Dlaczego kobiety nie badają się profilaktycznie? Ja już wiem [LIST CZYTELNICZKI]

?To empatia - poza dobrym wychowaniem i osobistą kulturą - sprawia, że człowiek w potrzebie jest traktowany godnie, a nie przepędzany i traktowany jak intruz? - nasza czytelniczka opisuje swoją wizytę w Centrum Profilaktyki Nowotworów.
Mam 39 lat i tak się składa, że w mojej rodzinie kolejne pokolenie kobiet walczy z rakiem: prababcia, babcia, mama, teraz siostra mamy. Prawdopodobnie ja jestem następna w kolejce. Z tego powodu 12 grudnia 2012 roku poszłam do Centrum Profilaktyki Nowotworów, tak szumnie przez Fundację TVN promowanego, gdzie mnie zresztą wysłano z Centrum Onkologii w Warszawie.

Centrum było kompletnie puste. Zakutane w koce panie w recepcji (wejście najprawdopodobniej jest źle zaprojektowane, więc im zimno, kiedy nie mają nic do roboty), z kubkami kawy w rękach były zajęte wyłącznie rozmową między sobą i to tak mocno, że do ewentualnych wchodzących siedziały bokiem.

Mimo że na potwierdzenie swojej niewesołej historii miałam przy sobie skierowanie do specjalisty od lekarza rodzinnego, zostałam odesłana z kwitkiem i to w bardzo niegrzeczny sposób. Między innymi usłyszałam, że ze względu na wiek do żadnej pomocy się nie kwalifikuję i żebym sobie znalazła właściwą poradnię.

Usiłowałam się od razu skontaktować z dyrekcją tej placówki, ale usłyszałam, że kierownik jest na spotkaniach (zapewne kilku jednocześnie). Pani z sekretariatu co prawda przyznała, że nie tak powinna wyglądać obsługa, że przecież mają poradnię genetyczną, w której mogłabym zostać przebadana, ale jako usprawiedliwienie dodała, że ponieważ nie ma kierownika centrum, stąd taka sytuacja.

Moja odpowiedź na pytanie, dlaczego kobiety nie badają się profilaktycznie, brzmi: bo nie chcą być w taki obrzydliwy sposób traktowane! I to najczęściej przez inne kobiety, które pracują w recepcjach, laboratoriach, w gabinetach ginekologicznych jako położne i chyba kompletnie zatraciły zdolność empatii. Bo to właśnie empatia - poza dobrym wychowaniem i osobistą kulturą - sprawia, że człowiek w potrzebie jest traktowany godnie, a nie przepędzany i traktowany jak intruz.

Co się stało z kobietami pracującymi w służbie zdrowia?

Czytelniczka

Więcej o:
Komentarze (4)
Dlaczego kobiety nie badają się profilaktycznie? Ja już wiem [LIST CZYTELNICZKI]
Zaloguj się
 • turpin

  Oceniono 26 razy 24

  Co się stało z kobietami pracującymi w służbie zdrowia?

  Ano nic się ostatnio nie 'stało' - te 'kobiety' zawsze takie były, pewnie odkąd komuna nastała. To śmieciowa praca za śmieciowe pieniądze, przyciągająca nierzadko śmieciowe kandydatury. Tyle, że nawet ze śmieciami można zrobić porządek; najwyraźniej nikomu się jednak w tym przypadku nie chce.

  To co Pani napisała (raki w trzech pokoleniach u co najmniej 4 kobiet) rzeczywiście prawdopoodbnie powinno być powodem badań i niech Pani nie odpuszcza (sporo zależy od tego, jakie to były raki). Niech Pani napisze skargę do dyrekcji IO. I niech tę skargę poprze Pani lekarz rodzinny - wszak skierował na badania specjalistyczne, a recepcjonistka(!) orzekła, że nie są konieczne. Jeśli tak to istotnie było, to są to po prostu ciężkie jaja w polskim sosie.

  Z argumentacją o wieku nie ma co tu oczywiście polemizować, zresztą recepcjonistki nie są od tego. nawiasem mówiąc sporo nowotworów uwarunkowanych dziedzicznie pojawia się właśnie koło czterdziestki.

 • pamparampapam

  Oceniono 18 razy 18

  Powiem więcej : weterynarze lepiej traktują psy, niż "lekarze"(dla mnie bydło a nie lekarze) ludzi. Niestety to środowisko jest pozbawione kultury i empatii. A żyją z naszych ubezpieczeń...

 • patriotaa

  Oceniono 17 razy 15

  wszędzie jest tak poza małymi wyjątkami.
  Opowiem wam podobne zdarzenie:
  Pani E bardzo źle się poczuła w nocy około godz 2. więc by nie narażać na koszty NFZ mąż ją własnym samochodem zawiózł do pogotowia ratunkowego.
  A tam po dłuższym czasie czekania na szanowny doktorek obudzony przez pielęgniarkę raczył przyjść obrażony. Zamiast wysłuchać pani E zaczął zadawać pytania:
  doktorek- czy pani była u ogólnego
  pani E - tak byłam
  doktorek- czy pani była u laryngologa
  pani E - tak byłam
  doktorek czy pani była u kardiologa
  pani E - tak byłam
  doktorek- czy pani była u okulisty
  pani E - tak byłam
  doktorek- czy pani była u ortopedy
  pani E - tak byłam
  doktorek czy pani była ginekologa
  pani E - tak byłam
  doktorek - to zostało pani teraz pójść do psychiatry
  obrócił się na pięcie i poszedł do swego łózka dalej spać
  to jest całe polskie lecznictwo i dobrze kiedyś jeden z posłów powiedział .. pokaż lekarzu co masz w garażu"

 • iremus

  Oceniono 21 razy -7

  ......Dlaczego kobiety nie badają się profilaktycznie? .......
  Jak to dlaczego? Bo w telewizorniach dilerzy reklamują specyfiki na każdą chorobę zamiast czekać w półrocznych kolejkach do specjalistów . Dilerzy nie muszą ryzykować handlując narkotykami w kraju gdzie można legalnie zarabiać na produkcji i handlu tzw "lekarstw" - dla dorosłych i dla dzieci,
  To nie to co w PRL gdzie bez recepty można było kupić jedynie vitaminę C i tabletki z krzyżykiem. Teraz mamy pełną demokrację - każdy je to na co ma ochotę i forsę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX