Studenci UJ: dlaczego tak mało osób dostało stypendia?

Fundusze stypendialne Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznały stypendia zaledwie kilku zdolnym studentom z biednych rodzin - W poprzednich latach to było dobre kilkadziesiąt osób. Co za rozczarowanie - żalił się Alertowi24 jeden z żaków.
Krakowska uczelnia przyznaje dofinansowanie doktorantom (Fundusz Adama Krzyżanowskiego) i zdolnym studentom ze średnią powyżej 4,5 (Fundusz Stanisława Estreichera). Szansę na dodatkowe pieniądze mają też studenci z gorzej sytuowanych rodzin pochodzący z mniejszych miejscowości (Fundusz im. Franciszka Witka).

Pieniądze dla kilku osób. "Co za rozczarowanie"

Wczoraj ogłoszono listy osób, które w tym roku załapały się na pieniądze. A jest o co walczyć, bo stypendia wahają się od 600 do 1500 zł. Wypłacanych co miesiąc.

Jeden ze studentów napisał na Alert24 - Fundusze przyznające stypendia dla wybitnych studentów z biednych rodzin corocznie "obdarowywały" po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób. W tym roku łącznie laureatów jest dosłownie kilku. Mimo szumnej akcji promowania Funduszy i reklam zachęcających do ubiegania się o stypendium - napisał - Małe rozczarowanie. Kry

Sponsor się wycofał

- Jedyną przyczyną przyznania dużo mniejszej ilości stypendiów jest wycofanie się głównego sponsora już w trakcie trwania konkursu o stypendia - tłumaczy nam Jadwiga Bigos z sekcji ds. Funduszy Stypendialnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Sponsor corocznie przeznaczał część swoich zysków na Fundusz im. S. Estreichera oraz Fundusz im. A. Krzyżanowskiego, jednak w tym roku z przykrością poinformował o tym, że nie wypracowali żadnych zysków, a raczej ponieśli straty, w związku z tym nie mogli wspomóc finansowo Funduszy - tłumaczy nam. Studenci gorzej się uczą? - Zasady przyznawania stypendiów nie zmieniły się. Obecna sytuacja wynika tylko i wyłącznie z trudnego na rynkach finansowych 2008 oraz 2009 roku i rezygnację ze wsparcia Funduszy przez sponsorów - dodaje.

Z Funduszu Estreichera (oraz F. Witka) skorzysta w sumie tylko osiem osób. Stypendium im. Krzyżanowskiego zostało przyznane tylko jednej osobie.

Pozostałe stypendia z Własnych Funduszy Stypendialnych UJ, takie jak: Fundusz im. Florentyny Kogutowskiej, Rektorski Fundusz dla Olimpijczyków, Fundusz Królowej Jadwigi zostały przyznane w podobnej ilości jak w latach ubiegłych. Odpowiednio dla 8, 19 i 30 osób.Więcej o: