Omówienie XXV copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.
1. Bolesław Krzywousty podzielił Polskę na: dzielnicę senioralną, czyli pas ziemi od Krakowa po Gdańsk, (senior posiadał również Pomorze Zachodnie jako lenno) oraz na: Wielkopolskę, Śląsk, Mazowsze i Ziemię Sandomierską. Oddzielną część dostała również wdowa po Bolesławie - Salomea. Była to m.in. Ziemia Łęczycka. Mazury nie należały jeszcze wtedy do Polski.

2. Thatcher rządziła za czasów 3 amerykańskich prezydentów, jednak szczególnie znane są jej związki z Reaganem. Czasami pisze się, że ta dwójka i Jan Paweł II przyczynili się do upadku dyktatur komunistycznych w Europie.

3. Bela Lugosi zagrał w klasyce światowego kina "Drakuli" z 1931 roku. Tutaj możecie go zobaczyć.

4. Jak podaje Wikipedia: "forma architektoniczna wzorowana na budownictwie Bliskiego Wschodu (architektura islamu) stanowiąca wystający z lica elewacji fragment budynku poszerzający przylegające wnętrze, nadwieszony powyżej pierwszego piętra na wysokości jednej lub kilku kondygnacji."

5. Etna to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny. Wciąż jest aktywna.

6. Będzin, Dąbrowa Górnicza i Zawiercie leżą w woj. śląskim, ale historycznie są częścią Małopolski.

7. Owoc na zdjęciu zwyczajowo nazywa się karambolą. Jest jagodą, a nazwa drzewa, na którym rośnie, to oskomian pospolity.

8. Wzór na zdjęciu służy do wyliczenia delty. Delta zaś pozwala rozwiązać równanie kwadratowe. Jeśli wynik jest wyższy od zera to równanie ma dwa rozwiązania, jeśli jest równy zero to jedno, a jak jest mniejszy od zera to nie ma rozwiązania. Tak przynajmniej mnie w szkole uczono.

9. Łut wynosił w zależności od okresu od 10 do 50 gramów, w Polsce - ok. 12 gramów. Stosowany był przy produkcji monet,

10. Botelón to inna nazwa popularnego u nas picia pod chmurką. Nazwa pochodzi od słowa botella, co po hiszpańsku znaczy butelka.

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku.

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletterKomentarze (20)
Omówienie XXV copiątkowego quizu wiedzy
Zaloguj się
 • polsz

  Oceniono 25 razy 23

  Bottelón nie oznacza nic i jest wymysłem autora. Picie pod chmurką to BOTELLON. Każda litera ma znaczenie

 • atreidespl

  Oceniono 25 razy 13

  Pytanie numer 4 o wykusz jest bledne. Wykusz niczego nie powieksza, gdyz jest to zdobiony front okna. Natomiast w sredniowieczu czy renesansie mozna byolo sie przez takie okno z wykuszem obronic przed najezdzcami, strzelajac z kuszy, luku czy broni palnej.

 • rnghwdbcs

  Oceniono 4 razy 4

  Zawsze myślałem, że wzór na deltę to suma pochodnych cząstkowych drugiego rzędu? ;)

  A tak serio, delta to tylko oznaczenie. Wielkość, którą oblicza się przy pomocy podanego wzoru, nazywana jest wyróżnikiem równania bądź dyskryminantą.

 • eudocimus

  Oceniono 12 razy 2

  Pytanie nr 6 jest nieco bez sensu. Co to znaczy historyczny Śląsk? Większość mieszkańców Polski słysząc Śląsk myśli o Katowicach, Zabrzu itp. tymczasem ten rejon powinien być nazywany co najwyżej Górnym Śląskiem. Właściwy Śląsk, znajduje się mniej więcej na terenie dzisiejszego woj. dolnośląskiego. Stamtąd pochodzi nazwa, tam jest kolebka "śląskości" (Ślężanie itd.)

 • ancolek7

  Oceniono 1 raz 1

  9/10. Wpadlam na delcie.
  Dlaczego nie ma polskiego okreslenia na botellón???
  "Butelkòwka" brzmi calkie dobrze.
  Nie potrzebujemy Hiszpanòw, aby nam mòwili jak mamy pic`.

 • cracken001

  0

  No coz-ostatnie pytanie wymyslil jakis obszymurek,zapijajcy sie autowidolem,lub wybornym "Wesolym Rogerem",z podobnymi sobie, na jakiejs laweczce w parku

 • kloszu

  0

  Tylko jedno pytanie z nauk ścisłych. Wyjątkowo słaby ten quiz w tym tygodniu.

 • monink4

  Oceniono 2 razy 0

  Pytanie 4 na poziomie nowej matury.
  Nie liczy się myślenie. Trzeba trafić w intencję autora i koniecznie znać cytat z wikipedii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX