Pożar meczetu w Gdańsku. Imam: To było podpalenie

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru meczetu na ul. Polanki w Gdańsku Oliwie. Zdaniem imama Hani Hraisha i policyjnych biegłych było to umyślne podpalenie. - Ten pożar to nie tylko drzwi, elewacja, czy ławki. Ogień wdarł się także do naszych dusz - ocenił imam.


Budynek zajął się ogniem ok. godz. 4.40. Spaleniu uległy drzwi boczne i fragment elewacji meczetu. Sala modlitw nie została uszkodzona, ale przed samym wejściem do meczetu ktoś ustawił ławki, które wcześniej stały w zupełnie innym miejscu. Je także spalono.Imam Hani Hraish od samego początku był zdania, że doszło do umyślnego podpalenia. Miałoby to mieć związek z wtorkowymi zamieszkami na Podlasiu, gdzie we wtorek rozpoczęły się obchody muzułmańskiego Święta Ofiarowania. W miejscowości Bohoniki polscy Tatarzy mieli w ramach obchodów święta dokonać uboju rytualnego. Doszło tam do starć słownych pomiędzy obrońcami praw zwierząt a muzułmanami.

50 tys. zł strat. "To nie tylko ławki, ogień wdarł się w nasze dusze"

- To wszystko wydarzyło się dlatego, że Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego, zaprosił we wtorek media na te obchody. Chciał zrobić na przekór polskim władzom, prawu polskiemu i polskiej konstutucji - tłumaczy "Gazecie" imam Hraish. - Ubój rytualny jest przecież niehumanitarny. Miśkiewicz nie powinien prowokować ludzi, mógł ich zaprosić do dobrej restauracji. Koniecznie chciał nagłośnić tę sprawę i teraz my mamy za to "nagrodę". A przecież z ubojem rytualnym nie mamy nic wspólnego.

Straty wstępnie oszacowano na około 50 tysięcy złotych. Naprawić będzie trzeba nie tylko drzwi i elewację, ale także odświeżyć wnętrze. Meczet był bowiem w trakcie remontu, ściany dopiero co pomalowano. A dym, który wdarł się do środka spowodował, że będzie trzeba je pomalować ponownie.

- Ten pożar to nie tylko drzwi, elewacja, czy ławki. Ogień wdarł się także do naszych dusz - dodał imam Hraish. - Od lat dbaliśmy o jak najbardziej pozytywne stosunki ze wszystkimi, z mieszkańcami, samorządem, z władzami kościelnymi. I to się nam udawało, zawsze spotykaliśmy się z pozytywnymi reakcjami. Wierzę jednak, że przy naprawie zniszczeń spotkamy się z przychylnością i życzliwością mieszkańców.

Prezydent potępia: "To podłość". Będzie zbiórka na renowację?

Śledztwo nad przyczynami pożaru przejęła gdańska Prokuratura Okręgowa. Biegli (wśród nich specjaliści z zakresu pożarnictwa) orzekli wstępnie, że przyczyną zaprószenia ognia rzeczywiście było podpalenie. Udało się też zabezpieczyć ślady butów przy ogrodzeniu meczetu. - Sprawdzamy też, czy w okolicznych budynkach funkcjonował monitoring - mówi Lucyna Rekowska, rzeczniczka gdańskiej komendy. - Wszelakie ślady, na jakie natrafiliśmy, zostały już zabezpieczone i przekazane do labolatorium kryminalistyki.

Do podpalenia gdańskiego meczetu odniósł się też na swoim facebookowym profilu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który przebywa obecnie służbowo w Pekinie. - Nie oceniam tego jedynie jako wandalizm, ale taki czyn zasługuje tylko na jedno określenie - podłość. Wstyd mi za sprawców. Wstyd mi jako mieszkańcowi Gdańska, miasta w którego tradycji wpisana jest tolerancja. Gdańsk zawsze był miastem wielu kultur, wielu narodów i wielu religii, które koegzystowały ze sobą. Szczycimy się tym dziedzictwem. I nie powinniśmy pozwolić, by czyjś haniebny wybryk położył się cieniem na tę tradycję. (...) Jeśli zajdzie taka potrzeba, zorganizujemy zbiórkę publiczną, ja sam deklaruję już wpłatę na ten cel - napisał prezydent.

Komentarze (163)
Pożar meczetu w Gdańsku. Imam: To było podpalenie
Zaloguj się
 • rudi_0

  Oceniono 226 razy 148

  Religia Milosci !
  I to od tych goracych serc , zapalil sie im meczet...to fizyka , nie terroryzm !

 • tygrys102

  Oceniono 165 razy 129

  czy to nie było rytualne podpalenie ?

 • chi_neng1

  Oceniono 168 razy 90

  No ale islam podpala caly swiat....wiec w takie ralacji mozna sie zastanowic co do strat ...

 • beth7

  Oceniono 95 razy 83

  Ludzie, przecież dosłownie jakieś pół godziny temu pod tym artykułem było prawie dwieście komentarzy. Gdzie one są?!

 • genowef52

  Oceniono 173 razy 81

  Jeśli było to podpalenie to sprawcy bezwzględnie powinni być wykryci i ukarani. Ale faktem jest również, że światowy terroryzm wyszedł z meczetów właśnie.

 • jon_rambo

  Oceniono 128 razy 74

  A w Afryce i na bliskim wschodzie dzicz podpala kościoły i morduje katolików. Tam policja winnych nie szuka?

 • e-komentarz

  Oceniono 54 razy 26

  Atmosfera podczas awantury 'w temacie' uboju rytualnego była
  tak gorąca że aż od tej temperatury zajęły się drzwi meczetu?
  Może teraz zapobiegawczo schłodzić drzwi najbliższego kościoła?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX