"Sięgnąłem do komentarzy pod dwoma tekstami. Znalazłem morze agresji" [LIST DO REDAKCJI]

Publikujemy list Mikołaja Grynberga, fotografa i pisarza, autora książki "Oskarżam Auschwitz". List dotyczy komentarzy, które pisarz znalazł pod materiałami zamieszczonymi na Gazeta.pl.
Jesienią 2014 roku wyszła moja książka "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne." Jestem szczęściarzem, sprzedał się pierwszy nakład i kolejne dodruki. Nie muszę mieć wyrzutów sumienia w stosunku do wydawcy. Dał się namówić na wydanie bardzo osobistej książki i, na nasze wspólne szczęście, nie zalega ona na magazynowych półkach.

Gazeta Wyborcza i Gazeta.pl zrobiły ze mną kilka wywiadów i opublikowały je w internecie. Byłem dumny i zadowolony. Wygląda na to, że byłem za bardzo zadowolony. Tak bardzo, że straciłem czujność. Utrata czujności powoduje bardzo bolesne konsekwencje, bo wiąże się z utratą złudzeń. Napiszę wprost, co mnie złudzeń pozbawiło. Sięgnąłem do komentarzy zamieszczonych w internecie pod dwoma tekstami związanymi z publikacją mojej książki. Pod jednym jest 477 komentarzy, a pod drugim 529.

Wbrew sugestiom najbliższych, zadałem sobie trud przeczytania wszystkich. Znalazłem tam morze agresji skierowanej we mnie oraz w Żydów en masse. Odkryłem fenomen braku umiejętności formułowania myśli, któremu towarzyszy umiejętność przekazywania nieskończonych pokładów nienawiści. Utonąłem w stekach bzdur i nieprawdziwych domysłów na mój temat. Przeczytałem zdania nawołujące do nienawiści i waśni na tle narodowościowym oraz religijnym, których wygłaszanie jest karalne w naszym kraju.

Wybrane komentarze:

mypetroniusz-ak-25
Po co Polakom wywiady żydów???


aprofit1
Panie Grynberg, Polska to nie jest Pana kraj. Polska to jest kraj Polaków. A, jeżeli się Panu nie podoba, to jest jeszcze Pana kraj Izrael.marudna. O ile wiem M Grynberg mieszka w Nju Jork razem ze swoja zona ekspertka od spraw zydowskich.;)


bokassa
Po takich bredniach tylko mi żal,że hitler nie miał więcej czasu.


@redstag
won stąd semicka świnio. ale już! głupi obrzezańcu, nie trafiłeś boś głupi pastuch i kozojebca. twoje pustynne baje o zombie, co co po wodzie stąpał wiszą mi smutnym strzępem między nogami tak jak jego żydostwo - Urbanowi. a teraz ciąg smuge na negew.


eldemon
Uwielbiam czytać jak tak skomlą' jak tak narzekają na nietolerancję, na antysemityzm, na to, że Polacy ich nie lubią.... Piszcie, piszcie, piszcie.....


tetradrachma
A mnie panie Grynberg, jak dowiedziałem sie, że kolezanka jest Żydówka to mi....natychmiast.....stanął !


sselrats
Eksmitowac do Izraela.


admcanarisfanclubpoland
Za takie artykuly powinna zostac nalozona kara na wydawce gazety wyborczej wraz z zawieszeniem jego licencji wydawniczej na okres 3 miesiecy. Trzeba tepic antagonizmy systemowo by nikt dla polaka nie plul w twarz w jego kraju!


kaczy_czubek123
Czy ten Grynberg słyszał o braku zdolności asymilacji u pewnych grup etnicznych? Może to jest właśnie sednem ich problemu na całym świecie?


lechujarek_wolski
Czy ten Grynberg zastanawia się dlaczego Żydów w zasadzie nikt nie lubi? Liczne wypędzenia i pogromy w Europie na przestrzeni wieków dalej mu nic nie mówią? Jako grupa etniczna nie potraficie się asymilować i stąd uprzedzenia - to nie żadna tajemnica. Tak było, jest i zawsze będzie. SZALOM !!!


Franciszek Feliksik
co on bredzi ? W Polsce to ciężko mają tylko Polacy !! Widział kto bezrobotnego Żyda albo pracującego za 1200 zł ? Ale Żyd tego nie wie albo udaje głupa (to prędzej), bo Żydzi doją Polaków jak dojne krowy. Tak było przed wojną i tak jest dalej.


vidi12
Powiem szczerze... skamlącego żydostwa nie lubię... czy to znaczy, że jestem antysemitą ???


pipipi58
Zydku im bardziej będziesz grzebał we własnym gó...e i mataczył ,obczerniał naród polski i szkalował nas tym gorzej dla ciebie .Zyjesz w tym kraju to szanuj Polaków bo to jest dobre wyjście .Jest was pełno wszędzie .Ja prosty Polak tego nie mogę ogarnąć że macie taki wpływ na losy mojej kochanej ojczyzny ,żywot mój i mojej rodziny.Jest was tylu w rządzie że aż to przeraża .Jesteście u sterów tyle lat i gnój jak był tak jest .Wypie...ć do Izraela ,my sobie damy radę.


Janusz S
A od kiedy Polak lubi śmierdzącego czoskiem i lichwą lichwiarza ?


pedersdorfer
Nie rozumiem was Zydy o co wam chodzi?Co zescie krw..a zrobili Ludziom na kuli ZIEMSKIEJ ze wszyscy was NIE LUBIA.dlaczego jestescie gorsi od cyganów ()


usmiech_prezesa
Lepiej by bylo dla niego i dla Polski zeby nie wrocil. Niestety on sie poswieca dla obsrywania swojej ukochanej Polski.


galt.john
Stosujac ta pokretna logike mozna zapytac - dlaczego Zydzi nie zrobili nic zeby ratowac Polakow w czasie wojny?


romantic3
Żałosny, pokręcony, ograniczony ignorant żyjący traumą swoich rodziców. Psychiatra będzie miał co robić...


ad2009
Chory jest ten żydek Mosze. powinien sie leczyc Nienawidzą nas , że hej...Ale to u zydkow normalne - cenia tylko tych, ktorzy dali im w dupe i ich wykończyli. Rozplenili sie u nas jak wszy i maja pretensje o to, ze im nie udalo sie nas wykończyć. Ale nic straconego - nazwa Polin wrocila do gry i podnosza sie glosy o ustanowieniu jidisz drugim językiem w Polin. Jak nie zaplacimy to przyjedzie tu caly izrael...
Dzisiaj już wiem, że w obliczu recenzji muszę zachować zimną krew. Muszę ją zachować jako autor, jako Polak, jako Żyd i jako człowiek, którego psychika ma określoną pojemność.

Wiele razy słyszałem, że do komentarzy się nie zagląda, bo tam piszą "same prymitywy i frustraci". Taka opinia, jak każda generalizacja, jest krzywdząca, ale nie umiem odpowiedzieć na pytanie "kim są autorzy tych komentarzy ?"

Nie budzi wątpliwości, że ten kawałek agory został porzucony, a ludzie dialogu od dawna za nim nawet nie tęsknią.

Powyższe cytaty to mała próbka. Są tam również bardziej agresywne i wulgarne choć można też znaleźć wyważone i merytoryczne.

Nie rozumiem dlaczego Gazeta pozwala, by na jej internetowych łamach publikowane były takie treści. Ludzie dokonują tych wpisów, a Gazeta daje im istnieć w publicznej, powszechnie dostępnej przestrzeni. Można zaprzeczać istnieniu tych słów, ale zaprzeczanie lub unikanie rzeczywistości nie zmienia jej. Na serwerach Agory, pod tolerancyjnym okiem właściciela, wyrażane są treści, które obok tolerancji nigdy nawet nie leżały. Staram się myśleć, że przyczyną jest grzech zaniechania, choć towarzyszy mi podejrzenie, że chodzi tu jednak o klikalność.

Przez ostatnie lata udało nam się wydobyć na powierzchnię wiele tematów tabu. Polskie społeczeństwo poświęciło tym procesom wiele energii i jesteśmy dumni z efektów. Jednak wciąż istnieje mechanizm, który pozwala części z nas przechodzić ponad fenomenem "złych komentarzy", które dla każdej społeczności są niczym innym niż "zły dotyk" dla dziecka.

To działanie przyniesie tragedię, bo przyzwalanie na agresję i szerzenie nienawiści zawsze prowadziło do dramatów. I nie jest to ani dla mnie, ani dla wydawców Gazety nowa wiadomość.*Komentarze pod tym tekstem zostały wyłączone

Więcej o: