Polski Rosomak w ogniu. Alert24 ujawnia prawdziwe zdjęcia z Afganistanu [FOTO]

W minioną Wigilię wojsko podało lakoniczny komunikat o ataku na polski patrol w Afganistanie. Na Alert24 dostaliśmy właśnie zdjęcia, pokazujące skalę tego, co stało się wtedy z polskim transporterem. To fotografie, do których opinia publiczna nigdy nie ma dostępu. Wojsko oficjalnie ich nie publikuje.
ZOBACZ: zdjęcia Rosomaka z Alert24.pl

W wybuchu zostało rannych trzech żołnierzy. Nikt nie zginął - dlatego między innymi zdecydowaliśmy się na publikację tych zdjęć. Wojsko niechętnie dzieli się takimi materiałami. Na oficjalnej stronie polskiego kontyngentu widzimy najczęściej relacje z sukcesów: udanych patroli, informacje o schwytanych talibach, odkrytych składach z materiałami wybuchowymi. Często można zobaczyć zdjęcia i opisy rozdawania pomocy humanitarnej, relacje z interwencji lekarzy itp.

Inne zdjęcia, jak te przesłane na Alert24, krążą wśród żołnierzy. Pokazują inny, poruszający wymiar "polskiej" wojny w Afganistanie. Sprawdziliśmy autentyczność nadesłanych zdjęć. Są prawdziwe.

Wjechali na "ajdika"

- To zdjęcia KTO Rosomak z Wigilii ubiegłego roku. Wjechał na "ajdika" (IED - czyli improwizowany ładunek wybuchowy - red.) zakopany w przełomie drogi Highway 1.

Patrol wracał do bazy Ghazni. Przejeżdżał tą samą drogą, którą wcześniej poruszały się wozy bojowe polskiej armii - twierdzi nasz informator.

Ładunek, który eksplodował pod rosomakiem, wywrócił go do góry kołami. Żołnierze mieli szczęście. Nikt nie zginął, ale trójka z nich została ciężko ranna. Reszta z potłuczeniami, drobniejszymi uszkodzeniami ciała czy urazami akustycznymi nie została przez wojsko zakwalifikowana jako "ranni". W pojeździe nie zadziałał system gaśniczy. Z płonącego Rosomaka żołnierzy wyciągał m.in. ranny w nogę ratownik. Nie chciał wracać razem z innymi poszkodowanymi śmigłowcem. Wrócił razem z resztą patrolu drogą do bazy.

Na zdjęciach, które otrzymaliśmy na Alet24.pl widać płonącego rosomaka i gaszących go żołnierzy. Pojazd spalił się doszczętnie.

Jaki komunikat wypuściło wojsko w Wigilię?

Wojsko nie ukrywa takich incydentów. Pisze jedynie suche komunikaty. 24 grudnia na stronach MON można było przeczytać : " 24.12 Trzech żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych zostało rannych w wyniku eksplozji przydrożnego ładunku wybuchowego.

Do zdarzenia doszło w piątek, 24 grudnia w godzinach popołudniowych, kilkanaście kilometrów na południe od bazy Ghazni. Polski patrol został zaatakowany silnym ładunkiem wybuchowym. Uszkodzeniu uległ transporter kołowy Rosomak. Silne opancerzenie pojazdu uchroniło życie żołnierzy. Poszkodowanych zostało pięciu członków załogi, trzech z nich jest rannych.

Na miejsce zdarzenia natychmiast wysłano śmigłowce ewakuacji medycznej MEDEVAC, które przetransportowały poszkodowanych do szpitala polowego w Ghazni, gdzie udzielono im pomocy lekarskiej. Stan rannych lekarze określają jako stabilny, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo."

Wojskowy komunikat nie zawierał zdjęć. W takich przypadkach armia stawia na lakoniczność. Zdjęcia jednak robili żołnierze. Według naszych ustaleń wymieniali się nimi. W końcu fotografie trafiły na Alert24.

Wyrwa jak jednorodzinny dom

Wyrwa w drodze po ładunku wybuchowym była wielkości jednorodzinnego domu. Talibowie w Afganistanie konstruują coraz większe ładunki, żeby walczyć z wojskami koalicji. W powietrze wysadzają polskie rosomaki. Improwizowane ładunki wybuchowe uszkodziły prawie 1/5 naszych wozów opancerzonych. Większość z nich uda się naprawić. Ale życia żołnierzy, którzy zginęli w tych atakach nikt nie wróci.

Afgańscy rebelianci znają dokładnie wagę, opancerzenie i możliwości bojowe rosomaków. Dlatego, to przede wszystkim one są celami ataków. Żeby zniszczyć ten pojazd rebelianci podkładają coraz silniejsze ładunki. Niektóre przekraczają 100 kilogramów. Przy eksplozjach takich min, załoga nie ma szans.

Kontyngent w Afganistanie zmniejszymy, ale jesienią

Komentarze (70)
Polski Rosomak w ogniu. Alert24 ujawnia prawdziwe zdjęcia z Afganistanu [FOTO]
Zaloguj się
 • fakie

  Oceniono 17 razy 17

  Załoga przezyła wiec w czym problem ? Wóz sie sprawdził i uratował zycia - a ze jakis system nie zadział a wóz jest nie do użytku - no cóż - rzeczywiste działania bojowe maja taki wpływ na sprzęt.

 • sikiem_prostym

  Oceniono 12 razy 10

  polak_obiektywny
  Żołnierze chrześcijańscy nie obcinają rąk za kradzież, nie kamienują kobiet za spotykanie się z facetami, nie organizują sobie haremów z niewolnicami, nie wysadzają się w powietrze w tłumie niewinnych osób i nie wykonują wyroków śmierci za zmianę religii na inną.

  W którym z polskich miast lub wsi mają miejsce takie okropności? W Papui Nowej Gwinei jeszcze jedzą ludzi, jedź tam obrońco i walcz. Za swoje.

 • hanurabi

  Oceniono 10 razy 8

  Te zdjęcia powinny być reklamą Rosomaków. Sama bryła pojazdu nienaruszona, nie doszło do penetracji wnętrza, co jest najistotniejsze. Trochę poszarpało wyposażenie i układ jezdny, ale tego należało się spodziewać. Zresztą jak silny musi być ładunek by wywrócić na grzbiet ważący 22 tony pojazd. Naprawdę jest pod wrażeniem odporności tych transporterów. Dobry zakup. Ranni żołnierze powinni cieszyć się, ze nie jechali w tym momencie Hummerem HUMVEE, bo mielibyśmy smutne pogrzeby.

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 6 razy 6

  darus40.43 - jakie proszki przyjmujesz?

  darus40.43 godzinę temu 0 + - zgłoś do moderacji
  Do rozwoju potrzebujemy surowców , do obrony wyszkolonej armii , dla zachowania pokoju sojuszników ...wszystko to znajdujemy na tej wojnie ...Zabijamy morderców dobrze postrzega nas ludność cywilna ..nie tylko za pomoc humanitarną , ale i za to że jestesmy narodem uduchowionym , narodem wiary . Przelewa się to również na inne kraje arabskie ..Polscy turyści nie musieli uciekać z ogarniętego zamieszkami Egiptu .Wielu z naszych dzielnych rodaków pozostało i ciągle pracuje w ogarniętej wojną domowa Libii .Wiem od moich przyjaciół Libijczyków , że Polacy odbierani sa pozytywnie przez obie strony konfliktu , więc pisanie w stylu ...Wstyd mi za polskich najemników....uważam za zdradę i masz szczęście że jesteś poza zasięgiem mojej reki bo zarobiłbyś w pysk gnoju...

 • r0b0l

  Oceniono 7 razy 5

  @gorpio

  nie PO bo przypomnę: w awanturę iracko-afgańską wrobili nas towarzysze z LSD, przyklepali PiSiacy a Peło kontynuuje Afgan bo Irak się skończył klęską.

  Wszyscy nasi politycy warci wysłania Talibom w prezencie

 • pszenic

  Oceniono 6 razy 4

  Kwasniewski i Komuna wyslali wojsko polskie aby reprezentowalo interesy USA i Izraela i walczylo przeciwko wolnosci Afganistanu. Co oni tam jeszcze robia? Tusek klamczuszek.

 • acucell

  Oceniono 5 razy 3

  co to za propaganda? Czemu ma to sluzyc?Zdjecia tego typu sa w internecie w duzej ilosci i nie trzeba tu gazetowego cwaniactwa. Jak juz tak bardzo chcecie to pokazcie zdjecia zabitych przez NATO niewinnych ludzi.Najemnicy natowscy potrafia zabic cala rodzine i pozabijac dzieci.Rozumiem, to nie pasuje do amerykanskiej propagandy powielanej przez polskie marionetki. To wstyd prowadzic okupcje i zabijac w imie interesow amerykanskich korporacji. Nie jest juz tajemnica, ze wojna w Afganistanie sluzyla do przejecia kontroli nad regionem zeby wybudowac duzy rurociag tranzytowy.Wybudowano tylko 50 km rury bo plan zostal storpedowany przez miejscowych bojownikow. Alternatywnie zajeto sie wiec okradaniem Afganistanu z jego surowcow.Najwiecej metali kolorowych i mineralow.
  Przestance opowiadac wiec bajki o misji stabilizacyjnej bo swiat poznal prawde.
  Przeciez poprzedni prezydent Niemiec ustapil ze stanowiska bo niemieckie wojska sa tam z tego samego powodu. Przed ustapieniem powiedzial ze nie zgadza sie moralnie z prowadzeniem takiej wojny dla zysku, okradania i bogacenia sie

 • wielki_znafca

  Oceniono 9 razy 3

  to nie nasza wojna, jesteśmy tylko wasalem USA

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 3 razy 3

  "IED - czyli improwizowany ładunek wybuchowy - red"

  Tak, tak, wy już _som_ amerykany... ;>

  Rosomak nie mógł wjechać na minę, bo to byłoby takie wieśniackie, wg was, redaktorów z Agory, prawda? Musiał wjechać na bezmyślną kalkę z amerykańskiego wojskowego.

  A nawet gdyby, to nie była improwizowana mina, a dokładnie przemyślana, wy głąby...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX