nie wyrobi si z drukiem ulotek na dzisiejsze spotkanie. - Ale jak ju b璠, to b璠 chodzi po domach i rozmawia z lud幟i - zapowiada.

Jeszcze raz po serniczku i po p馧godzinie spotkanie si ko鎍zy.

Potrzebne s zmiany, prosz was jako proboszcz

Podczas niedzielnych mszy w ko軼iele 鈍. Urszuli Led鏂howskiej ksi篹a odczytywali w ramach og這sze duszpasterskich s這wa proboszcza Adama Kaliny, kt鏎e wed逝g cz窷ci wiernych brzmia造 jak agitacja wyborcza.

- Wed逝g proboszcza w mie軼ie potrzebne s zmiany, nie podobaj mu si lwy w zoo i Teatr Szekspirowski. Zupe軟ie szokuj帷e by造 nawo造wania z ambony, na kogo powinni鄉y g這sowa - relacjonowa czytelnik, kt鏎y zadzwoni do redakcji.

Na stronie internetowej parafia zamieszcza niedzielne og這szenia. W tej wersji nie pojawia si w徠ek wyborczy. Ca這嗆 mo積a jednak znale潭 na tablicy wisz帷ej w ko軼iele [pisownia oryginalna]: "Ksi康z proboszcz bardzo prosi o liczny udzia w tym spotkaniu [z Wojciechem Dzedzejem]. Mo瞠my mie swojego przedstawiciela w Radzie Miasta. Pan Wojciech to nasz ministrant, cz瘰to obecny na mszy 鈍. codziennej, maj帷y staranne wy窺ze wykszta販enie. Z listy prawicy kandyduje r闚nie nasz parafianin pan Jerzy G逝ch, profesor Politechniki, czynnie dzia豉j帷y w wsp鏊notach naszej parafii. Pomy郵cie, czy przez 30 lat istnienia naszej parafii i 35 lat istnienia Sp馧dzielni Che軛 widzieli軼ie przedstawiciela rady miasta po鈔鏚 siebie i waszych spraw? B璠ziemy to mieli, je郵i ich wybierzemy. Bardzo was prosz. Postan闚cie sobie wzi望 udzia w wyborach samorz康owych (...)".

Profesor z teori wybuchu

Drugi rekomendowany przez proboszcza kandydat - prof. PG Jerzy G逝ch - jest wyk豉dowc na Wydziale Oceanotechniki i Okr皻ownictwa Politechniki Gda雟kiej o specjalizacji budowa i diagnostyka maszyn, turbiny cieplne. Startuje w wyborach z listy PiS.

G逝ch jest cz這nkiem Instytutu Polskiej Racji Stanu 2010 im. Lecha Kaczy雟kiego z siedzib w Sopocie. Instytut powsta w 2011 r. i mia by zapleczem intelektualnym dla "gabinetu cieni" szykowanego przez PiS do obj璚ia rz康闚 w kraju. Eksperci mieli pom鏂 w opracowywaniu ustaw. I rzeczywi軼ie Jerzy G逝ch wyst瘼owa w Radiu Maryja, gdzie promowa projekt ustawy o zachowaniu pakietu kontrolnego Grupy Lotos w polskich r瘯ach.

Jego publiczna dzia豉lno嗆 wi捫e si jednak g堯wnie z tematem katastrofy smole雟kiej. Prof. G逝ch zasiada w "Komitecie inspiruj帷ym i doradczym II Konferencji Smole雟kiej" Antoniego Macierewicza i na spotkaniach opowiada o naukowych podstawach "II Konferencji", kt鏎a - przypomnijmy - zako鎍zy豉 si mi璠zy innymi takimi ustaleniami:

* smole雟ka brzoza by豉 z豉mana ju pi耩 dni przed katastrof,

* samolot nie m鏬 straci skrzyd豉 po zderzeniu z brzoz,

* zniekszta販enia wraku 鈍iadcz o eksplozji,

* rozmieszczenie szcz徠k闚 Tu-154 wskazuje na wybuch w powietrzu,

* na miejscu katastrofy znaleziono substancje wybuchowe.

"Kap豉ni powinni si w陰czy"

Og這szenie parafialne ksi璠za Kaliny pokazuj Antoniemu Pawlakowi, rzecznikowi prezydenta Gda雟ka Paw豉 Adamowicza (PO).

- Nie jestem pewien, czy Ko軼i馧 powinien wkracza tak otwarcie w 鈍iat polityki. Ale ja nie jestem od komentowania s堯w proboszcz闚 - m闚i.

