Rosyjscy alpiniści uratowali polskich turystów na Elbrusie

Para polskich turystów została uratowana przez rosyjskich alpinistów wyruszających na górę Elbrus na Kaukazie. Polacy, chłopak i dziewczyna, wyruszyli na szczyt mający 5 tys. metrów bez przewodnika. W trakcie wspinaczki spadli głową w dół ze zbocza. Tylko to, że zostali dostrzeżeni przez alpinistów z Rosji uratowało im życie.
Informację nadesłał na Alert24 czytelnik, który otrzymał ją od zaprzyjaźnionych alpinistów z Rosji. Pojawiła się także na rosyjskim portalu alpinistycznym Risk.ru.

Według portalu, grupa rosyjskich alpinistów w czasie wyprawy na Elbrus, najwyższą górę Kaukazu, trafiła przez przypadek na wysokości 5300 metrów n.p.m na dwójkę polskich turystów.Polacy, chłopak i dziewczyna, znajdowali się ok. kilometra od tradycyjnego podejścia na Elbrus, i byli w ciężkim stanie po upadku ze zbocza. Mężczyzna miał złamaną nogę, a kobieta obojczyk i urazy głowy.

- Pogubili kijki, rękawice i gogle - pisze w swojej relacji Ilia Szerszeniew, jeden z alpinistów, którzy trafili na Polaków. - Nie przeżyliby nocy w takich warunkach - dodaje.

Jak pisze rosjanin, w takich warunkach niemożliwe było wezwanie pomocy telefonicznie. Rosjanom zajęło cztery godziny transportowanie dwójki polaków do "punktu ratunkowego"po czym dwójka alpinistów została przy rannych Polakach, a trzeci wyruszył na dół po pomoc.

Po wielogodzinnej akcji alpinistom i ratownikom z Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji udało się sprowadzić rannych Polaków z góry.

- Wydział konsularny Ambasady RP w Moskwie jest w trakcie poszukiwania kontaktu z naszymi obywatelami (celem sprawdzenia, czy nie potrzebują np. kontaktu z rodzinami z Polsce) oraz alpinistami, którzy uratowali parę podróżników z Polski - pisze Grzegorz Jopkiewicz z biura prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodaje, często się niestety zdarza, że polscy turyści nie zgłaszają swoich wypraw i marszrut tak ekstremalnych jak choćby wspinaczka na Elbrus placówkom konsularnym.

Punkt ratunkowy na górze Elbrus, w którym przebywał ranny Polak, zostało otwarte w tym miesiącu. Jest najprawdopodobniej najwyżej położonym tego typu schronieniem na świecie