Od kwietnia niektórzy dostaną nie 500 zł, ale nawet 1500 zł na dziecko. Czy Ty też możesz tyle otrzymać?

Rząd wypłaca 1000 zł miesięcznie tzw. kosiniakowego na dziecko. Razem z 500 zł z programu 500+ niektóre rodziny mogą już w kwietniu otrzymać aż 1500 zł miesięcznie. Kto może dostać takie pieniądze i jak się o nie starać - wyjaśniamy.

1. Co to jest kosiniakowe?

To pieniądze wypłacane rodzicom co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecka, bez względu na dochód. W przypadku bliźniaków wypłacane są aż przez 65 tygodni. Kosiniakowe wynosi 1000 zł netto. Jest przyznawane na dziecko, czyli może je otrzymać tylko jeden z rodziców.

Nazwa pochodzi od nazwiska pomysłodawcy tego dodatku, Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

2. Kto może otrzymać kosiniakowe?

Rodzice, którzy nie opłacają składki chorobowej. W praktyce są to wszyscy, którzy nie posiadają etatu. Kosiniakowe jest zatem formą rekompensaty dla osób, które nie mogą skorzystać z zasiłku macierzyńskiego bądź rodzicielskiego.

Do kosiniakowego mają prawo:
- studenci
- bezrobotni
- rolnicy
- zatrudnieni na umowy o dzieło i umowy-zlecenia bądź prowadzący działalność gospodarczą, lecz nie opłacający składki chorobowej

Pieniędzy nie otrzyma jednak rodzic, gdy drugie z rodziców ma prawo do zasiłku macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

3. Jak dostać kosiniakowe?

Trzeba wypełnić prosty "wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego". Za wypłacanie kosiniakowego odpowiedzialne są urzędy gmin i miast. To tam trzeba się dowiadywać, gdzie można dostać formularz wniosku i gdzie po wypełnieniu należy go złożyć (zwykle w ośrodkach pomocy społecznej). Wniosek można również złożyć drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP.

WNIOSEK MOŻESZ POBRAĆ TUTAJ>> (podpis elektroniczny nie jest wymagany)

Po pieniądze warto zgłosić się najpóźniej trzy miesiące po urodzeniu dziecka. W przeciwnym razie nie będzie można pobrać pieniędzy należnych za minione miesiące.

4. Kto będzie mógł dostać i kosiniakowe, i  500 zł z programu "500+"?

Jeśli spełniasz dwa warunki: urodziło Ci się drugie (lub kolejne) dziecko i  masz prawo do kosiniakowego - dostaniesz 1500 zł (1000 zł kosiniakowego + 500 zł na właśnie urodzone dziecko). Albo jeśli masz jedno dziecko, które nie skończyło jeszcze roku, masz prawo do kosiniakowego i dochód na głowę nie wyższy niż 800 zł - wtedy także dostaniesz 1500 zł.

Komentarze (98)
Od kwietnia niektórzy dostaną nie 500 zł, ale nawet 1500 zł na dziecko. Czy Ty też możesz tyle otrzymać?
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 64 razy 56

  Kosiniakowe, 500+, górnicy, rolnicy, młodzi emeryci... a potem ludzie się buntują bo nie chcą pracować za 2.5 tysiąca, tylko nie wiedzą że żeby komuś te 2.5 tysiąca zapłacić to trzeba wydać praktycznie drugie tyle na daniny i haracze na rzecz skarbu państwa

 • konsekwentna

  Oceniono 57 razy 47

  wygląda na to, że normalni ludzie pracujący ciężko i płacący podatki pracują na patologie

 • asmodeus2

  Oceniono 46 razy 38

  Szlag jasny mnie kiedyś trafi w tym posranym kraju! Dwadzieścia lat zapie...m jak dziki! Mam dwóch synów, nie mam żony. Od państwa nie dostałem nigdy ani złotówki. Dwoję się i troję, żeby związać koniec z końcem i jak czytam o tych zasiłkach to mnie ku...ca bierze!!!!

 • anty-oszolom

  Oceniono 38 razy 30

  A ja mam zapieprzać na zasiłki dla....waśnie, dla kogo??????? Sam nawet dla drugiego dziecka nie dostanę 500 minus, bo starsze jest tuz przed maturą, czyli ma 19 lat. I idzie na studia.

 • dante_waw

  Oceniono 16 razy 14

  Ludzie bierzta, rozwodzta sie, rejestrujta sie jako bezrobotni, mnozta sie i zyjta w konkubinatach, doita to panstwo bo dopuki system sie nie zawali to bedziecie tylko baranami do strzyzenia.... nie badzta odpowiedzialni, bierzta sprawy w swoje rece i zostanta rolnikami, albo gornikami, albo bezrobotnymi :)

 • maria591

  Oceniono 14 razy 14

  Matki nie miałyby problemów finansowych, gdyby nasze państwo skutecznie miało "bata" dla tatusiów, którzy uchylają się od płacenia alimentów. Na "tatusia" nie jest zapisany żaden majątek, wykształcony, inteligentny, żyje spokojnie, firmę rejestruje na obcych ludzi. Jest winny 50 tyś zł, nic nie płaci i nie można od niego wyegzekwować pieniędzy!!!!
  I kiedy składa się wniosek o ukaranie takiego oszusta karą więzienia - zgodnie z prawem można byłoby go posadzić na 2 lata - to policja , która prowadzi w tej sprawie dochodzenie, mówi, że nie ma podstaw...... bo .... do tej pory nie był karany!!!!!
  PARANOJA!!!!
  I Ci wszyscy pseudo tatusiowie ( którzy mają małe poczucie własnej wartości) śmieją się z kobiet, które na co dzień borykają się z problemami życiowymi, aby dzieciom zapewnić minimum. Śmieją się, bo nareszcie "dokopali tym babom". Tylko w swoim myślowym prymitywie nie widzą potrzeb swoich dzieci
  Wsadzają ludzi za kradzież powyżej 500 zł....a nie wsadzają takiego drania, który jest dłużnikiem na kwotę 50 tysięcy złotych.
  Gdzie jest prawo? Dlaczego Ci w rządzie nie są zainteresowani zmianą? Myślę, że też uchylają się od płacenia alimentów i taka sytuacja jest im "na rękę".

 • ellojzy

  Oceniono 14 razy 12

  Państwo zachęcające bezrobotnych (i innych, którzy nic nie wkładają do wspólnej kasy) do rozmnażania, nie ostoi się długo... Kto ma na to wszystko pracować?!

 • lob1

  Oceniono 15 razy 11

  500 zł.to tylko dla rodzin biednych,niepracujących,alkoholików,nieroboli.Jak ktoś jest bardziej wykształcony,ma dobrą i odpowiedzialną pracę,więcej zarobi,bo więcej dla państwa daje to nic nie dostaje .Będziemy mieć dzieci,które od razu pójdą na garnuszek państwowy,o słabym intelekcie.Nie tędy droga,to jeszcze bardziej pogłębi nędzę ,dzieci,które pójdą do szkoły specjalnej.Czy Państwo chce taki naród,ciemny ,pijacki,leniów.

 • opiniamoja

  Oceniono 11 razy 11

  a od kiedy to rolnik nie płaci składek chorobowych i macierzyńskich w tym swojej marnej kilkusetzłotowej składce na rok ????????????????????????????????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX