USA jest symbolem demokracji. Ale wybory prezydenckie są tam niezwykle skomplikowane i trwają ponad rok

Choć amerykanie wybiorą prezydenta dopiero pod koniec roku, ostra walka wyborcza trwa już od miesięcy. Teraz weszła w kluczową fazę: prawybory. Na czym one właściwie polegają?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Jak wybiera się prezydenta USA?

Sam proces wybierania prezydenta jest dość skomplikowany: obywatele głosują na delegatów w poszczególnych stanach i to oni wybierają prezydenta. Teoretycznie kandydować może każdy, jednak w rzeczywistości liczą się kandydaci dwóch największy partii: demokratów i republikanów. Ci także są wyłaniani w długich i skomplikowanych prawyborach.

Bernie Sanders na wiecu wyborczymRICK WILKING / REUTERS

2. Na czym polegają prawybory demokratów i republikanów?

Wybory prezydenckie obywają się zawsze w pod koniec roku, a prawybory od lutego do czerwca. W prawyborach politycy republikanów i demokratów walczą o oficjalną nominację partii. Sposób wyboru kandydatów różnią się w zależności od stanu i partii.

Marco Rubio po głosowaniach w CARLOS BARRIA / REUTERS

W większości stanów prawybory przeprowadzane się przez głosowanie, jednak w niektórych odbywa się tzw. caucus, czyli organizowane przez polityków spotkanie zwolenników danej partii. Najczęściej w tym etapie mogą brać udział tylko wyborcy zarejestrowani jako zwolennicy danej partii, jednak w niektórych stanach nie ma takiego ograniczenia.

Niezależnie od typu głosowania, wyborcy ostatecznie wybierają delegatów, którzy później głosują na konwencji wyborczej. Tu znów jest kilka możliwości: najczęściej delegaci są zobowiązani do głosowania na kandydatów, dla których zadeklarowali poparcie, jednak nie wszędzie jest to sztywna zasada.

Donald Trump z rodzinąSCOTT MORGAN / REUTERS

3. Czym są "Iowa caucus" i "Super Tuesday"?

Prawybory odbywają się w różnych terminach. Zaczynają się od "Iowa caucus", czyli wyborów w niewielkim stanie Iowa. Są one uważane za jeden z najważniejszych momentów kampanii, bo choć sami delegaci z Iowa nie mają dużego wpływu na to, kto dostanie nominacje, to wyniki nadają ton prawyborom.

Kolejny ważny moment to "Super Tuesday", kiedy prawybory odbywają się jednego dnia w kilkunastu stanach. W każdych wyborach od 1988 roku zwycięzcy "Super Tuesday" dostawali później nominację. W tym roku wygrali Hillary Clinton i Donald Trump.

Kim jest Donalnd Trump, najbardziej kontrowersyjny kandydat na prezydenta USA>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Skomentuj:
USA jest symbolem demokracji. Ale wybory prezydenckie są tam niezwykle skomplikowane i trwają ponad rok
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX