W obwodzie kaliningradzkim stanął potężny radar - odpowiedź na tarczę USA

Radar antyrakietowy o zasięgu 6 tys. mil, mający monitorować przestrzeń powietrzną nad zachodnią Europą stanął w obwodzie kaliningradzkim. Ma zostać uruchomiony jutro. To efekt ultimatum, które w zeszłym tygodniu ogłosił prezydent Dmitrij Miedwiediew.
- Jutro w miejscowości Pionierskij w obwodzie Kaliningradzkim zostanie uruchomiony nowy radar należący do systemu obrony przeciwrakietowej Rosji - informuje dziennik "Izwiestia". Informację o tym artykule nadesłał na Alert24 "PP"

- Radar "Woroneż-DM" ma zasięg 6 tys. mil. Będzie kontrolować przestrzeń powietrzną całej Europy zachodniej, aż do Wielkiej Brytanii - poinformował "Izwiestię" Wiktor Esin, były szef sztabu wojsk rakietowych Federacji Rosyjskiej. - Wejście do systemu radaru "Woroneż" zapewni kontrolę antyrakietową całego obszaru zachodniej Europy i pozwoli wykryć rakiety w przestrzeni powietrznej od bieguna północnego po wybrzeże północnej Afryki - dodaje.

"Woroneż" to radar nowej generacji. Zużywa o 40 proc. mniej energii niż starsze rosyjskie konstrukcje. Może też być szybko rozmontowany i przewieziony w inne miejsce. Podobna stacja od 2009 roku, działa w Armavir, w Kraju Krasnodarskim. W 2012 roku podobny obiekt zostanie oddany do użytku w regionie Irkucka.

Radar 6 dni po ultimatum Miedwiediewa

Radar w obwodzie kaliningradzkim był zapowiedziany w zeszłotygodniowym ultimatum Dmitrija Miedwiediewa. Zagroził on, że Rosja wyjdzie z rosyjsko-amerykańskiego układu START i odstąpi od dalszych kroków w sferze rozbrojenia, jeśli USA będą kontynuować budowę tarczy antyrakietowej w Europie. Zapowiedział też wzmocnienie osłony sił jądrowych Rosji - radar miał być pierwszym etapem rozbudowy osłony.

Więcej o:
Komentarze (145)
W obwodzie kaliningradzkim stanął potężny radar - odpowiedź na tarczę USA
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 13 razy 13

  Nie 6 tys. mil tylko 4,5 do 6 tys km.

  Nie w 6 dni po ultimatum tylko 9 miesiecy od rozpoczecia budowy.

  I nie perwszy etap rozbudowy tylko trzeci, pierwsze dwa tego typu stoja w Lechtusi w rejonie Sankt Petersburga oraz w Armawirze w Kraju Krasnodarskim. Powstac maja jeszcze trzy: pod Barnaułem w Kraju Ałtajskim, w miejscowości Usolie-Sibirskoje w Obwodzie Irkuckim i w Peczorze w Republice Komi. Sa czescia przebudowy calej obrony strategicznej Federacji Rosyjskiej i maja zastapic stacja radarowe ktore obecnie znajduja sie poza granicami (w bylych republikach, np. na Lotwie.)

  Jakbym sluchal radia Erewan:))

 • adrian2288pl

  Oceniono 13 razy 9

  żadna improwizacja tylko generacyjna wymiana sprzętu woroneże od kilku lat wchodzą do lini i stanęły by tam nawet bez amerykańskiej tarczy

 • makabrapolska

  Oceniono 12 razy 8

  Jak zwykle Polska w tej sytuacji wychodzi na glupa i staje sie bezposrednia ofiara w potencjalnych dzialaniach wojennych jakie moze sprowokowac upadajace USA. Polska w planach NATO jest przewidziana jako strefa buforowa czyli strefa na zniszczenie.
  Nie bede pisal o polskich zdrajcach, ktorzy doprowadzili do takiej sytuacji.

 • kacze_buty

  Oceniono 5 razy 5

  my w odwecie postawimy 200 radarów.....................................na drogach

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 6 razy 4

  Postawili potężny fotoradar! Żaden polski kierowca nie jest bezpieczny ;)

 • miszigene1

  Oceniono 8 razy 4

  Rosjanie wreszcie mają porządnych, służących swojemu krajowi przywódców. Wyszli jakoś z tej biedy po komunie. Myśmy z tej komunistycznej nędzy nie wyszli i nie wyjdziemy, takich mamy Dońków i Brońków a nie Putinów.

 • asocjacja_w

  Oceniono 7 razy 3

  Brawo Rosja, przed bandytami z NATO trzeba się strzec, bo nie wiadomo kiedy znowu złodziejom przyjdzie do łba okraść jakiś sąsiadujący kraj z jego bogactw (vide Libia). W ramach żartobliwie nazywanych misji pokojowych lub akcji humanitarnych ( Afganistan Irak Libia )

 • tenare

  Oceniono 7 razy 3

  Ta rosyjska tarcza przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa Polaków.
  Ponieważ ostudzi agresywne zachowania NATO.

 • waw-el

  Oceniono 3 razy 3

  same Tarcze... Amerykanie tarcze w Redzikowie. Rosjanie tarcze w Kaliningradzie. wszyscy pokojowo nastawieni, radary tylko w celu wykrywania. gdzie sa rakiety?.. kto bedzie strzelal?....... nie widze , nie slysze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX