Amerykanie właśnie decydują, kto powalczy o fotel prezydenta USA w listopadzie. Robią to... dziwnie.

Wybory prezydenta w USA są skomplikowane i trwają ponad rok. Teraz jest ważny moment kampanii: prawybory. Wyjaśniamy, na czym polegają.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Właśnie decyduje się, kto będzie kandydatem dwóch najważniejszych partii: Demokratów i Republikanów w wyborach prezydenta Stanów Zjednoczonych w listopadzie. Odbywa się to podczas prawyborów. Jak się to dzieje?

1. Jak wybiera się prezydenta USA?

Sam proces wybierania prezydenta jest dość skomplikowany: obywatele głosują na delegatów w poszczególnych stanach i to oni wybierają prezydenta. Teoretycznie kandydować może każdy, jednak w rzeczywistości liczą się kandydaci dwóch największych partii: demokratów i republikanów. Ci także są wyłaniani w długich i skomplikowanych prawyborach.

Bernie Sanders na wiecu wyborczymRICK WILKING / REUTERS

2. Na czym polegają prawybory demokratów i republikanów?

Wybory prezydenckie obywają się zawsze pod koniec roku, a prawybory od lutego do czerwca. W prawyborach politycy republikanów i demokratów walczą o oficjalną nominację partii. Sposób wyboru kandydatów różni się w zależności od stanu i partii.

Marco Rubio po głosowaniach w CARLOS BARRIA / REUTERS

W większości stanów prawybory przeprowadzane się przez głosowanie, jednak w niektórych odbywa się tzw. caucus, czyli organizowane przez polityków spotkanie zwolenników danej partii. Najczęściej w tym etapie mogą brać udział tylko wyborcy zarejestrowani jako zwolennicy danej partii, jednak w niektórych stanach nie ma takiego ograniczenia.

Niezależnie od typu głosowania, wyborcy ostatecznie wybierają delegatów, którzy później głosują na konwencji wyborczej. Tu znów jest kilka możliwości: najczęściej delegaci są zobowiązani do głosowania na kandydatów, dla których zadeklarowali poparcie, jednak nie wszędzie jest to sztywna zasada.

Donald Trump z rodzinąSCOTT MORGAN / REUTERS

3. Czym są prawybory w Iowa i "Superwtorek"?

Prawybory odbywają się w różnych terminach. Zaczynają się od wyborów w niewielkim stanie Iowa. Są one uważane za jeden z najważniejszych momentów kampanii, bo choć sami delegaci z Iowa nie mają dużego wpływu na to, kto dostanie nominacje, to wyniki nadają ton prawyborom.

Kolejny ważny moment to "Suoperwtorek", kiedy prawybory odbywają się jednego dnia w kilkunastu stanach. W każdych wyborach od 1988 roku zwycięzcy "Superwtorku" dostawali później nominację. W tym roku wygrali Hillary Clinton i Donald Trump.

Kim jest Donald Trump, najbardziej kontrowersyjny kandydat na prezydenta USA>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Skomentuj:
Amerykanie właśnie decydują, kto powalczy o fotel prezydenta USA w listopadzie. Robią to... dziwnie.
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX