Ekolodzy właśnie pokazali "mocny dowód na szkodliwość ministra Szyszki"

1. Rada Europy nie przywróci Puszczy Białowieskiej prestiżowego wyróżnienia
2. Powodem odmowy jest zgoda ministra Szyszki na wycinkę drzew
3. Rada przyznaje dyplom dla cennych obszarów przyrody

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rada Europy uznała, że zgoda ministra środowiska Jana Szyszki na zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej nie pozwala na przywrócenie Białowieskiemu Parkowi Narodowemu prestiżowego wyróżnienia. Chodzi o Europejski Dyplom Obszarów Chronionych. Greenpeace, Dzika Polska, WWF i inne organizacje pozarządowe w wydanym oświadczeniu twierdzą, że to "bardzo mocny dowód na szkodliwość polityki ministra Szyszki".Tylko jeden dyplom w Polsce

Europejski Dyplom Obszarów Chronionych to wyróżnienie dla cennych obszarów przyrodniczych i zarazem certyfikat jakości, świadczący o wysokich standardach ochrony przyrody. Obecnie dyplom posiadają 74 obszary w 29 krajach. W Polsce dyplom ma jedynie Bieszczadzki Park Narodowy.

Białowieski Park Narodowy miał ten dyplom do 2007 roku. Wtedy wyróżnienie zostało zawieszone z powodu intensywnego pozyskiwania drewna w drzewostanach poza Parkiem Narodowym.

"Przyznanie dyplomu - przedwczesne"

Jesienią 2015 roku eksperci Rady Europy odwiedzili Puszczę Białowieską. Starodrzewy poza parkiem były objęte ochroną, więc wydawało się, że Puszcza odzyska dyplom. Ale gdy minister Szyszko zdecydował o wycince części drzewostanu Puszczy, Rada Europy uznała, że "przyznanie Dyplomu byłoby przedwczesne".

Jakie zalecenia przedstawiają eksperci Rady Europy? - Zarządzanie całą puszczą powinno dążyć do zwiększenia różnorodności biologicznej poza obszarami chronionymi poprzez zakaz wycinania drzew ponadstuletnich (również w celach sanitarnych) oraz zwiększenie zasobów martwego drewna na terenie Puszczy. Minister Szyszko pozostaje głuchy na te argumenty - twierdzi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.Puszcza to skarb narodowy

- Jan Szyszko lubi podkreślać, że Polska posiada najwspanialsze lasy w Europie. Cóż z tego, jeśli według najważniejszych instytucji zajmujących się ochroną przyrody decyzje ministra mogą doprowadzić do ich zniszczenia? - uważa Agata Szafraniuk z Fundacji ClientEarth.

- Puszcza Białowieska jest najcenniejszym polskim skarbem przyrodniczym. Szokujące jest to, że dostrzega to polska i międzynarodowa opinia publiczna, a nie polskie władze. To skandal, że polskiej przyrody przed polskim ministrem muszą bronić międzynarodowe instytucje - uważa Przemysław Chylarecki z Fundacji Greenmind.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Zwierzę czy roślina? Ten wybór nie musi być taki łatwy [QUIZ]

Ukwiał to zwierzę czy roślina?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (167)
Ekolodzy właśnie pokazali "mocny dowód na szkodliwość ministra Szyszki"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 113 razy 83

  Największym szkodnikiem grasującym w puszczy jest Szyszko , a nie jakiś kornik

 • republique

  Oceniono 64 razy 52

  Elokwencja aż bije po oczach :) z tego zdjęcia ...
  "dobra zmiana" buszuje i demoluje w najlepsze - naprawiać to będą nie dwa pokolenia ale dwadzieścia - bo taki kaprys , bo taki układzik

 • fakiba

  Oceniono 75 razy 47

  Szyszko to oleje , ważne dla niego jest tylko to , że dostanie pochwałę od prezia i Rydzyka

 • fakiba

  Oceniono 65 razy 39

  Jeszcze trochę panowania tego buca i ten z Bieszczad też zabiorą

 • omgvoy

  Oceniono 56 razy 36

  Miała być ochrona lasów a jest wycinka. Ciemny lud i tak to kupi bo mają po pincet.

 • tegepe

  Oceniono 52 razy 32

  Ten minister to kara boska za wybór PiSlamistów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX