Omówienie 88. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.
Polub profil quizu na Facebooku.

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Wietkong jest skrótem od określenia z języka wietnamskiego, oznaczającego "wietnamskiego komunistę" (Viet Nam Cong-san - zapis bez znaków specjalnych)

2. Bajki z mchu i paproci to produkcja czechosłowacka, przypomnijmy więc oryginalną nazwę: "Pohádky z mechu a kapradi". Młodszym czytelnikom polecam zapoznanie się z tą produkcją ( są odcinki na Youtubie). Duża dawka psychodelii i świetna muzyka.

3. Scena z pytania do obejrzenia tutaj. A tutaj w drugiej wersji - pod muzykę grupy Skalpel. Zespół używa tego fragmentu "Salta" w wizualizacjach na swoich koncertach.

4. Łańcuch Markariana (na górze na zdjęciu) to łańcuch galaktyk będących częścią Gromady galaktyk w Pannie. Galaktyki te oddalone są od nas o ok. 50-60 mln lat świetlnych.

5. Witbier (białe piwo) to belgijskie piwo pszeniczne. Przy jego produkcji używa się m.in. skórek pomarańczy oraz kolendry.

6. Chociaż są z tego samego miasta (Nowy Jork) i z tego samego pokolenia, Jay-Z nie miał nic wspólnego z Wu-Tang Clanem.

7. i^2 = -1. Niektórzy fizycy (inżynierowie) używają oznaczenia j

8. 1967 to był burzliwy okres, w tym samym roku wydarzyło się tzw. Lato miłości. Zdjęcie z pytania ("Flower Power") wykonał 21 października fotograf Bernie Boston, za co był nominowany do nagrody Pulitzera. Zrobił je podczas antywojennych demonstracji pod Pentagonem.

9. Kaiju, dosłownie "dziwna bestia", to zbiorcza nazwa wielkich potworów znanych z japońskich filmów fantastycznych - tu w pytaniu była Godzilla i jej wrogowie. Snorlax zaś to pokemon.

10. Pięć lat po Pioneerze wystartowały Voyagery, które także niosą ze sobą przekaz od ludzkości. Ich przekaz jest obszerniejszy i zapisany na pozłacanych płytach. Wracając do Pioneera: plakietka przedstawia zmianę spinu atomu wodoru (dwa kółka na górze), co służy do uniwersalnego pomiaru czasu. "Gwiazda" pod wodorem przedstawia pozycję naszego Układu Słonecznego w czasoprzestrzeni - linie mierzą odległość do środka galaktyki oraz do czternastu pulsarów. Na samym dole przedstawiony jest Układ Słoneczny wraz z wyznaczoną trasą sondy.

11. Z roku na rok liczba żubrów w Polsce rośnie. Wg danych z 2013 roku jest ich w Polsce 1377, w tym 505 w Puszczy Białowieskiej.

12. Pytanie nie było podchwytliwe. Twórcą serialu Louie jest Louie, czyli Louis CK, czyli Louis Szekely. Serial nadaje stacja FX i ma już cztery sezony. Louie, który jest reżyserem, scenarzystą, producentem, głównym aktorem i nawet montażystą swojego serialu, został nagrodzony za niego wieloma nagrodami Emmy.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl.

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletterKomentarze (3)
Omówienie 88. ekstremalnego quizu wiedzy
Zaloguj się
 • zaglobov

  Oceniono 9 razy 9

  pytanie o piwo jest nieprecyzyjne. na zdjęciu może być zarówno witbier, india pale ale (w szczególności jaśniejsza i bardziej wytrawna wersja zwana west coast india pale ale) oraz niefiltrowany lager.

 • apis3

  Oceniono 7 razy 5

  I jeszcze jeden dowód profesjonalizmu tego tabloidu: po kliknięciu na "Zobacz omowienie pytań" ładuje się strona g(ł)ówna. GIMBAZA NA WAKACJE!!!

 • apis3

  Oceniono 5 razy 5

  Po kliknięciu na zdjęcie w ósmym pytaniu quiz zaczynamy od początku??? he, he

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX