Domeny.pl bezprawnie straszą rejestrem dłużników?

We wtorek pisaliśmy o "opłakanych skutkach nieprzeczytania regulaminu promocji". Temat zauważył także "Dziennik Internautów", który zasugerował, że firma Domeny.pl (bo o nią chodziło w naszym materiale) bezprawnie straszy klientów rejestrem dłużników.

Przeczytaj wtorkowy artykuł o problemach klientów firmy Domeny.plPierwsze informacje o kontrowersyjnych promocjach pojawiły się w marcu i maju. W obu przypadkach klienci otrzymywali "nieprzejrzystą informację o usłudze". Kupujący nie wiedzieli, że podpisują umowę lojalnościową. Regulamin był sformułowany w taki sposób, że "trzeba było naprawdę uważnie go czytać, aby wywnioskować, o co naprawdę chodzi."

"DI" dodał:

Teraz, po kilku miesiącach, trzeba niestety powiedzieć, że niewiele się zmieniło. Domeny.pl nadal działa w sposób wzbudzający wątpliwości, przejście na umowę standardową wcale nie jest łatwe, a do tego klienci firmy Domeny.pl straszeni są rejestrem dłużników.

Serwis zarzucił także firmie, że nadal umieszcza w swoim regulaminie zapisy, które zostały uznane przez sąd za niedozwolone. W szczególności chodzi o fragment:

Domeny.pl sp. z o. o. zastrzega sobie prawo dokonania zmian niniejszego Regulaminu. Zmiany te obowiązują od chwili udostępnienia nowej wersji Regulaminu na stronie www.domeny.pl. 

Rzecznik firmy nie potrafił wyjaśnić "Dziennikowi" dlaczego firma nie usunęła tego przepisu. Okazało się też, że Domeny.pl nie ma prawa wpisywać swoich klientów do Krajowego Rejestru Długów. Mogą to robić tylko banki, ubezpieczalnie i inne firmy wymienione w ustawie.W artykule przeczytaliśmy też:

Rzecznik firmy Andrzej Kulik w rozmowie telefonicznej powiedział, że firma Domeny.pl figuruje w KRD jako... przedsiębiorca telekomunikacyjny (ta kategoria firm jest w ustawie wymieniona). Czy Domeny.pl rzeczywiście jest przedsiębiorcą telekomunikacyjnym? Raczej nie. Sam Marcin Majerek z firmy Domeny.pl twierdził, że firma nie ma obowiązku informowania o zmianach w swoich regulaminach, gdyż... nie jest przedsiębiorcą telekomunikacyjnym.

Znane biuro informacji gospodarczej InfoMonitor stwierdziło, że Domeny.pl nie jest przedsiębiorcą telekomunikacyjnym i KRD nie ma prawa zawrzeć z tą firmą umowy.

Mimo zarzutów nadal nie ma pewności co do tego, czy dostawca hostingowy łamie prawo. Na pewno jego praktyki są "sprzeczne z dobrymi obyczajami i zniekształcające zachowania przeciętnego konsumenta" - jak ocenił to Mariusz Hildebrand z InfoMonitora.

Z "afery" z Domenami.pl można wyciągnąć przynajmniej jeden wniosek - zawsze należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania, czytać regulaminy promocji i inne dokumenty, zapoznawać się z opiniami innych osób. To uchroni zarówno przed oszustami, jak i firmami "kreatywnie" podchodzącymi do praw konsumenta.

Więcej o: