Omówienie 47. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.
Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. "Po prostu" zostało założone w 1947. Od 1955 roku stało się forum walki o liberalizację życia w PRL-u. Z pismem związani byli m.in. Jan Olszewski, Agnieszka Osiecka i Jerzy Urban.

2. Robinsonowie warszawscy ukrywali się w systematycznie niszczonej przez Niemców Warszawie na jesieni 1944 roku i w zimie 1945 roku. Jednym z najsławniejszych był pianista Władysław Szpilman.

3. Jamie Foxx dostał Oscara za główną rolę w filmie "Ray", Morgan Freeman za drugoplanową rolę w "Za wszelką cenę", a Kuba Gooding Jr. w tej samej kategorii za film "Jerry Maguire". Will Smith był dwukrotnie nominowany do Oscara za pierwszoplanowe role w filmach: "Ali" oraz "W pogoni za szczęściem".

4. Tutaj znajdziecie ciekawy artykuł o helikulturze.

5. Fragment hymnu Włoch: "Już Austriacki orzeł stracił swe pióra/Krew włoską/Krew polską/pił wraz z Kozakiem/Lecz wypaliła mu serce".

6. Mount Rushmore powstawało w latach 1927-1941. Tamtejsi Indianie traktują rzeźbę jako świętokradztwo.

7. Pewne funkcje armii pełnią w Islandii: straż Wybrzeża, siły policyjne, system Obrony Powietrznej, Islandzka Jednostka Odpowiedzi Kryzysowej oraz jednostka antyterrorystyczna.

8. Nie znałem tej nazwy, a okazało się, że wszystkie koleżanki z redakcji tak.

9. Trefl, karo, kier, pik - to według znajomych brydżystów starszeństwo kolorów w brydżu od najsłabszego. Jest też ponoć 5. kolor, ale nie znam się i nie wnikam.

10. Interlokutor, z łaciny: inter - między, locutio - mówienie.

11. Balladyna to dzieło Juliusza Słowackiego, podobnie, jak "Sen srebrny Salomei". Grażyna to bohaterka poematu Adama Mickiewicza.

12. Sampdoria raz była mistrzem Włoch, 4 razy zdobywała puchar tego kraju i raz Puchar Zdobywców Pucharu. W 1991 r. została wyeliminowana przez Legię w ćwierćfinale PZP.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na jak.gazeta.pl.

Zobacz inne Quizy portalu Gazeta.pl

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletter