Omówienie 86. copiątkowego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.
Polub profil quizu na Facebooku.

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Baktriany spotkamy na stepach środkowej Azji. Ich nazwa pochodzi od Baktrii - greckiej nazwy krainy położonej obecnie w północnym Afganistanie. Wielbłądy jednogarbne to dromadery.

2. Zuckerberg zaczął pisać kod w styczniu 2004 roku. Misiąc później wystartowała strona TheFacebook - pod adresem thefacebook.com

3. Słowo robot wprowadził do obiegu czeski pisarz Karel Capek w sztuce s-f "R.U.R." (Roboty Uniwersalne Rossuma). Choć to nie on wymyślił to słowo, a jego brat - Josef Capek.

4. Helweci to lud celtycki, który osiedlił się na Wyżynie Szwajcarskiej. Pełna nazwa Szwajcarii to Konfederacja Szwajcarska, po łacinie - Confoederatio Helvetica (stąd domena .ch). Pośrednio od Helwetów swoją nazwę wzięła też popularna czcionka - Helvetica.

5. Omówienie autora pytania: Bukszpryt jest to poziomy drzewiec na statku żaglowym zlokalizowany na dziobie. Często występuje przy nim koszyk i delfiniak. W klasyfikacji drzewców na statku jest uznany za maszt poziomy. Może być również skierowany delikatnie w górę.

6. Flecktarn jest to wielokolorowy kamuflaż sił zbrojnych Niemiec złożony z charakterystycznych plam (używany jest również przez inne kraje). Do powszechnego użytku został wprowadzony w 1990 roku.

7. Omówienie autora pytania: Słowo "popiwek" jest pochodną akronimu oficjalnej nazwy Podatku od Ponadnormatywnych Wypłat Wynagrodzeń (PPWW). Utożsamiany z Planem Balcerowicza, w rzeczywistości w różnych wariantach obowiązywał w latach 1984 -1994.

8. Omówienie autorki pytania: Szarawary to długie, bufiaste spodnie, marszczone w pasie i w kostkach, noszone na Wschodzie (w Polsce w XVI - XVII w). Hakama to bardzo szerokie spodnie noszone przez samurajów, nie krępują ruchów podczas walki. Zarośla nad brzegiem wód to szuwary. Legginsy są obcisłe. 

10. Stało się to dzięki 15. poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych: "Ani Stany Zjednoczone, ani żaden stan nie może pozbawić ani ograniczać praw wyborczych obywateli Stanów Zjednoczonych ze względu na rasę, kolor skóry lub poprzednie niewolnictwo."

11. Nazwa "orangutan" pochodzi od malajskich słów orang i hutan, które znaczą kolejno człowiek i las. Orangutany z Borneo są zagrożone, zaś sumatryjskie orangutany są krytycznie zagrożone. W ciągu ostatnich 60-75 lat ich populacja zmniejszyła się o 50-80%. Badania z 2007 roku estymowały populację orangutanów na 61 234 osobników (w tym zaledwie 6667 sumatryjskich).

12.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl.

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletterKomentarze (12)
Omówienie 86. copiątkowego quizu wiedzy
Zaloguj się
 • grundol1

  Oceniono 15 razy 15

  "Ani Stany Zjednoczone, ani żaden stan nie może pozbawić ani ograniczać praw wyborczych obywateli Stanów Zjednoczonych ze względu na rasę, kolor skóry lub poprzednie niewolnictwo."

  Ale ze względu na płeć jak najbardziej. Kobiety zostały obywatelami dopiero 50 lat później.

 • dzieuchy

  Oceniono 10 razy 8

  Współczuję "joannie", iż wiedza o Helwetach jest dla niej ekstremalną :-)

 • petramark

  Oceniono 6 razy 6

  Drzewiec to organizm leśny z "Władcy pierścieni". A rodzaj poziomego masztu to DRZEWCE.

 • marqr

  Oceniono 2 razy 2

  Karel Eapek miał brata Josefa Eapka?
  Razem napisali Przygody dobrego wojaka Efejka na frontach wojny światowej?

 • misio1980

  Oceniono 3 razy 1

  Karel Czapek, a nie żaden Eapek

 • okobar79

  Oceniono 6 razy -2

  "Misiąc później wystartowała strona TheFacebook - pod adresem thefacebook.com"

  misiąc? a co to takiego?

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 6 razy -4

  „ w 80-tych i 90-tych latach”

  W XXi wieku taka pisownia liczebników porządkowych?
  Tylko u ludzi z brakami w wykształceniu.
  Elementarnym.
  ;>>>

 • petramark

  Oceniono 10 razy -6

  Pytanie z mapą występowania jest wyjątkowo idiotyczne. Jak sądzę nikt poza fanatykami tematu nie odróżnia terenów występowania kilku gatunków małp w zakresie wysp Oceanii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX