Udaremniony przemyt ogromnej ilości broni zabytkowej

Miecze, bagnety, tasaki, hełmy wojskowe, broń palną i inne zabytkowe przedmioty pochodzące zapewne z okresu I i II wojny światowej znaleźli funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w jednym z samochodów przewożonych na lawecie na Słowację.
Podczas weekendu funkcjonariusze placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Lipnicy Wielkiej zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy lawetę, prowadzony przez słowackiego kierowcę, który przewoził 5 samochodów osobowych i dostawczych.

"Strażnicy graniczni przeprowadzili kontrolę kierowcy lawety i ładunku. Kierowca wyjaśniał, że przewozi na Słowację pięć używanych samochodów osobowych i dostawczych po naprawie w Polsce. Okazało się, że w jednym z przewożonych na lawecie samochodów dostawczych, będącym własnością obywatela Belgii, ukryty był przemyt znacznych ilości przedmiotów zabytkowych, głównie militariów z czasów I i II wojny światowej i z czasów dawniejszych."- powiedział mjr SG Marek Jarosiński, rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

"Zatrzymaliśmy 9 mieczy różnej długości, 5 rapierów, aż 110 bagnetów, tasak, sztylet i 2 noże oraz kozik, także zabytkową broń palną, 18 hełmów wojskowych, 41 czapek i beretów wojskowych, tablice z ponad 200 oznakami i odznaczeniami wojskowymi, różnego rodzaju dokumenty, zaświadczenia, legitymacje, 8 mundurów - prawdopodobnie z okresu I wojny światowej, puszkę z maską przeciwgazową i inne drobiazgi, cenne dla kolekcjonerów."- dodał Jarosiński.

Kierowca samochodu ciężarowego, obywatel Słowacji, tłumaczył się, że nic nie wiedział przedmiotach zabytkowych ukrytych w samochodzie dostawczym, a jego zadaniem było tylko przewiezienie na zlecenie klienta samochodów z Polski do Słowacji.

Funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą wyjaśnienia w tej sprawie. Po zwróceniu się do władz Belgii z prośbą o przesłuchanie belgijskiego właściciela samochodu wykorzystanego do przemytu, będzie możliwe ustalenie czy to właśnie on zorganizował przemyt czy też jego samochód został do tego wykorzystany bez jego wiedzy.

W warunkach działania umów układu z Schengen można swobodnie przewozić przez granicę towary, ale ewentualny wywóz przedmiotów zabytkowych z Polski może nastąpić tylko za zgodą właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Serwis policyjni.pl poleca: Zobacz niecodzienne zakończenie pościgu za motocyklistą [WIDEO]