Gwałtowne burze szaleją w całej Polsce

Co rusz pojawiają się nowe komórki burzowe, które przynoszą silne opady deszczu (miejscami gradu) oraz burze, podczas których wieje z prędkością 60-70 km/h. Obecnie najgorsza sytuacja ma miejsce na Pomorzu, gdzie przechodzą solidne ulewy - donoszą na Alert24 Polscy Łowcy Burz.
Byłeś świadkiem burzy? Przyślij relację lub zdjęcia na Alert 24 lub MMS-em na nr 605 24 24 24

Ostrzeżenia przed silnymi burzami w dniu dzisiejszym przygotowane przez IMiGW dotyczą całego pasa biegnącego przez środek Polski - województw Zachodniopomorskiego, Pomorskiego, Podlaskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Wielkopolski, Mazowsza, Łódzkiego, Świętokrzyskiego, Lubelskiego, Śląskiego, Małopolski i Podkarpacia. Na terenie niemal całej Polski prognozowane jest występowanie burz, lokalnie silnych, podczas których porywy wiatru osiągną do 70 km/h.

Według indeksu konwekcji CAPE - jak piszą Polscy Łowcy Burz - na Pomorzu jest ryzyko pojawienia się trąby wodnej (pionowy chmurzasty wir w kształcie leja występujący nad powierzchnią wody. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste i w początkowej fazie można je zauważyć tylko dzięki śladowi jaki pozostawiają na powierzchni wody.)

Pozostałe regiony (tj: Kujawy, Warmia i Mazury, Łódzkie, Mazowsze oraz Wielkopolska) powinny się przygotować na nadejście silnych burz "konwekcyjnych".

Polscy Łowcy Burz donoszą o możliwości powstania mezocyklonu nad Polską, a więc "superkomórki", która może dać zalążek ruchu wirowego chmur i tornada. Bądźmy przezorni i przestawmy swoje samochody spod drzew bądź bilboardów reklamowych, w razie zagrożenia nie wychodźmy bez potrzeby z domu - ostrzegają Polscy Łowcy Burz. Póki co nie otrzymaliśmy sygnałów od służb miejskich z całej Polski o jakichkolwiek utrudnieniach, podtopieniach czy pożarach wywołanych uderzeniami pioruna, jednak w obecnej sytuacji i niestabilności atmosfery wszystko może zmienić się jak w kalejdoskopie. Sytuacja burzowa w kraju non stop monitorowana jest przez grupę Polskich Łowców Burz - pierwszej organizacji która tropi, dokumentuje bada oraz informuje o niebezpiecznych zjawiskach w Polsce.