Zdewastowane pomniki poległych Rosjan. Reakcja na Smoleńsk? [WIDEO]

Zdewastowane zostały pomniki upamiętniające żołnierzy rosyjskich w Oleśnicy i w Poznaniu. Na tablicy w poznańskiej Cytadeli wandale sprayem namalowali symbole sierpa i młota oraz swastyki i słowo "Katyń". W Oleśnicy na pomniku Polsko-Rosyjskiego Braterstwa Broni pojawił się napis "Za Kaczyńskiego - Śmierć Ruskim", a na głowie żołnierza rosyjskiego - śmietnik.
Oto dzieło "polskich patriotów" - pisze nam Alertowicz z Poznania, który wysłał zdjęcie zniszczonego pomnika na Alert 24. Tablica upamiętniająca zmarłych w naszym kraju Armii Czerwonej została pomazana farbą w sprayu. Tablica znajduje się na terenie cmentarza żołnierzy radzieckich. Poznańska policja nie została powiadomiona o tym wypadku. W urzędzie miasta w Poznaniu poinformowano nas, że tablica zostanie do jutra wyczyszczona przez Zarząd Zieleni Miejskiej, który jest administratorem cmentarza.

Śmietnik na głowie postaci

W Oleśnicy (woj. dolnośląskie) pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni też został pomalowany sprayem. Dziś rano doniósł nam o tym Alertowicz Maciej.W tym wypadku jednak policja została poinformowana i zaczęła działać. Jak donosi portal MojaOlesnica.pl miejsce zostało zabezpieczone przez policję i techników kryminalistyki. Oleśnicka policja potwierdza, że w tej sprawie prowadzone są działania.

Za zniszczenie mienia może grozić sprawcom od 3 do 5 lat więzienia.

Taka tragedia to pożywka dla ekstremizmów

- Tragedia Smoleńska może być, niestety, katalizatorem takich niedopuszczalnych działań - mówi profesor Jacek Kurzępa, socjolog z warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Niejasne do końca przyczyny wypadku mogą być pożywką dla wszelkiej maści ekstremizmów i ujawniania niechęci do Rosji - dodaje.