Wyrzucili ich z matury, bo nie zapłacili za ksero

Dzięsięcioro uczniów jednego z włocławskich publicznych liceów nie wpuszczono do sali, w której pisano próbną maturę. Powód - brak wpłaty 25 zł za przygotowanie kopii zestawów pytań z dodatkowych lub rozszerzonych przedmiotów. Uczniowie nie płacili, bo uważali, że kwota jest zawyżona.
Urząd Miasta dowiedział się o sprawie już po zdarzeniu. Na rozmowę wezwano dyrektorkę szkoły. Ta wyjaśniła, że szkoła nie ma pieniędzy na opłacenie kopii i uczniowie mieli to zrobić we własnym zakresie.

O sprawie maturzyści z Włocławka pisali na Alert24 - W wielu szkołach średnich nagminną praktyką jest płacenie za matury próbne. Płaceniem powinien zająć chyba ktoś inny niż sami uczniowie - napisał do nas pan Piotr - W dodatku te opłaty zdecydowanie przewyższają ceny kserówek - twierdzi. Alert24 jest dla ludzi. Pisz o tym, co dla Ciebie ważne

- Przyszliśmy na maturę i poszła plotka: "Nie wpuszczają na salę, tych co nie zapłacili" - opowiada jedna z licealistek - I wtedy masa ludzi ruszyła do sekretariatu zapłacić. Ja też, na szczęście miałam przy sobie pieniądze - mówi.

Czy w liceum uczy się tak wielu ubogich uczniów, dla których ta kwota była nie do przeskoczenia - pytamy? - Nie, ludzie nie płacili, bo cenę za kserówki uważali za zawyżoną. W innych szkołach płacili po 8-9 zł, a my aż 25. Ale w końcu ci, którzy chcieli się sprawdzić, zapłacili. Ze szkołą się nie wygra - dodała uczennica Liceum im. Marii Konopnickiej we Włocławku.

Ceny za zestawy maturalne z włocławskich szkół: w Liceum im. Mikołaja Kopernika - 5zł, w Liceum im. Ziemi Kujawskiej - 8 zł, a w Liceum im. Marii Konopnickiej aż 25 zł. - O ile pierwsze dwie szkoły nie rażą jakoś specjalnie w oczy. To ta ostatnia i owszem - pisał alertowicz - Nie lepiej byłoby raz zebrać pieniądze i nowe ksero kupić? - pyta Alertowicz.

Jak zapewniła naczelnik wydziału oświaty włocławskiego ratusza Elżbieta El-Maytah, podobna sytuacja już się nie powtórzy. W razie potrzeby w przyszłości ratusz będzie refundować przygotowanie niezbędnych materiałów. Nauczyciele tego liceum zostali zobowiązani do dokładnego omówienia pytań z uczniami, którym nie dano szansy przystąpienia do próbnych egzaminów. Wiesz więcej? Poinformuj Alert24 W szkole nikt nie odbierał telefonu.

Ministerstwo Oświaty sprawy opłat za egzaminy komentować nie chce. - Matury próbne to sprawa każdej szkoły z osobna - poinformowano nas w biurze prasowym MEN.