Kuria takich spraw nie komentuje. W diecezji nadal obowi您uje wyk豉dnia abp. S豉woja Leszka G堯dzia, kt鏎y przed laty og這si z ambony, 瞠 "wybory samorz康owe nie s wyborami politycznymi, lecz obywatelskimi, i dlatego kap豉ni mog, a nawet powinni si w nie w陰czy i wskazywa, na kogo obywatele maj odda g這s".

- Cztery lata temu ksi康z na Oruni po nazwisku m闚i o "dobrych" i "z造ch" jego zdaniem kandydatach. Po mszy 穎na zapyta豉, dlaczego to robi, przecie nas nie zna. Odpar, 瞠 taki dosta nakaz od biskupa - wspomina jeden z radnych.

Zreszt ksi篹a anga簑j si nie tylko w wybory samorz康owe. W maju pisali鄉y o spotkaniu kandydata PiS na terenie ko軼io豉, na kt鏎e zaprasza proboszcz Kalina. Wcze郾iej duchowny udost瘼ni sal sympatyzuj帷emu z PiS Klubowi "Gazety Polskiej", kt鏎y go軼i S豉womira Kmiecika, autora ksi捫ek "Przemys pogardy" i "Przemys pogardy 2". Spotkanie reklamowano w parafii has貫m "Mowa nienawi軼i wobec Lecha i Jaros豉wa Kaczy雟kich przed i po 10 kwietnia".

Czy te spotkania 鈍iadcz o zaanga穎waniu politycznym proboszcza? Ksi康z Adam Kalina nie chcia na ten temat rozmawia.

- To jest moja sprawa, co ja mia貫m - odpowiedzia i od這篡 s逝chawk.

Komu podoba si agitacja

Agitacji wyborczej - wedle artyku逝 108 kodeksu wyborczego - nie mo積a prowadzi na terenie urz璠闚, s康闚, szk馧, jednostek wojskowych i zak豉d闚 pracy. Zakaz nie obejmuje ko軼io堯w. Przed rokiem upad w Sejmie projekt SLD, zakazuj帷y agitacji wyborczej r闚nie "na terenie ko軼io堯w i w miejscach kultu religijnego innych zwi您k闚 wyznaniowych". Kar mia豉 by grzywna do 1500 z. PiS i Solidarna Polska sprzeciwiaj帷e si zakazowi argumentowa造, 瞠 to zamach na wolno嗆 s這wa. Projektu nie popar te Ruch Palikota, a wi瘯szo軼iowej koalicji PO-PSL nie zale瘸這 na wprowadzeniu nowych przepis闚.

- Politycy SLD wci捫 mentalnie s w czasach PRL. Cenzur maj we krwi. Mam wra瞠nie, 瞠 pr鏏uj przypodoba si europejskim 鈔odowiskom liberalnym, w kt鏎ych krytyka wszystkiego, co zwi您ane z Ko軼io貫m, jest dzi w modzie - m闚i pose PiS Andrzej Jaworski, kt鏎y kandyduje obecnie na prezydenta Gda雟ka.

Badania opinii publicznej pokazuj jednak, 瞠 agitacja szkodzi Ko軼io這wi. Zdecydowana wi瘯szo嗆 pytanych (70 proc.) jest te przeciwna wypowiadaniu si przez Ko軼i馧 i ksi篹y katolickich na bie膨ce polityczne tematy - wynika z badania, kt鏎e przed rokiem TNS Polska przeprowadzi na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych.

Prawie po這wa badanych (49 proc.) uwa瘸, 瞠 Ko軼i馧 katolicki ma zbyt du篡 wp造w na polityk, jedynie 5 proc. uzna這, 瞠 Ko軼io豉 w polityce mog這by by wi璚ej.

"Opatrzno嗆 mia豉 inne plany"

Trzy lata temu pisali鄉y, 瞠 liderzy PO na Pomorzu opu軼ili miejsca w pierwszych 豉wach na nabo瞠雟twach abp. S豉woja Leszka G堯dzia.

- W ko軼iele chc si spokojnie modli, a nie wys逝chiwa, jaki mamy nieludzki rz康 - m闚i pose Jerzy Borowczak.

Gdy podczas Bo瞠go Cia豉 proboszcz bazyliki Mariackiej w Gda雟ku dzi瘯owa "przedstawicielom w豉dz" za przybycie, abp G堯d wtr帷i: - Nie ma komu, przecie nie przyszli.

Sp鏎 hierarch闚 z w豉dzami Gda雟ka ma dwa oblicza: ideologiczno-polityczne i biznesowe. Symbolem pierwszego jest konflikt abp. G堯dzia z gda雟kimi radnymi PO, kt鏎zy pod wodz pos豉nki Agnieszki Pomaskiej (PO) zablokowali projekt budowy wysokiego ko軼io豉 w Gda雟ku-Po逝dnie.

Wcze郾iej grunt pod ten ko軼i馧 przekaza z bonifikat prezydent Pawe Adamowicz (PO), kt鏎y wspiera miejskimi pieni璠zmi m.in. remonty w parafiach. Doprowadzi te do ugody z kuri gda雟k, kt鏎a domaga豉 si zwrotu cz窷ci parku Oliwskiego. Kuria zrezygnowa豉 z roszcze w zamian za przekazanie przez miasto dzia趾i przylegaj帷ej do rezydencji metropolity gda雟kiego. Na terenie oddanym z 99-procentow bonifikat na cele sakralne abp G堯d rozpocz掖 hodowl danieli.

Ale proboszcz Adam Kalina od lat ma nieza豉twione interesy z miastem. Najpierw zabiega o przekazanie parafii przyleg貫j dzia趾i, aby zbudowa na niej "dom spo貫czny". Proboszcz m鏬 go uruchomi na posiadanym terenie, ale obok ko軼io豉 prowadzi hotel. Gdy dzia趾i nie dosta, wydzier瘸wi j od miasta.

"Niestety 'gmina nie wiedzia豉', 瞠 utraci t dzia趾 na rzecz dawnych w豉軼icieli. Po 3 latach procedur s康owych gmina utraci豉 teren" - pisa dwa lata temu ks. Adam Kalina w komentarzu pod tekstem Paw豉 Adamowicza na stronie internetowej prezydenta. - "Pozorowane, a mog powiedzie wr璚z wrogie, opinie i ruchy urz璠nik闚 nic nie wnosz. Z radnych tylko dw鏂h si odezwa這, a na pytanie skierowane w豉郾ie do prezydenta odpowiedzia jego zast瘼ca tak, 瞠 to nic do sprawy nie wnosi. W豉dza jest zaj皻a sob i lubi si chwali. Prawnie jest pozamiatane" - wskazywa proboszcz. Pisa, 瞠 skoro gmina zobowi您a豉 si "da teren", to mimo utraty dzia趾i na rzecz w豉軼icieli powinna "naprawi swoje b喚dy" wobec parafii.

"Pozosta造 mi dwie metody dzia豉nia, by osi庵n望 zamierzony i spo貫cznie niezb璠ny cel. Skrzykn望 ludzi, z 500-1000 os鏏 i przyj嗆 do pana prezydenta (...). Drugi, powiadomi pras, aby napisa豉 tak瞠 'o tym sukcesie' prezydenta miasta i podleg造ch mu urz璠nik闚. Kr鏒ko m闚i帷, wstyd i brak honoru w這darzy miasta" - wytyka ks. Kalina.

"Zwykle w tym miejscu sugeruje mi si zbytni przychylno嗆 dla Ko軼io豉 katolickiego w Gda雟ku, dlatego ciesz si, 瞠 sam si ksi康z zg這si na blogu z t spraw, bo przynajmniej mog si do niej publicznie ustosunkowa" - odpisa Adamowicz. - "Podejmuj帷 ryzyko biznesowe, trzeba si liczy z tym, 瞠 co mo瞠 nie wyj嗆 po naszej my郵i. Widocznie opatrzno嗆 mia豉 inne plany wobec dzia豉lno軼i ksi璠za kroboszcza".

"Prosz ksi璠za - pisa dalej Adamowicz do proboszcza. - Planowana inwestycja, cho mia豉 cel spo貫czny, nie by豉 dzie貫m charytatywnym, cho na pewno przydatnym dla dzielnicy. Prosz wskaza, gdzie miasto, urz康 naruszy造 prawo i zadzia豉造 wbrew interesowi publicznemu? Spraw o zwrot dzia貫k na Pomorzu tocz si setki. Wiele spo鈔鏚 takich dzia貫k odzyska Ko軼i馧 katolicki, r闚nie niwecz帷 wiele naszych plan闚. Prawo w豉sno軼i jest 鈍i皻e i musi by przestrzegane".

W ostatnim og這szeniu duszpasterskim ks. Kalina nawo逝je:

"Naprawd potrzebne s nam zmiany, 瞠by nie zajmowano si obwodnicami i tunelami pod martw Wis陰 czy Teatrem Szekspirowskim, czy klatk dla lw闚 za 7 milion闚 w oliwskim zoo, ale lud幟i. Starszym ludziom naszego osiedla i miasta tunel ani klatka z lwami nie b璠zie potrzebna, co najwy瞠j klatka schodowa z wind. Prosz was jako wasz proboszcz o udzia 鈍iadomy i liczny w wyborach".

NAJBARDZIEJ ROMANTYCZNE MAΒ MIASTA W EUROPIE? S DWA Z POLSKI!


Czy w ko軼io豉ch powinien obowi您ywa zakaz agitacji wyborczej?