Siemoniak o Macierewiczu: "Czy przebieranie się ministra w mundur jest zgodne z przepisami"?

1. B. minister obrony w żartobliwy sposób zaatakował Macierewicza na Twitterze
2. Wytknął mu, że jest osobą cywilną, a występuje w mundurze wojskowym
3. Siemoniak: "Żandarmeria powinna wyjaśnić, czy to jest zgodne z przepisami"
- Żandarmeria Wojskowa powinna wyjaśnić, czy to przebieranie się ministra w mundur jest zgodne z przepisami - napisał na Twitterze Tomasz Siemoniak, były minister obrony. Minister Antoni Macierewicz pojawił się w mundurze polowym podczas wizyty w Afganistanie w grudniu ubiegłego roku.

W następnym wpisie Siemoniak dopisał, że "anonimowi żołnierze" zwracają mu uwagę, że wiceminister obrony Bartosz Kownacki "też się przebiera w mundur". - Zapytamy Żandarmerię Wojskową, czy reagowała - pyta żartem Siemoniak.Wiceminister obrony Bartosz Kownacki w mundurze

Wpis wywołał wiele komentarzy. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generał brygady WP w stanie spoczynku, podchwycił: "Tym bardziej, że ostatnio ponoć jakieś nowe przepisy w tej sprawie się ukazały" - napisał na Twitterze, opatrując wpis emotikonem z ludzikiem puszczającym oczko.

Te nowe przepisy to rozporządzenie ministra obrony Antoniego Macierewicza z marca tego roku, dotyczące zakazu noszenia wojskowego umundurowania. Generalnie - w mundurze mogą się pojawiać żołnierze zawodowi. Cywila, który nielegalnie nosi mundur, może wylegitymować Żandarmeria Wojskowa, a konsekwencje będzie mogła wyciągnąć policja. Złamanie zakazu jest wykroczeniem i może skończyć się grzywną, aresztem i przepadkiem umundurowania. Minister Macierewicz jest cywilem.

Wśród osób, których zakaz noszenia munduru nie dotyczy, są: żołnierze przeniesieni do rezerwy lub w stan spoczynku po zakończeniu pełnienia służby czynnej, weterani, kombatanci i osoby "które biorą udział w występach wojskowych zespołów artystycznych (w czasie tych występów) lub występują w filmach (w czasie ich realizacji).

Jacek Czarnecki, dziennikarz Radia Zet, wypomniał ministrowi Siemoniakowi, że w czasach rządów Platformy Obywatelskiej niejeden polityk zakładał mundur.I rzeczywiście: minister obrony w rządzie Platformy Obywatelskiej Bogdan Klich podczas wizyty u polskich żołnierzy w Afganistanie też pojawił się w mundurze. A obok niego - też w mundurze - stał ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.Ministrowie Bogdan Klich i Radosław Sikorski - obaj umundurowani - w Afganistanie
Wiesz, czego nie mogą ci zrobić mundurowi? [QUIZ]

Przesadziłeś/łaś w piątkową noc. Czy strażnik miejski może odprowadzić cię na izbę wytrzeźwień?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