Rzeźba z radzieckim żołnierzem gwałcącym kobietę. Prokuratura: Nie ma przestępstwa, ale...

Prokuratura umorzyła postępowanie dotyczące rzeźby radzieckiego żołnierza gwałcącego kobietę, którą w sobotę wieczorem nielegalnie postawił w Gdańsku student Akademii Sztuk Pięknych. Śledczy doszli jednak do wniosku, że mogło dojść do popełnienia dwóch wykroczeń - sprawę zbadać ma policja.
W ubiegły weekend student ASP w Gdańsku ustawił koło czołgu T-34 rzeźbę przedstawiającą żołnierza w radzieckim mundurze zamierzającego zgwałcić leżącą kobietę. W nocy jedna z mieszkanek Gdańska, zbulwersowana pomnikiem, poinformowała policję. Rzeźba stała do niedzieli rano - została zdemontowana i wywieziona, jak podawała policja - ze względu na kontrowersyjny charakter. Sprawa trafiła do prokuratury, która dziś zdecydowała o umorzeniu postępowania.

- Prokurator nie dopatrzył się znamion przestępstwa w zachowaniu osoby, która ustawiła rzeźbę - informuje Jolanta Janikowska-Matusiak, szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. - Artysta nie złamał artykuły kodeksu karnego, który mówi o nawoływaniu do różnic na tle narodowościowym. Prokurator uznał również, że twórca nie znieważył miejsca publicznego upamiętniającego zdarzenie historyczne.

Śledczy stwierdzili natomiast, że mogło dojść do popełnienia dwóch wykroczeń - nieobyczajnego wybryku oraz samowolnego użycia cudzej rzeczy ruchomej.

Oburzenie z powodu rzeźby wyraził we wtorek ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew. Jego zdaniem rzeźba miała charakter bluźnierczy, obrażała uczucia Rosjan i znieważała pamięć ponad 600 tys. żołnierzy radzieckich, poległych w walce o wolność i niepodległość Polski. Rzeźba, która do czwartku pozostawała w dyspozycji prokuratury, do czasu rozstrzygnięcia, czy artysta nie popełnił wykroczenia, zostanie zabezpieczona przez policję.

Więcej o:
Komentarze (45)
Rzeźba z radzieckim żołnierzem gwałcącym kobietę. Prokuratura: Nie ma przestępstwa, ale...
Zaloguj się
 • prawdziwyklecha

  Oceniono 72 razy 30

  ...a kiedy powstaną rzeźby i pomniki biskupów i księży gwałcących małe dzieci ?

 • bardzouparty

  Oceniono 53 razy 17

  A czy przestępstwem byłaby rzeźba żyda zdzierającego lichwiarskie odsetki z człowieka, który umiera z głodu?

 • zigzaur

  Oceniono 33 razy 15

  Żeby postępowanie umorzyć, trzeba je najpierw wszcząć. Prokuratura może odmówić wszczęcia postępowania.

 • skaut001

  Oceniono 27 razy 13

  To moze rzezba ksiedza gwałcącego chłopca tez będzie w porzadku?

 • hare-hare

  Oceniono 18 razy 10

  nieobyczajnego wybryku oraz samowolnego użycia cudzej rzeczy ruchomej.---to mi raczej wygłąda na gwałt a nie wykroczenie

 • janpadjasek

  Oceniono 41 razy 9

  Skoro taka interpretacja tego zdarzenia to warto rozpatrzyć czy nie oskarżyć faktów historycznych,ta rzeżba przedstawia zdarzenia historyczne.Jeżeli ktoś gwałci a ja ujawniam ten fakt to można podejrzewać mnie o złą wolę?

 • blski

  Oceniono 27 razy 7

  @patriotaa
  Zbrodnie jakich Niemcy dopuscili sie na narodach podbitych sa znane, niezaprzeczalne i nie majace w historii ludzkosci rownych. Narody ZSRR byly traktowane ze szczegolnym okrucienstwem, jency sowieccy byli traktowani w sposob trudny do opisania. Po przekroczeniu granic Rzeszy rozluzniono dyscypline w stossunku do zolnierzy sowieckich a po oficjalnym zakonczeniu Wojny zezwolono im na kilka dni bezprawia. Glownym celem bylo upokorzenie Niemcow ktorym ich propaganda przez wieki wmawiala mit wyzszosci, posrednim celem bylo wykazanie swym wlasnym zolnierzom, ze nie sa upodlona nacja w jaka Niemcy zamierzali ich przeksztalcic.
  Skutecznosc tej polityki jest widoczna do dzisiaj - Niemcy odnosza sie do Rosjan z poczuciem strachu a na pewno nie pogardy jaka zywia w stosunku do naszego narodu.
  Jak w kazdym wojsku, szczegolnie w czasie wojny zolnierze nie sa przykladem cywilizacji (nie tego sie od nich wymaga). Niewatpliwie byly przypadki gwaltu Polek i sa przyklady, ze w takich przypadkach reakcja dowodcow byla natychmiastowa i bezwzgledna na ogol egzekucja podejzanego.

 • patriotaa

  Oceniono 71 razy 5

  Panie ambasadorze prawda zabolała a może pana tatuś gwałcił polskie dziewczyny i dlatego pana tak ruszyło ? popytaj pan swgo tatusia może w Polsce masz pan rodzeństwo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX