Unikatowy czołg wydobyto ze starorzecza Warty [WIDEO]

- Akcja wyciągania czołgu zakończona. Potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia, że to Valentine IX z 1943 roku, jedyny egzemplarz w Polsce. Gąsienice normalnie się obracały podczas wyciągania - pisze na Alert24 Łukasz i przysyła zdjęcia z dzisiejszej akcji.
Ze starorzecza Warty w miejscowości o tej samie nazwie wyłowiono unikatowy brytyjski czołg z czasów II wojny światowej - jeden z kilku zachowanych na świecie egzemplarzy. Valentine MK9 to lekki czołg wsparcia piechoty konstrukcji angielskiej z 1940 r. Podczas II wojny światowej powstało ok. 8 tys. egzemplarzy tego taniego w produkcji czołgu.

Część z nich służyła z czerwoną gwiazdą na wieżyczce. Czołg ugrzązł podczas przeprawy przez rzekę, być może stało się to zimą i pod ważącym kilkanaście ton kolosem pękł lód.Akcja wydobycia czołgu nie była łatwa i trwała od środy. Czołg ugrzązł bowiem w mule i musiano najpierw wypompować część wody. - W pierwszej kolejności postaramy się o doraźne zakonserwowanie czołgu. Po konsultacjach z konserwatorami zabytków stworzymy wstęp do dokumentacji i będziemy "robić" ten pojazd - zapowiedział koordynator akcji wydobywania czołgu Jacek Kopczyński.

Szacuje się, że remont zabytkowej maszyny może potrwać nawet 3 lata.