Pierwsza klasa gorsza niż druga. Jakie są standardy w PKP?

Jak poinformowała nas czytelniczka, w niedzielnym pociągu z Helu do Warszawy dwa wagony pierwszej klasy były... gorszego standardu niż wagony drugiej klasy w tym samym pociągu. Jak mówi. w wagonach 1 klasy nie było dostępnych gniazdek czy klimatyzacji. Gniazdka były dostępne w przedziałach drugiej klasy, w których było też po 6 foteli. Za co się płaci kupując pierwszą klasę w PKP?
- Jechałam w niedzielę pociągiem z Helu do Warszawy. Kupiłam bilet pierwszej klasy. Niestety w pociągu okazało się, że standard wagonów klasy pierwszej jest niższy niż drugiej. Nie było klimatyzacji ani gniazdek, które były dostępne w wagonach drugiej klasy, które posiadały także po 6 siedzeń w przedziałach - pisze czytelniczka serwisu Alert24.pl. Jak dodaje, w Gdyni został dostawiony kolejny wagon pierwszej klasy, w którym klimatyzacja i gniazdka były. - Ludzie byli wściekli. Płacąc więcej za usługę dostali dużo niższy standard, niż ci, co płacili tyle samo lub mniej - pisze Aga.

- Za co płacę kupując bilet pierwszej klasy? Kupując bilet starałam się dowiedzieć, czy będzie w wagonie prąd. Jednak pani w kasie stwierdziła, że nikt nie będzie mógł mi udzielić takich informacji, gdyż wiadomo o tym dopiero w momencie podłączania składu.

PKP IC: "klimatyzację ma 70 procent składów"

Jak informuje Beata Czemerajda z PKP Intercity, ta sytuacja zostanie "zbadana i przeanalizowana". Jak pisze, klimatyzacja w stu procentach wagonów pierwszej (a także drugiej) klasy jest tylko w wagonach Express Intercity (takie pociągi obsługują 11 połączeń w Polsce). W ekspresach wyposażonych w klimatyzację jest 70 procent wagonów. Nie jest gwarantowana.

Korzystanie z pierwszej klasy to loteria?

- Wagony klasy 1. i 2. wykorzystywane w pociągach Express, oferują sześciomiejscowe przedziały - informuje Czemerajda. - Różnice w zastosowanych rozwiązaniach, np. gniazdka lub ich brak, biorą się z różnego czasu ich produkcji lub modernizacji. Starsze modele nie były wyposażane w takie udogodnienia, dopiero późniejsze modernizacje pozwoliły na zainstalowanie gniazdek w części wagonów - informuje.

Biuro prasowe PKP Intercity nie podaje za to, w jaki sposób pasażer kupując bilet może dowiedzieć się o tym, ani jaka część wagonów ma zainstalowane gniazdka elektryczne. Informuje tylko, że jeśli pasażer nie jest zadowolony z warunków, może zgłosić reklamację.

- Korzystanie z pierwszej klasy to wielka loteria - stwierdza nasza czytelniczka.

Więcej o:
Komentarze (8)
Pierwsza klasa gorsza niż druga. Jakie są standardy w PKP?
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś były wagony III klasy. To był poziom! Picie ,seks i muzyka.

 • laksmana

  Oceniono 3 razy 1

  Brak gniazdek w 1. klasie to standard. Dlatego jeżdżę tylko 2-ką. To jest dopiero czysty zysk.

 • baby1

  Oceniono 5 razy 1

  Ta Pani chyba rzadko korzysta z usług PKP i stąd ździwienie. Poza tym nikt jej nie zabronił usiąść w II klasie z biletem I klasy.

 • szanownypanlukasz

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Aga się nie do końca zna. Bo tak się składa, że obejrzałem na YT skład wzmiankowanego Ex Jantar, który jechał ostatniej niedzieli i tak się składa, że nie było tam żadnego klimatyzowanego wagonu. Owszem, były dwójki bezprzedziałowe, których wygląd może sprawiać wrażenie, że klimatyzację posiadają, ale zamontowany jest tylko nawiew.

 • nazwa-niepoprawna

  0

  Dlatego nie warto przepłacać jak się okazuje, bo można się nieźle rozczarować. Stosunek cena/jakość w PKP nie jest nawet warty komentarza.

 • sirseb

  0

  "uwaga! uwaga! podróż koleją skraca czas!"

 • ewa543210

  Oceniono 2 razy -2

  pretensje do uzdrowiciela PKP (czyt. grabarza) czyli grabarczyka, prawej ręki donaldina wielkiego zadłużyciela

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy -4

  kupując bilet w PKP
  płaci się po to by zadymiarze z
  KOR, S i ich klony
  miały komunę w III RP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX