Awaryjne lądowanie w Petersburgu. Samolot stracił koło

Rosyjski samolot An-148 awaryjnie lądował na lotnisku w Petersburgu. ?Przy starcie w Berlinie od pasażerskiej maszyny odpadło koło? - napisała do nas czytelniczka Agnieszka.
Okazało się, że przy starcie w Berlinie samolot stracił jedno z dwóch kół lewej części podwozia głównego. Na szczęście wylądował bezpiecznie. Nikomu nic się nie stało. Przed lądowaniem maszyna przez godzinę krążyła nad lotniskiem Pułkowo i opróżniała zbiorniki z paliwem. Lądowaniu towarzyszyło 17 zespołów straży pożarnej.



Na razie nie wiadomo, jak poważne były uszkodzenia podwozia. Samolot należy do linii lotniczych Rossija. Rejs FV 242 miał lądować planowo o 15.10 polskiego czasu. Na pokładzie było 37 pasażerów i kilkoro członków załogi (w sumie najprawdopodobniej 44 osoby).

Sygnał od Polaków

Załoga dostała sygnał o niesprawnym podwoziu od polskich kontrolerów lotu, których zaalarmowali niemieccy koledzy.

- Po starcie samolotu An-148 z Berlina znaleziono na drodze startowej fragment ogumienia. Ponieważ samolot wyleciał już z niemieckiej przestrzeni powietrznej, niemieccy kontrolerzy lotu zwrócili się z prośbą do polskich o przekazanie informacji pilotowi - wyjaśnił w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. Dodał, że jest to standardowa procedura.

Kapitan leci do Rosji

Po sygnale od Polaków kapitan zdecydował, że będzie lądował awaryjnie w Petersburgu. Przedstawiciele linii Rossija przypuszczali, że lądowanie przejdzie bezpiecznie. W ostatniej chwili okazało się, że uszkodzenia nie są poważne. Wszystkie służby ratunkowe były w gotowości.

Jedna z maszyn się rozpadła

Regionalny dwusilnikowy odrzutowy samolot pasażerski Antonow An-148 jest produkowany seryjnie od 2009 roku. Zabiera na pokład do 75 pasażerów. Rosyjscy użytkownicy otrzymali dotąd 8 takich maszyn, a ukraińscy trzy. W marcu ubiegłego roku inny An-148, przewidziany do wyeksportowania do Birmy, rozpadł się w trakcie fabrycznego lotu próbnego. Przyczyną katastrofy było przekroczenie dopuszczalnej prędkości przy awaryjnym schodzeniu ku ziemi. Zginęło wtedy 6 osób, w tym dwóch Birmańczyków.

Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Wyślij nam informacje i zdjęcia na nr 605-24-24-24. Alert24 jest dla Was. Piszcie o tym, co dla Was ważne. Jak się z nami skontaktować? SPRAWDŹ >>

Więcej o: