Zimno w Częstochowie. Wielka awaria magistrali. Co najmniej 150 tys. ludzi marznie

W nocy doszło do awarii głównej magistrali w Częstochowie. Bez ciepłej wody i ogrzewania są wszyscy mieszkańcy podłączeni do sieci - to ponad 60 proc. w 240-tysięcznym mieście. Ciepło ma wrócić do domów częstochowian ?lada moment?.
Wiesz więcej o awarii? Co się dzieje w Częstochowie? Poinformuj Alert24

- Ciepło lada moment popłynie do domów częstochowian - poinformował płk. Stanisław Słyż, szef miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego. - Mamy nadzieję, że przedszkola, szkoły i inne instytucje nie zdążyły się wyziębić.

Decyzję o ewentualnym odwołaniu lub skróceniu zajęć w szkołach będą mogli samodzielnie podjąć ich dyrektorzy, jeżeli uznają, że jest taka potrzeba. Na razie nie ma informacji, czy tak się stanie.

Zimno od północy

- Obie ciepłownie są wyłączone z ruchu z powodu braku wody w sieci ciepłowniczej koncernu Fortum. Całe miasto - poza dzielnicą Wyczerpy - jest od północy bez ciepła.

- Będziemy starać się włączać do ruchu kolejne części miasta - mówi Szymon Piech z ciepłowni w Częstochowie, gdzie w nocy doszło do potężnej awarii sieci magistralnej. - Przed 6 rano obudziło mnie zimno - relacjonowała w TVN24 jedna z mieszkanek miasta - Siedzimy ciepło ubrani, dzieci jeszcze śpią przykryte kołdrami. Nie wiem, czy posłać je do szkoły - opowiada.

Bez ciepła są teraz wszyscy mieszkańcy, którzy byli podłączeni do sieci ciepłowniczej, czyli ok. 60 proc. mieszkańców 240-tysięcznego miasta.

Awaria jest zlokalizowana, a miejsce odcięte od reszty sieci. W ciągu kilku godzin ciepło powinno wrócić najpierw do północnej części miasta, potem śródmieścia i dzielnic południowych.

W Częstochowie jest dziś minus 12 st. C.

Więcej o:
Komentarze (64)
Zimno w Częstochowie. Wielka awaria magistrali. Co najmniej 150 tys. ludzi marznie
Zaloguj się
 • wiesniak70

  Oceniono 8 razy 8

  To zupelnie normalne w krajach III swiata, wyslicie ze co Mongolow rano budzi o tej porze roku? Cieplutki Danfoss? Ha ha

 • rughia

  Oceniono 8 razy 6

  Matko Bosko Częstochowsko,mam nadzieję,że ojcowie paulini na Jasnej Górze siedzą w cieple.Co by to było jakby im jaja pozamarzały,pomodlę się do najświętszej panienki dzisiaj o szybkie naprawienie magistrali ciepłowniczej,amen

 • onsajt

  Oceniono 7 razy 5

  Władze miasta za dużo dają na kościół, a za mało na rury. Ot cała tajemnica.

 • rydzyk_fizyk

  Oceniono 5 razy 5

  Nie potrzeba Bundeswehry - nam wystarczy minus cztery.

 • czerwonylech

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to?! Zawierzone Matce Boskiej miasto u stóp KLASZTORU marznie? I Maryja mrozi? Nie pomaga?

 • tomaszbracki

  Oceniono 6 razy 4

  @milka 1951. Mieszanie Koscioła jest jak najbardziej na miejscu. Nie remontowano, nie budowano, ale dla Kościoła pieniadze zawsze były. Zamiast kanalizacjii i wodociągów budowano kościoły i niezliczone pomniki Wiadomej Osoby.
  W tzw. wolnej Polsce nie zbudowano żadnej elektrowni, żadnej kopalni, pociągów ubywa i jeżdżą wolniej niz 100 lat temu, a złodzieje są zajęci wyprzedażą naszego współnego majątku.

 • rughia

  Oceniono 4 razy 4

  W ramach rekompensaty częstochowianie dostaną wrak prezydenckiego Tupolewa,każdy będzie mógł przyjść dotknąć,pocałować i zapomni o zimie i troskach

 • czerwonylech

  Oceniono 3 razy 3

  Pewnie oczekuje Wielkich Darów dla braciszków i nowej sukienki,z platyny i drogich kamieni.Czeki tez mile widziane. A w klasztorku ogrzewanie działa? Działa fest..Za mało darów.ludu niepokorny i chciwy!

 • snurfik

  Oceniono 3 razy 3

  Taka awaria swiadczy o tym ze siec nie jest regularnie sprawdzana i konswerwowana. Kilka stopni mrozu i juz pekaja rury za rura...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX