Omówienie 17. ekstremalnego quizu wiedzy

Gratuluję rozwiązania quizu. Mam nadzieję, że dobrze poszło, a quiz okazał się ciekawy. W tym artykule znajdziesz krótkie omówienie pytań.
1. Kokaina w XIX wieku i jeszcze na początku XX wieku była szeroko rozpowszechnionym specyfikiem. Stosowano ją jako legalną używkę, w medycynie, czy jako środek pobudzający.

2. Na naszych monetach widnieją liście dębu czerwonego. Dąb wszechpolski i lipa zwyczajna to gatunki przeze mnie wymyślone. Kasztanowiec ma zaś dużo szersze liście.

3. Nikodem występuje w Ewangelii św. Jana. Jest świętym katolickim i prawosławnym. Heli i Enoch są postaciami ze Starego Testamentu, a Gamaliel to inny faryzeusz.

4. Cały czas największą aglomeracją jest Tokio i jego satelity. Według prognoz to się nie zmieni jeszcze przez przynajmniej dekadę.

5. W Ameryce Łacińskiej używa się języka hiszpańskiego bądź portugalskiego, we Włoszech głównie włoskiego i jego dialektów. Z łaciny wywodzą się tylko języki romańskie, a więc część języków europejskich.

6. Tradycyjna postna zupa ziemniaczana, charakterystyczna dla Wielkopolski. Jej nazwa pochodzi stąd, że zazwyczaj nie była gotowana na mięsie, nie zawierała więc ok tłuszczu - stąd ślepa. Jeśli była przygotowana z zasmażką, nazywano ją ślepymi rybami z myrdyrdą.

7. Kuna i lipa oznaczają to samo co w Polsce - zwierzaka kunę i drzewo lipę. W średniowieczu na terenie Chorwacji płacono skórkami kuny. Podobnie było w Polsce. Czasownik "płacić" pochodzi o rzeczownika "płata" - kawałka skóry, który służył jako waluta.

8. W PRL za "złotą płytę" uważano singiel, który sprzedał się w 250 tys. egzemplarzy, teraz wystarczy 10 tys.

9. Najniebezpieczniejszym państwem na świecie, pod względem morderstw, jest Honduras. Według raportu jednej z agend ONZ przypada tam prawie jedno zabójstwo rocznie na tysiąc mieszkańców. To jakby w Polsce zabijano rocznie ok. 35 tys. osób, a nie jak teraz trochę ponad 400.

10. Zjawisko rozszerzania się wszechświata odkrył Edwin Hubble. Potem naukowcy odkryli potem, że to rozszerzanie się przyśpiesza. Nasz wszechświat staje się coraz większy i zarazem coraz zimniejszy.

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub podać propozycję pytania do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij go nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku.

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletterWięcej o:
Komentarze (3)
Omówienie 17. ekstremalnego quizu wiedzy
Zaloguj się
 • babs124

  0

  pytanie 9 nieprecyzyjnie sfoormulowane. Uzywa sie roznych wskaznikow morderstw. wystarczyloby napisac ze chodzi o liczbe morderstw na glowe mieszkanca z ostaniego roku.

 • atr8

  Oceniono 1 raz -1

  Pytanie 8 jest w istocie bez sensu. Singiel, to singiel, a album - to album. Dwie zupełnie inne rzeczy. Album to inaczej Long Play, duża płyta. Rynek singli w Polsce prawie nie istnieje, a w PRL-u nie istniał zupełnie.W pewnym sensie zastępowały singla tzw. czwórki /EP/.

 • ada.kawa

  Oceniono 2 razy -2

  Wiadomo, że czarni Afrykańcy w swoich krajach morduję się nabardziej. W odpowiedziach nie było RPA, więc wypadło na Honduras.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX