Huragan Irene: Ulewa i ewakuacja. "Stacje metra pełne ludzi z walizami" [WASZE RELACJE]

Stacje metra pełne ludzi z walizkami, trzymetrowe fale rozbijające się o falochrony, brak prądu, zalane ulice - amerykańscy czytelnicy Alertu24 wysłali nam relacje z przejścia huraganu. Opisują też przebieg ewakuacji. Huragan kieruje się na północ. Dziś ma dotrzeć do Kanady.
- W sobotę byłam nad oceanem, na Rockaway Beach w Nowym Jorku. Widoczność wynosiła do 50m - napisała na Alert24.pl M. Polanowska. - Ocean miał jednostajne, duże fale, które rozbijały się o falochrony na wysokość ok. 3 m - opisuje. Jak dodaje, w blokach były przygotowane worki z piaskiem.

"Nawet bardzo dawni znajomi oferowali pomoc"

W niedzielę czytelniczka została ewakuowana. - Ewakuowałam się z Rockaway Beach wraz z innymi mieszkańcami. Ludzie są bardzo pomocni, sąsiedzi podwożą się, pomagają osobom starszym i niedołężnym - opisuje.

Nowojorskie metro (po raz pierwszy w historii) stanęło o godz. 12.00. - Stacje były pełne ludzi z walizkami, wózkami, plecakami. Osoby starsze były przestraszone i zdezorientowane, pracownicy metra pomocni - opisuje czytelniczka. - Moi nawet bardzo dawni znajomi oferowali pomoc i nocleg - dodaje.

Inni czytelnicy nie objęci ewakuacją pozostali w domach. - Z tego, co widzę przez okno, to u mnie jest silny wiatr i deszcz, który raz słabnie, a raz przybiera na sile - napisał w niedzielę M. Tokarski z Trenton w New Jersey. - W telewizji widzę, że wiele osób straciło prąd - w New Jersey, Philadelphii, Rhode Island i nawet samym Nowym Jorku. Wiele ulic jest zalanych, w New Jersey w Wildwood czy Atlantic City, głównie - w miejscowościach, które są blisko oceanu lub rzek - pisze czytelnik.

- Na szczęście, w mojej okolicy wszystko w porządku na razie. Prąd też mamy. Zobaczymy, jak będzie dalej - stwierdza czytelnik.

- Irena pokazała, że nie żartuje - napisała nam Joanna T.

Huragan Irene dotknął w weekend wschodniego wybrzeża USA. Ewakuowano ok. 8,7 tys. mieszkańców Nowego Jorku. Przyniósł 20 ofiar. Huragan kieruje się na północ i dziś ma dotrzeć do Kanady.