Styropian "Głucha Baba" - kontrowersyjna nazwa oburzyła internautów

Producent styropianu oferuje na swojej stronie internetowej produkt, który oburzył część naszych czytelników. Chodzi o akustyczne płyty styropianowe "Głucha Baba". - To kolejny przypadek szowinizmu najniższego szczebla - pisze na Alert24.pl pan Michał. - To kompromitująca wizytówka - dodaje ekspert ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa. Firma przekonuje, że to żart.
"Głucha Baba" to oferowane przez firmę Yetico styropianowe płyty akustyczne. Z opisu produktu dowiadujemy się, że służy on do wyciszania pomieszczeń. Jego nazwa zbulwersowała wiele osób. Ich zdaniem jest szowinistyczna.

- To kolejny dowód na to, jak mocno obecna jest w polskiej świadomości narracja wiążąca kobietę z ciałem i odmawiająca jej wszelkich innych wartości (stara-głucha-bezużyteczna) - pisze w wiadomości przesłanej na Alert24.pl nasz czytelnik Michał. - Mdli mnie już od tego - dodaje.

"Kolejny prymitywny chwyt reklamowy"

Na naszą prośbę sprawie przyjrzał się ekspert. Zdaniem Rafała Porzezińskiego ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa taka nazwa produktu to kolejny przykład braku dobrego smaku i dowcip poniżej poziomu.

- Nie zamierzamy jednak robić z tego wielkiej sprawy, bo nie jest to najbardziej prymitywny chwyt reklamowy, jaki widzieliśmy. Po prostu przedsiębiorca sam sobie wystawił kompromitującą go wizytówkę - mówi nam Porzeziński.

"Nazwa mieści się w konwencji żartu"

O skomentowanie tej sytuacji poprosiliśmy przedstawicieli firmy Yetico. - Do tej pory nie spotkaliśmy się z negatywną reakcją dotyczącą nazwy naszego produktu - napisała w wiadomości przesłanej portalowi Gazeta.pl Marlena Branicka, kierownik działu marketingu firmy. - Nasi klienci przyjmują nazwę w sposób naturalnie spokojny puszczając do nas "oko zdrowego rozsądku i dystansu" - twierdzi.

Zdaniem przedstawicielki firmy nazwa mieści się w konwencji żartu i właśnie w taki sposób jest odbierana przez klientów. - Kampania launchowa styropianu akustycznego, o którym mowa, miała pozytywny, żartobliwy wydźwięk. Rozpętywanie burzy szowinizmu wokół tematu jest według nas nadinterpretacją - dodaje Branicka.

Więcej o:
Komentarze (106)
Styropian "Głucha Baba" - kontrowersyjna nazwa oburzyła internautów
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 264 razy 192

  Reklama ta oburzyła nie głuche lecz głupie baby. Prawdziwe kobiety nie zwracają na głupoty uwagi.
  Temat godny Wyborczej i Faktoidu!!!
  Dziennikarstwo zeszło na psy, nie obrażając czworonogów. Rynsztok, dno i metr mułu.

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 195 razy 173

  Zaraz się rzucą na ciasto "murzynek" bo w końcu rasizm w w ogóle.

 • ulcus.rodens

  Oceniono 192 razy 162

  Ale macie problemy...

 • epox84

  Oceniono 164 razy 130

  Może się nawet Duży Kutas nazywać, jego firma, jego sprawa. Jak ktoś chce to kupi, jak nie to nie. Komuchy by chciały już wszystko i wszystkich kontrolować i regulować.

 • parsom

  Oceniono 121 razy 119

  No, no - dobra passa trwa. Wczoraj pani we mgle na lotnisku, wcześniej facet co go do Makro z dzieckiem nie wpuścili. Dzisiaj to. Pulitzer w tym roku się kroi...

 • tomtg123

  Oceniono 99 razy 87

  straszne rzeczy... Napisałbym więcej, ale nie mogę wyjść z szoku... ;)

 • tepicpo

  Oceniono 70 razy 56

  ja bym się na miejscu "pana michała" zastanowił nad dobrą poradnią i poszukaniem sobie pracy, miast frustrowania się na necie :P

 • mlodzi.popieraja

  Oceniono 58 razy 48

  Brawa dla pana, który zwrócił na ten problem uwagę i zainteresował media. W dalszej kolejności należy zająć się szowinizmami i faszyzmami typu:
  Baba z wozu, koniom lżej;
  Gdzie diabeł nie może tam babę pośle ( nie dość, że szowinizm, to jeszcze zabobon)
  Baba babę całuje, a za oczy obgaduje
  Baba bez brzucha, jak garnek bez ucha.
  Baba bez chłopa – jak chałupa bez płota.
  Baba czego nie zrobi językiem, to krzykiem.
  Baba diabłu łeb by urwała.
  Baba gruba – chłopa chluba.
  Baba ma w sobie opałkę ognia na siedmiu chłopów.
  Baba nie zając nie uciecze.
  Baba o szydle, a dziad o mydle..
  Baba o szydle, a dziad o powidle
  Baba swoje, a chłop swoje.
  Baba w progi, cisza w nogi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX