Omówienie XLIII copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.
Polub profil quizu na Facebooku.

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Henryk Hubal-Dobrzański z Dobrej herbu Leliwa był jednym z pierwszych dowódców partyzanckich II wojny światowej. Po klęsce wrześniowej utworzył na bazie swojego pułku Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Liczył on ok. 160-320 ludzi w zależności od czasu. Major Hubal zginął 30 kwietnia, a resztki oddziału rozwiązały się 25 czerwca na rozkaz ZWZ.

2. Do OFE początkowo trafiało 7,3 proc. naszej pensji. Potem w 2011 roku została obniżono to do 2,3 proc. pensji, by w tym roku wzrosnąć do 2.8 proc.

3. Artur Rubinstein to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i wielki patriota. Jak przytacza Wikipedia: "W 1945, podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych, wobec braku polskiej flagi, wyraził oburzenie i ostentacyjnie zagrał Mazurka Dąbrowskiego. Występ poprzedził słowami: "W tej Sali, w której zebrały się wielkie narody, aby uczynić ten świat lepszym, nie widzę flagi Polski, za którą toczono tę okrutną wojnę" i dodał: "A więc teraz zagram polski hymn narodowy". Mówił potem, że gdy spostrzegł brak polskiej flagi opanowała go "ślepa furia".

4. Whitney Houston nazywana była "Głosem". Tina Turner - "królowa rocka". Debbie Harry, niestety nie doczekała się żadnego przydomku, pomimo wielu świetnych występów.

5. Najgęściej zaludnionym terytorium jest chińskie Makau, gdzie na 1 km kwadratowy mieszka prawie 19 tys. osób. W Monako jest ich zaledwie 17 tys.

6. Somosierra to przełęcz znajdująca się w pobliżu Madrytu. W Polsce znany jest głównie z szarży naszej kawalerii w 1808 roku.

7. Prostownik służy do zmiany prądu zmiennego (tego w gniazdkach) na stały (taki mamy we wszelkiego typu bateriach).

8. Uncja międzynarodowa to 28 gramów, a trojańska - stosowana w jubilerstwie - 31 gramów. Liczb karatów złota, nie ma wpływu na wagę uncji.

9. Hanna i Antoni Gucwińscy - gospodarze programu - pracowali we wrocławskim zoo.

10. Skorek to inaczej szczypawka. Na pomysł pytania wpadłem po lekturze opowiadania "Tandaradei" Andrzeja Sapkowskiego.

Zobacz inne quizy

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletterKomentarze (21)
Omówienie XLIII copiątkowego quizu wiedzy
Zaloguj się
 • karina600

  Oceniono 9 razy 9

  ad. 9 - w Katowicach nie ma ogrodu zoologicznego, w pytaniu powinna być opcja ZOO chorzowskie

 • marian_porucha

  Oceniono 1 raz -1

  W mojej okolicy skorka nazywano zausznikiem a szczypawkami zwano czarne niewielkie żuczki. Czyli kolejne pytanie bez sensu, bo prawidłowej odpowiedzi wg mnie nie ma. Pytania typu "czy kaszanka to prawidłowa nazwa a) szpeku b) zylcu c) gziku d) asfaltu" powinniście sobie darować.

 • darren.p

  Oceniono 1 raz -1

  Nie wprowadzjcie młodych w błąd. Mjr. Henryk Dobrzański pseud. "Hubal" W quizie wychodzi na to że, Hubal było częscią nazwiska.

 • boguslawcislo-live

  Oceniono 5 razy -5

  pytania były takie sobie. W moim przypadku9 trafionych. Pomyliłem się z pierwszym i nie byłem pewien czy Samosierra jest w okolicach Madrytu. Ale trafiłem. Quiz bardo, BARDZO łatwy. Tak na poziomie gimnazjum/liceum. Czyli Po Co

 • amadeus99

  Oceniono 7 razy -5

  co za głupie pytanie z tym prostownikiem....samym prostownikiem nie można nic naładować, można zamienić (przetworzyć) prąd przemienny na stały....

 • 03730t

  Oceniono 14 razy -8

  ile waży uncja złota, a ile waży uncja pieprzu ?
  czy cięższy jest kilogram żelaza czy kilogram pierza ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX