"Wolność od religii" - w Lublinie ruszyła kampania społeczna ateistów

- 1 października rozpoczęliśmy pierwszą w Polsce ateistyczną kampanię billboardową. Na początek hasła "Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę" oraz "Nie wierzysz w Boga? - Nie jesteś sam" zobaczymy w Lublinie - mówią autorzy akcji. Akcję prowadzi fundacja Wolność od Religii. Jej prezes Dorota Wójcik należy do Ruchu Palikota.
Billboard z pierwszym hasłem pojawił się przy ul. Unii Lubelskiej. Kolejny, usytuowany przy rondzie Zana/Filaretów, z drugim hasłem zostanie wyklejony dziś wieczorem. Kolejne dwa billboardy pojawią się w Lublinie 16 października. W przyszłości kampania obejmie zasięgiem Wrocław, Świebodzin, Poznań, Częstochowę, Kraków, Rzeszów, Tarnów, Katowice oraz Zieloną Górę.

"O taką wolność zabiegamy"

Jaki jest cel kampanii? - Chcemy, by w przestrzeni publicznej rozpoczął się dyskurs. Chodzi o to, by ludzie zastanowili się, czy polskie społeczeństwo naprawdę jest tolerancyjne wobec innych niż ten poprawny politycznie światopoglądów - przekonuje Dorota Wójcik. Prezes fundacji zaznacza, że chodzi także o walkę z dyskryminacją dzieci w szkołach. - Na lekcjach religii lansuje się pogląd, że religijność jest równa moralności. Nie powinno tak być - mówi.

- Radykalizacja poglądów w naszym kraju, anektowanie wartości moralnych przez jeden nurt polityczno-wyznaniowy, grzmi coraz silniejszym głosem. Eskalacja tego zjawiska szczególnie niepokoi w sytuacji ekonomicznego kryzysu, który stwarza podatny grunt dla nieodwracalnych sytuacji - twierdzą przedstawiciele fundacji Wolność od Religii. - Wolne społeczeństwo, bogate różnorodnością, chce debaty, polemizuje z odmiennymi poglądami, przede wszystkim stwarza przestrzeń dla każdego. O taką wolność zabiegamy - podkreślają twórcy kampanii.

"Fundacja nie jest pomysłem Ruchu Palikota

Fundacja "Wolność od Religii" powstała pod koniec ubiegłego roku. Założyły ją osoby, które poznały się w stowarzyszeniu Janusza Palikota. Dorota Wójcik przekonuje jednak, że fundacja "Wolność od religii" działa niezależnie od partii.

- Rzeczywiście, należę do Ruchu Palikota (tak jak i drugi z fundatorów), jednak fundacja jest naszym, nie partii pomysłem. Myślę nawet, że członkowie ugrupowania, w tym Janusz Palikot, o naszej kampanii dowiedzieli się dopiero z mediów - mówi Dorota Wójcik.

Ruch Palikota nie angażuje się w finansowanie fundacji. Pieniądze na zorganizowanie kampanii pochodzą ze zbiórki. Przedstawiciele "Wolności od religii" twierdzą, że akcję wspiera bardzo wiele osób.

Więcej o:
Komentarze (177)
"Wolność od religii" - w Lublinie ruszyła kampania społeczna ateistów
Zaloguj się
 • czciciel_stworzonego

  Oceniono 164 razy 116

  Ateiści to mają dobrze, bo nie muszą prowadzić ze sobą żadnych "dialogów", tak jak to robią różne religie. Ciągle słyszymy o jakichś dialogach międzyreligijnych, a to chrześcijan z judaizmem, a to jakieś spotkania ekumeniczne itd. Co oni tam sobie wyjaśniają, czym się kierują w swych rozważaniach, tego nie wiem...

 • matanzas

  Oceniono 128 razy 88

  Dobry tekst
  nie zabijam
  nie kradnę
  nie wierzę
  muszę wydrukować sobie coś takiego na koszulce

 • siubes

  Oceniono 135 razy 67

  Głosowałem na SLD. Wpłaciłem na tę kampanię.

 • tygrysiewicz

  Oceniono 92 razy 64

  Dopóki Boga mylić się będzie z Bezmyślnością,
  Dopóty popierał będę Ateistów.
  :-)))))))))))))

 • 2m3r4g

  Oceniono 118 razy 60

  Ci zacofani intelektualnie ludkowie wierzący w katolicką mitologię,gdy tylko otworzą na ten temat usta to widać,ze nie posiadają żadnej podstawowej wiedzy ani na temat religii, której są wyznawcami ani wiedzy ogólnej,są takimi oszołomami. Tacy najczęściej maja najwięcej do powiedzenia.Prezentują się śmiesznie ,ale zadzierają nosa.To religijne zacofanie jest tak widoczne jak opryszczka .Na opryszczkę są już stosowne środki ,na oszołomów na razie nie znaleziono.Oszołom w społeczeństwie to tak jak jeden grzyb szatan w między 100 prawdziwkami.. On jeden zatruje te wszystkie.

 • l666

  Oceniono 98 razy 56

  Brawo! Nie wierzymy ani w Pana Boga ani w Pana Diabla!

 • ryllaa

  Oceniono 93 razy 53

  Szkoda, że mieszkam daleko. Chętnie bym się przyłączyła do tej kampanii!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX