Omówienie 93. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.
Polub profil quizu na Facebooku.

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Odp. autora pytania: "Sergo Ordżonikidze był wybitnym radzieckim działaczem partyjnym i państwowym. Pełnił między innymi funkcje członka Biura Politycznego i komisarza przemysłu ciężkiego. W 1937 r. został zmuszony do popełnienia samobójstwa".

2. Głąb to każda łodyga roślin kapustnych. Do kapustowatych zalicza się 38 gatunków roślin.

3. "Smell like teen spirit" to jeden z hymnów lat 90'. Pochodzi z płyty "Nevermind". Tym słowem kończy się również ostatnia zwrotka piosenki z pytania.

4. Yerba mate to ponoć bardzo pobudzający napój, smakujący trochę jak zielona herbata. Pochodzi z Ameryki Płd., a u nas stał się popularny na fali zainteresowania Ameryką Płd. W latach 60. i 70.

5. Wenus z Willendorfu to jedno z najważniejszych dzieł sztuki paleolitycznej. Wygląda tak. Oczywiście autora nie znamy. Na pewno też nie miał nazwiska, które zaczęto nadawać jakieś 20 tys. lat po powstaniu figurki.

6. Tym szczęśliwcem był w 1987 roku Lech Piasecki. Miał tę koszulkę przez jeden etap.

7. Jerzy Kulej był dwukrotnym mistrzem olimpijskim w boksie. Po skończeniu kariery był m.in. posłem. Zmarł w 2012 roku.

8. Kopa Cwila to sztuczne wzniesienie powstałe w latach 70. na Ursynowie w czasie budowania tej ówczesnej peryferyjnej dzielnicy Warszawy. Nakręcono tam kilka teledysków.

9. Sedewakantyzm (sedes vacans - pusty tron, nieobsadzona stolica; często też używa się ablativus absolutus -> sede vacante) był reakcją części duchowieństwa na reformy modernistyczne II Soboru Watykańskiego; ostatnim prawdziwym papieżem był Pius XII, który zmarł w 1958 r.; jego następcy z powodu błędów i odstępstw od tradycji są w istocie heretykami, wykluczają się ze wspólnoty Kościoła katolickiego i tym samym nie mogą sprawować tego urzędu

10. Tomaszów Mazowiecki leży w samym środku woj. łódzkiego. 6 IX rozegrała się tam jedna z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej. Niemcy przełamali nasze siły i zbliżyli się do granic Warszawy.

11. Odp. autora pytania: Nazwiska rzymskie były zazwyczaj trójczłonowe: Gajusz - imię (praenomen), Juliusz - nazwisko rodowe (nomen), Cezar - przydomek (cognomen). "Cezar" pochodzi prawdopodobnie od caesaries - czupryna, bujne włosy; przydomek mocno ironiczny, bo Cezar był łysy; rzecz jasna były też nazwiska bardziej rozbudowane np. Quintus Fabius Maximus Verrucosus Cunctator czyli dosłownie: Piąty Uprawiający bób Największy Pokryty brodawkami Zwlekający

12. Odp. Autora pytania: "Farrokh Bulsara znany jest światu pod scenicznym pseudonimem Freddie Mercury. Zdobył sławę i uznanie występując w zespole Queen. Egzotycznie brzmiące dla europejczyka imię i nazwisko, wynika z faktu, że z pochodzenia był Parsem. Parsowie to zamieszkali w Indiach wyznawcy zaratusztrianizmu".

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl.

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletter