Omówienie 62. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.
Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Manul to niewielki dziki kot (wielkości kota domowego) żyjący na stepach Azji Środkowej.

2. CIT (Corporate Income Tax), czyli podatek dochodowy od osób prawnych. Średnia stawka CIT w Europie wynosi 20,67 (2013). Największy CIT jest w Belgii - 33,99%.

3. Historyczna Ziemia Lubuska leży w woj. lubuskim oraz na wschodzie Niemiec. Natomiast Lubusz znajduje się obecnie na terenie naszego zachodniego sąsiada.

4. Scena słynnego pojedynku weszła już do kanonu polskiej literatury i filmu. W telewizji, zwłaszcza w święta, możemy oglądać walczących ze sobą Daniela Olbrychskiego i Tadeusza Łomnickiego.

5. Komentarz autora pytania: Stanisław Wyspiański był obecny na weselu w Bronowicach, ale nie występuje w swoim utworze, Włodzimierz Przerwa-Tetmajer to pierwowzór Gospodarza, Tadeusz Boy-Żeleński opisał i "odkodował" postacie biorące udział w weselu.

6. Nie sposób przeoczyć raflezję Arnolda. Nie tylko dlatego, bo posiada największy kwiat, składający się z pięciu płatków. Nie przeoczymy jej, bowiem raflezja okropnie cuchnie. Wydziela zapach gnijącej padliny, dlatego też nazywana jest czasem "trupim kwiatem". Ale jest niesamowicie piękna. Zobaczcie tutaj.

9. Wąglik wywoływany jest przez bakterię - laseczki wąglika. Znane jest użycie wąglika jako broni biologicznej. Tydzień po atakach 11 września listy zawierające wąglik zostały dostarczone dziennikarzom i politykom w USA. 5 osób zmarło, 17 zostało zarażonych.

10. Komentarz autora pytania: Budleja, a dokładniej Budleja Dawida to roślina ozdobna, zwana potocznie motylim krzewem - z uwagi na to, że przyciąga do siebie motyle wielu gatunków. Obraz Jacka Malczewskiego pt. "Autoportret z muzą i budleją" sprzedano na aukcji w Londynie za ponad 150 000 euro.

11. Założycielem firmy Bugatti był z pochodzenia Włoch - Ettore Bugatti. Zakłady produkcyjne mieszczą się w Molsheim - wtedy mieście niemieckim, ale po I wojnie światowej już francuskim. Ogólnie marka uznawana jest za francuską.

12. Brian May w 2007 roku (po 30 latach od rozpoczęcia swojej kariery naukowej) obronił w Imperial College London pracę doktorską zatytułowaną "Prędkości radialne w zodiakalnej chmurze pyłu kosmicznego". Co ciekawe, w tym samym roku ukończyła swój doktorat inna artystka - Mayim Bialik znana z serialu "The Big Bang Theory". Tak jak jej postać w serialu, Bialik jest neurobiolożką.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na jak.gazeta.pl.

Zobacz inne Quizy portalu Gazeta.pl

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletterKomentarze (6)
Omówienie 62. ekstremalnego quizu wiedzy
Zaloguj się
 • franconus

  Oceniono 4 razy 4

  Po sromotnej porażce w dzisiejszym quizie normalnym (2/10) rozwiązanie quizu ekstremalnego szło pomyślnie (10/12). Wiem, że to jest subiektywne, co dla jednego jest banalne, dla kogoś innego będzie trudne, niemniej wydaje mi się, że tu połowa pytań mieści się ("obiektywnie") jak najbardziej w standardowym "kanonie" wiedzy ogólnej (Cit, Ziemia Lubuska, Wesele, Potop, wąglik, budleja), czyli z tą ekstremalnością to bez przesady :)

 • radqq

  Oceniono 3 razy 3

  Masakra, 3/12, mój najgorszy wynik w historii, nie mówcie nikomu. A w dzisiejszym porannym quizie 8/10...

 • notremak

  Oceniono 2 razy 2

  U mnie czarny piątek: 3-7 i 4-8. A do tej pory nawet remisu nie zaliczałem. Starość? Przemagnetyzowanie Słońca?

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 2 razy 2

  4 wpadki...porażka z kotem - trudno ale za pierwowzór Pana Młodego z Wesela moja Pani Profesor od polskiego z liceum usmażyłaby mnie w piekle ; ) Wstyd:/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX