Nieoczekiwany skutek ustawy o ziemi: państwo będzie mogło wtrącać się w rozwody rolników

1. Dotychczas rolnicy mogli decydować o podziale majątku po rozwodzie
2. Teraz w niektórych przypadkach wymagana będzie zgoda państwa
3. O podziale ziemi decydować będzie prezes Agencji Nieruchomości Rolnych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Czy to państwo będzie teraz decydowało, czy i w jaki sposób rolnicy po rozwodzie mogą podzielić się ziemią lub gospodarstwem? Takie mogą być zaskakujące konsekwencje niedawno uchwalonej ustawy o obrocie ziemią.

O sprawie napisała "Rzeczpospolita". Dotychczas rozwodzący się rolnicy sami decydowali, jak podzielą wspólny majątek. Nowa ustawa o ziemi, uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta, ściśle określa, kto może otrzymać gospodarstwo lub ziemię. Jeśli jedno z małżonków nie jest rolnikiem - może po rozwodzie mieć kłopoty z przejęciem części majątku.

Mąż lub żona musi być rolnikiem

O co chodzi? Nowa ustawa przewiduje, że można zbyć ziemię lub gospodarstwo tylko rolnikowi indywidualnemu. Musi on spełniać konkretne wymogi: mieć odpowiednie wykształcenie, być właścicielem innego gospodarstwa rolnego i mieszkać w danej gminie przez pewien czas.

A jeśli małżonek nie spełnia tych wymogów? Wtedy zgodę na przekazanie ziemi czy gospodarstwa byłej żonie lub byłemu mężowi będzie musiał wrazić prezes Agencji Nieruchomości Rolnych!

Najpierw rozwodnicy będą musieli wykazać, że tej ziemi lub gospodarstwa nie mogli nabyć: rolnik indywidualny, osoba bliska sprzedawcy ziemi, Skarb Państwa, gmina, kościelna osobna prawna. Jak to udowodnić? Niestety, tego nie ma w przepisach.

Były małżonek to "obca osoba"

Czy była żona lub mąż nie podpada pod definicję "osoba bliska"? Okazuje się, że nie. Były małżonek po rozwodzie staje się "osoba obcą". I wylatuje z kolejki osób przewidzianych do nabycia ziemi lub gospodarstwa. Zdaniem adwokata Macieja Obrębskiego, cytowanego przez "Rzeczpospolitą", przy uchwalaniu nowych przepisów posłom i senatorom zabrakło wyobraźni. Nie przewidzieli, że będą mogły mieć tego rodzaju skutki. Potrzebna jest szybka nowela przepisów kodeksu cywilnego.

A do czasu jej wprowadzenia bohaterowie show "Rolnik szuka żony" powinni na wszelki wypadek sprawdzać, czy kandydatki na żonę spełniają wszystkie warunki, żeby być uznane za rolniczki. Tak na wszelki wypadek.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!