Polacy stacjonują w Afganistanie? Nie według CNN

CNN pominął w swoim programie obecność polskiej armii w Afganistanie. Na mapie prezentującej rozmieszczenie wojsk sojuszniczych na terytorium tego kraju zabrakło biało-czerwonej flagi.
Mapa prezentująca "rozmieszczenie wojsk NATO i USA w Afganistanie". Brakuje Polski...

fot. CNN

Nasz czytelnik przeglądając artykuł CNN dotyczący sytuacji w Afganistanie natrafił na fragment wczorajszego programu telewizyjnego. Dziennikarz John King, prowadzący popularne pasmo "CNN Tonight", rozmawia w nim z Michaelem Warem z magazynu "Time" na temat strategii wojskowej armii stacjonujących w Afganistanie.

- Czy widzicie tam polską flagę? - pyta Alert24 Amol.

"Nagminny błąd"

Rzeczywiście, na komputerowej mapie, którą użyto w programie, brakuje flagi Polski. - Jest to nagminna pomyłka, która wynika z nie przejrzystości map NATO czy ISAF - komentuje błąd CNN pracownik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP. Również rzecznik Dowództwa, płk. Dariusz Kacperczyk nie zdziwił się naszym doniesieniem. - Taki błąd jest możliwy. Trudno nam komentować czyjąś nierzetelność - powiedział.

Najprawdopodobniej animacja wykorzystana przez redaktorów CNN została wzięta z mapy ISAF prezentującej nie rozmieszczenie wojsk sojuszniczych, tylko tzw. dowództw PRT. Skrót ten w wolnym tłumaczeniu oznacza oddziały nadzorujące rekonstrukcję afgańskich prowincji.

Skomplikowane mapy

Na mapie ISAF widnieją jedynie flagi państw, które dowodzą takimi oddziałami. Polscy wojskowi dysponują oddziałami PRT, ale są one dowodzone przez Amerykanów.

Zdaniem płk. Kacperczyka, nie usprawiedliwia to jednak redakcji CNN, bo "wykorzystywane dane trzeba weryfikować". Wtóruje mu chcąc pozostać anonimowym pracownik MON: - W żaden sposób ta sytuacja nie usprawiedliwia tak rażących błędów merytorycznych. Nie można mylić dwóch zupełnie różnych danych.

Już wcześniej Dowództwo WP interweniowało w sprawie mylnie używanych map PRT. - NATO dysponuje już poprawioną wersją, na której polsko-amerykański oddział PRT zaznaczony jest dwiema flagami - mówi rzecznik.