Bezokie zaleszczotki przebojem egzaminu gimnazjalnego. Czym właściwie są?

Egzamin gimnazjalny z przedmiotów przyrodniczych zdominowały zaleszczotki. Przypominają małego skorpiona, tyle że bez zaodwłoku z kolcem jadowym. Stąd nazwa rzędu - Pseudoscorpionida. Pseudoskorpiony. Po polsku - zaleszczotki.

Polub i bądź na bieżąco!

Na egzaminie gimnazjalnym z przedmiotów przyrodniczych uczniów zaskoczyło już pierwsze pytanie. Jego bohaterem były zaleszczotki. Gimnazjaliści po przeczytaniu ich opisu mieli stwierdzić, czy są one pajęczakami, czy owadami, i uzasadnić swój wybór.

Należało też stwierdzić, czy zaleszczotki są drapieżnikami i czy ich ciało jest pokryte chitynowym oskórkiem. Wiedza o tym konkretnie stworzeniu nie była konieczna do udzielenia prawidłowej odpowiedzi - wystarczyło na przykład wiedzieć, czym charakteryzują się pajęczaki. Mimo to gimnazjaliści byli zaskoczeni pytaniem, a niektórych wręcz zbiło ono z tropu. Nie szczędzili potem komentarzy na Twitterze, pisząc na przykład, że przez trzy lata uczyli się o tkankach, a na egzaminie musieli odpowiadać o zaleszczotkach, o których nigdy wcześniej nie słyszeli.Czym są zaleszczotki?

Zaleszczotki to bardzo małe, drapieżne pajęczaki, charakteryzujące się dużymi w stosunku do reszty ciała szczypcami. Można je znaleźć pod kamieniami, w ściółce leśnej, ale też starych księgozbiorach. Istnieje około 2500 gatunków tego pajęczaka.

Dwa nowe niezwykłe gatunki zaleszczotków zostały odkryte w jednej z jaskiń w Arizonie, na terenie obszaru chronionego Parashant, na północnym skraju Wielkiego Kanionu. Za odkrycie opisane w Journal of Arachnology odpowiadają australijscy naukowcy Jut Wynne i Mark Harvey.

Po raz pierwszy natknęli się na nie w 2005 i 2007 roku. Musiały jednak minąć lata spędzone na dokładnym przebadaniu tych pajęczaków, by naukowcy mogli stwierdzić, że znalezione zaleszczotki są przedstawicielami nowych gatunków. Nazwane zostały Hesperochernes bradybaughi i Tuberochernes cohni.

Są miniaturowych rozmiarów, mierzą około 3 mm długości. Zaadaptowały się do życia w ciemnej jaskini - są pozbawione oczu. Gruczoły jadowe mają umiejscowione na szczypcach. Służą im do unieruchamiania ofiar. Żywią się bezkręgowcami: skoczogonkami, psotnikami, roztoczami i być może larwami śpieszków (ang. cave crickets - bezskrzydłych owadów z rzędu prostoskrzydłych, do którego należą świerszcze i szarańcze).

Nowe zaleszczotki znaleziono w niedużej jaskini

Według badaczy jednym z najciekawszych elementów odkrycia jest miejsce, w którym go dokonano. Była to nieduża jaskinia o długości zaledwie 76 metrów. Mimo swojego relatywnie niewielkiego rozmiaru cechuje się największą różnorodnością gatunków ze wszystkich jaskiń na północnym skraju Wielkiego Kanionu. Tutejsze zwierzęta są endemiczne, zamieszkują tylko tę jedną jaskinię.

Dwa bardzo podobne gatunki na jednym ograniczonym obszarze oznaczają, że w jaskini cały czas jest dla każdego jedzenia pod dostatek. Kluczową rolę odgrywają tu śpieszki.

W jaskini znajduje się ich największe skupisko w północnej Arizonie. Małe bezkręgowce żywią się odchodami śpieszków oraz grzybami, które na odchodach wyrastają. A zaleszczotki odżywiają się tymi małymi bezkręgowcami.

To znaczy, że śpieszki zamieszkują tę jaskinię od bardzo dawna - prawdopodobnie żyją w niej od czasów, kiedy nowo odkrytych zaleszczotków jeszcze tu nie było.

Hesperochernes bradybaughi i Tuberochernes cohni zostały nazwane na cześć dwóch amerykańskich naukowców - Jeffa Bradybaugha, badacza jaskiń i byłego naczelnika pomnika narodowego Parashant, oraz Theodore'a Cohna, zmarłego już entomologa, odkrywcę nowego rodzaju śpieszków.Tuberochernes cohni (Fot. Mark Harvey, Western Australian Museum)

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!