Nasi czytelnicy alarmują: "Napuchnięte karpie w kadziach wypełnionych krwią", "Ryby trzymane w podbieraku poza wodą"

- W sklepie Społem w plastikowych kadziach, wypełnionych krwią, śmierdzącym brunatnym śluzem i pianą, na powierzchni unoszą się białe już, napuchnięte i w większości martwe karpie - napisała do nas czytelniczka z Warszawy. Z kolei o karpiach trzymanych poza zbiornikiem z wodą powiadomiła nas szczecińska czytelniczka.
Co roku w czasie przedświątecznym szerokim echem odbija się w mediach kwestia niewłaściwych warunków, w których sprzedawane są w polskich sklepach karpie. W tym roku najgłośniejsza była chyba sprawa filmu nakręconego w chorzowskim markecie sieci Tesco, w którym jeden z klientów zarejestrował plastikowy pojemnik z dziesiątkami pływających w nim martwych karpi.

Film wzbudził oburzenie internautów, którzy zapowiadali bojkot dyskontów Tesco, o czym pisaliśmy przed kilkoma dniami. Niestety, według informacji naszych czytelników podobnych sytuacji jest o wiele więcej.Kierownik sklepu Społem: Wasi czytelnicy wypisują głupoty!

- W przydomowym sklepie widziałam dziś coś tak szokującego, że ugięły się pode mną kolana. Widok był niewyobrażalny - napisała do nas pani Ewa z Warszawy. - W sklepie Społem przy ul. Redutowej na warszawskiej Woli sprzedawane są karpie. Trzymane są w plastikowych kadziach wypełnionych krwią, śmierdzącym brunatnym śluzem i pianą, na powierzchni unoszą się białe już, napuchnięte i w większości martwe ryby. W sobotę, 21 grudnia, jedna z ekspedientek chwaliła się, że karpie przywieziono stłoczone jeden obok drugiego, a dziś (22 grudnia - przyp. red.) została jedynie połowa, tak świetnie się sprzedają - dodała nasza czytelniczka.

Pani Ewa twierdzi, że sygnalizowała problem już w sobotę, ale "sprzedawczyni ją ignorowała". - Dzień później, gdy zobaczyłam kondycję ryb, również zaczepiłam ekspedientkę; udawała, że mnie nie słyszy - dodała pani Ewa. - Próbowałam dodzwonić się na straż miejską, ale cały czas było zajęte. Nikt nie powinien czegoś takiego oglądać. A przede wszystkim nie powinno się dopuszczać do tego, żeby te biedne ryby konały w takich koszmarnych męczarniach. Niestety, miałam problem z telefonem i nie mogłam zrobić zdjęcia - podsumowała nasza czytelniczka.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy kierownika sklepu Społem przy ul. Redutowej. Chcieliśmy przytoczyć mu słowa naszej czytelniczki, ale jego reakcja była bardzo impulsywna. - Nie chcę nawet słuchać tych bzdur! - powiedział nam kierownik sklepu. - Wiem, jaki towar sprzedaję, i wszystko jest z nim w porządku. Wasi czytelnicy sami nie wiedzą, co do was pisać, więc wypisują głupoty - dodał, nie zgadzając się na publikację swojego nazwiska w tekście.

Pracownik Carrefoura w Szczecinie: Karp może oddychać poza wodą

Pani Katarzyna, nasza czytelniczka ze Szczecina, wybrała się razem z mamą na świąteczne zakupy do galerii handlowej Atrium Molo. Panie poszły do sklepu Carrefour. - Ukazał nam się szokujący widok - powiedziała pani Katarzyna. - O brzeg plastikowego pojemnika, w którym pływały karpie, oparty został podbierak, w którym znajdowało się kilka ryb. Moja mama zwróciła uwagę pracownikowi działu rybnego, że karpie powinny być chyba cały czas zanurzone w wodzie - relacjonowała nasza czytelniczka.

Na uwagę mamy pani Katarzyny pracownik Carrefoura miał odpowiedzieć, że "karp jest rybą, która może czerpać tlen z powietrza i wszystko jest w porządku". Tłumaczył się też, że ryby wyjął tylko na chwilę, w celu sprzedaży ich klientowi. Jednak według pani Katarzyny karpie wisiały w podbieraku dużo dłużej, niż wymagało tego przygotowanie ich do sprzedaży.

- Pracownik dyskutował z nami, zamiast zanurzyć karpie w wodzie. Dopiero kiedy zrobiłam zdjęcie telefonem, schował podbierak z karpiami do pojemnika - powiedziała nasza czytelniczka. - Jego kolega ze stoiska obok powiedział nam, że sklep jest pod stałą kontrolą weterynaryjną i wszystko jest w porządku - dodała.

Biuro prasowe Carrefour: Przestrzegamy wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii

O zabranie stanowiska ws. sytuacji opisanej przez panią Katarzynę poprosiliśmy biuro prasowe firmy Carrefour. "Nasza firma przestrzega ostatnich wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie postępowania z żywymi rybami (...). Zgodnie z nimi Carrefour dokłada wszelkich starań, aby stoiska do sprzedaży karpi były odpowiednio przygotowane do przechowywania i sprzedaży ryb żywych, jak również do dokonywania ich humanitarnego uboju" - poinformowało nas biuro prasowe w swym oświadczeniu.

W dalszych słowach pisma możemy przeczytać: "W przypadku opisanej przez Państwa sytuacji, klientka była świadkiem przygotowania ryb do sprzedaży. W chwili umieszczenia karpi w podbieraku, ryby do naturalnej wymiany gazowej wykorzystują powierzchnię skóry. Gwarantujemy, że nie ma możliwości, aby ryby były przetrzymywane w podbieraku".

"Karp może być transportowany w torbie bez wody"

Z oświadczenia Carrefoura dowiedzieliśmy się też, że "zgodnie z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii (...), w przypadku sprzedaży żywego karpia dozwolony jest transport ryby bez wody" bowiem "przy zapewnieniu odpowiednich warunków karpie wykorzystują do naturalnej wymiany gazowej powierzchnię skóry". Klienci Carrefoura "mają możliwość zakupu żywego karpia w dwóch wariantach - w specjalnej torbie umożliwiającej transport ryby bez wody, wyposażonej we wkładkę udostępniającą dopływ powietrza na całej powierzchni ciała ryby lub w torbie do transportu z wodą (koszt obu toreb jest taki sam - przyp. red.). Proponowane formy opakowań są zgodne z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii co do transportu żywych ryb".

"W przypadku transportu żywych ryb bez wody, czas przenoszenia nie może być dłuższy niż 1 godz. 40 minut przy temperaturze powietrza do 5 st. Celsjusza, zaś przy temperaturze powyżej 10 st. Celsjusza dłuższy niż 20 minut" - czytamy pod koniec oświadczenia.

Ekspert: Nietrzymanie karpi w wodzie to dla nich męczarnia

O to, czy karp faktycznie może oddychać poza wodą, zapytaliśmy dr. inż. Bogusława Pawlikowskiego z Morskiego Instytutu Rybackiego. - Karp może oddychać powietrzem atmosferycznym w bardzo ograniczonym zakresie. Okres, w którym przebywa poza wodą, powinien być jak najkrótszy. Niedopuszczalne jest trzymanie karpi w podbieraku poza zbiornikiem z wodą w markecie - powiedział doktor.

- W zasadzie każda ryba umie korzystać z powietrza atmosferycznego w sytuacji stresowej, ale bardzo ją to męczy. Karp jest rybą wyjątkową, podobnie jak węgorz, umie się dostosować do bardzo trudnych warunków. Jednak trzymanie karpia poza zbiornikiem z wodą powoduje u niego męczarnię - rozwinął myśl Pawlikowski.

Doktor dodał, że każdy sklep, który sprzedaje żywe karpie, powinien im zapewnić jak najlepsze warunki. - Pracownik szczecińskiego Carrefoura, gdyby zarzucić mu niewłaściwe obchodzenie się z karpiami, będzie się zapewne tłumaczył, że ryby były poza wodą "tylko pięć minut". Ale w tym przypadku zdecydowanie coś jest nie tak.

- Ryby powinny mieć namiastkę swojego naturalnego środowiska; każdy pojemnik, w którym pływają karpie, powinien być zaopatrzony w bełkotkę - urządzenie do napowietrzania wody. Układ oddechowy karpia jest przystosowany do pobierania tlenu z wody. Ta ryba w ogóle nie musi czerpać tlenu z powietrza, wychylając głowę nad powierzchnię zbiornika. Karp wyciągnięty ze swojego środowiska stopniowo się dusi - powiedział doktor.

"Ja sam nie kupuję żywych karpi"

- Przed świętami Bożego Narodzenia obserwuję w sklepach sytuacje, w których ludzie są często nieświadomi tego, jak okrutnie postępują wobec naszych "braci mniejszych". Zabójstwem można nazwać transport karpi ze sklepu do domu w zamkniętych foliowych woreczkach bez wody, jeszcze jakiś czas temu powszechnie obserwowany przed świętami, a który zdarza się i teraz.

- I to wszystko w imię polskiej tradycji. Tak naprawdę karp przed zabiciem powinien być oszołamiany przez specjalistów i sprzedawany w postaci filetów. Ja nie kupuję żywych karpi i staram się propagować takie postępowanie wśród ludzi - dodał na koniec dr Pawlikowski.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (137)
Nasi czytelnicy alarmują: "Napuchnięte karpie w kadziach wypełnionych krwią", "Ryby trzymane w podbieraku poza wodą"
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 151 razy 125

  Nie ma obowiązku kupować karpie w "skandalicznych warunkach". Jak sprzedawcy zostaną z tym towarem na święta, to w następnym roku pomyślą. Jak widać z relacji karpie z zasyfionej plastikowej kadzi sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Może więc klientom takie odpowiadały?

 • rozbojnick

  Oceniono 214 razy 122

  Katolicyzm pełną gębą, czyli rybia śmierć w męczarniach w imię święta suto zakrapianego alkoholem. Bóg się rodzi...

 • patryjota85

  Oceniono 136 razy 76

  Byłem w SPOŁEM na Redutowej. Widok okropny, a panie sklepowe, widać po twarzach, że nietutejsze i widok cierpiącego zwierzęcia im nie straszny - bo to "tylko" zwierzę przecie, chodziły sobie spokojnie jakby nigdy nic. Żadnej empatii na ich pyskach nie było widać. W końcu święta za pasem, więc na bzdury nie ma czasu. Ostatni raz robiłem tam zakupy. Banda degeneratów. I będą sobie wesołych świąt życzyć przy zdechłym z braku powietrza karpiu. Uwielbiam chrześcijaństwo. Miłość do pieniążków na pierwszej pozycji wśród religijnych priorytetów.

 • cezar85

  Oceniono 74 razy 66

  ach, ten świąteczny klimat

 • elle-74

  Oceniono 90 razy 50

  ja od zawsze bojkotuję kupno karpia i innym też zalecam. nie będzie popytu na niego, nie będą go męczyć i sprzedawać. zastanawiam się jednak gdzie jest "mściciel, który podpalił gdański meczet w ramach protestu za ubój rytualny??? to co się teraz dzieje toż to zupełnie to samo. alleluja, że aż rzygać się chce

 • villiers

  Oceniono 75 razy 33

  Takie zdjęcia oraz artykuły robią na mnie niesamowite wrażenie (nie tylko o ryby chodzi ). Jestem bliski przejściu na wegetarianizm.
  A odbiegając od tematu ,chciałem ,życzyć wszystkim wesołych i spokojnych świąt. Niejednokrotnie jesteśmy przykrzy dla innych forumowiczów ,czasami wręcz chamscy ,no ale trzeba mieć jakieś w życiu radości .Cuda świąt sprawiły ,że zaczynam "pisać " ludzkim głosem .
  WESOŁYCH ŚWIĄT
  Villiers

 • boo-boo

  Oceniono 19 razy 17

  Tia....czytelnicy alarmują i nadal kupują....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX