Nie podawaj numeru karty. Oszuści atakują

Jeśli dostałeś maila od WBK z prośbą o podanie numeru karty, nie rób tego. Ktoś próbuje wyłudzić Twoje dane. Ludzie są czujni - Znów ktoś próbuje nas oszukać - piszą na Alert24. BZ WBK szacuje, że mail trafił do kilkunastu tysięcy ich klientów.
Alertowicze od rana informują nas o tym, że do ich skrzynek trafiły maile z prośbą o podanie numerów kart kredytowych. - Ktoś próbuje wyłudzić numery kart od klientów WBK. To skopiowana strona WBK, ale pod innym adresem - alarmuje Snoop. W ciągu pół godziny dostaliśmy kilkanaście zgłoszeń od innych zaniepokojonych klientów.

Strona do złudzenia przypomina witrynę internetowa banku BZ WBK, podobne są czcionki i kolory. Wiesz więcej? Poinformuj Alert24 Ale powinien nas zastanowić adres np. iuronn@amm-komputer.pl. - Nie kliknąłem, tyle się mówi o oszustach. Ale ktoś może podać numer i stracić pieniądze - przytomnie zauważa Alertowicz Jack. Maile trafiły nawet do tych osób, które nie są klientami WBK.

Akcja nie uspokajała się w ciągu dnia - wariacji adresowych było coraz więcej, w tym bz24@bzwbk.pl. Maila z tej skrzynki dostał pan Marcin z Wielkopolski. - Nie jestem klientem tego banku - dziwi się. Niektórzy dostali po 2-3 maile z różnych adresów, wszystkich z domen, które nie mają nic wspólnego z bankiem.

BZ WBK wie o akcji.

Lawina fałszywych maili pojawiła się dziś ok. godz. 4-5 rano. Bank od rana ma ponad 500 zgłoszeń o dziwnych przesyłkach. Szacuje, że skala może być ogromna. Maile mogły trafić do kilkunastu tysięcy ludzi.

- To zdarza się nie pierwszy raz -mówi Grzegorz Adamski z biuro prasowego BZ WBK - Wiemy o akcji, współpracujemy ze służbami, które mają ustalić, kto podszywa się pod bank - dodaje.

Uspokaja, że większość osób wie, że bank do niczego nie potrzebuje ich pinów i numerów kart. - Każda taka akcja sprawia, że więcej osób dowiaduje się o tzw. phishingu. Oszuści mają coraz trudniej, ludzie chronią swoje pieniądze - dodaje Adamski.

Bank zapewnił nas, że nawet jeśli ktoś kliknął i podał numer karty, powinien szybko skontaktować się z placówką banku i zablokować kartę, a WBK nową wyda mu za darmo.

To nie pierwszy tego typu atak. Z problemem borykają się właściwie wszystkie banki. Za każdym razem apelują o ostrożność i przypominają, że nie wysyłają maili z prośbą o podanie numerów kart czy ich pinów, bo nie są im do niczego potrzebne.

Sprawców poprzedniej akcji phishingowej w BZ WBK policji nie udało się zatrzymać.

Alert24 on Facebook


Więcej o: